بلینکن: رفتار عربستان با کشورهای متحد متفاوت است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، «آنتونی بلنیکن» وزیر خارجه آمریکا در آخرین جایگاه فهمیدن وی در خصوص تصمیم اخیر اوپک پلاس مبنی بر کاهش دو میلیون بشکه ای تولید نفت بر خلاف نظر آمریکا و تنش ناشی از روابط واشنگتن و ریاض پس از آن، گفت: تصمیم عربستان سعودی عربستان و اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت که منجر به افزایش قیمت در بازار شد به افزایش درآمد پوتین کمک می کند.

وزیر امور خارجه آمریکا با شبکه تلویزیونی آه تو BC مصاحبه کرد و افزود: زمان تصمیم گیری فهمیدن برای کاهش تولید نفت در آنجا در عشق او تلاش های ما برای احیای رشد اقتصادی اشتباه بوده است. این اقدام عربستان سعودی و اوپک پلاس مایه تاسف و نتیجه یک اشتباه محاسباتی است.

یک بار دیگر وی گفت: رفتار عربستان در چنین شرایطی با شیوه کار و رفتار یک کشور متحد همخوانی ندارد. در عین حال ما منافع زیادی در این کشور داریم.

بیانیه یک بار دیگر در همان زمان، واشنگتن پست اخیرا در مقاله ای نوشت که حدود دو هفته پس از تصمیم اوپک + و عربستان سعودی برای کاهش تولید نفت، فشار دموکرات های آمریکایی بر عربستان سعودی افزایش یافت.

واشنگتن پست می افزاید: دموکرات ها معتقدند تصمیم اوپک پلاس یک تصمیم حساب شده برای شرمساری جو است بایدن و این برای تضعیف حزب او در انتخابات میان دوره ای آتی و همچنین تقویت پوتین در جنگ با اوکراین است.

حدود دو هفته پیش، اوپک پلاس با وجود مخالفت ایالات متحده با چنین اقدامی، کاهش تولید دو میلیون بشکه ای در روز را از ماه نوامبر تصویب کرد.

این تصمیم در حالی اتخاذ می شود که بازار نفت با کمبود عرضه مواجه است و ذخایر کلیدی اقتصادی در پایین ترین سطح خود از آخرین توافق اوپک قرار دارد.