بلینکن: بایدن و پوتین گفته اند حتی نباید به جنگ هسته ای فکر کرد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با اشاره به حمله روسیه به اوکراین مدعی شد: نیروهای روسیه اهداف غیرنظامی، بیمارستان‌ها و خدمه آمبولانس‌ها را در اوکراین بمباران می‌کنند. دادگاه بین المللی دادگستری جلساتی را در مورد حملات روسیه به اهداف غیرنظامی در اوکراین برگزار خواهد کرد.

وی افزود: شجاعت و جسارت اوکراینی‌ها برای ما الهام بخش است. پوتین در جنگ با اوکراین اشتباه محاسباتی کرد و مردم روسیه از تصمیمات پوتین آسیب خواهند دید.

بلینکن همچنین بیان داشت که در صورت توقف عملیات نظامی روسیه در اوکراین، مسیر دیپلماتیک برای حل بحران با روسیه وجود خواهد داشت.

وی گفت: به منظور حمایت از اوکراین و مجازات روسیه، در سفر به بروکسل با اعضای ناتو و رهبران اتحادیه اروپا دیدار خواهم کرد. من از کشورهای بالتیک و کشورهای همسایه اوکراین بازدید خواهم کرد تا بر حمایت خود از این کشورها تأکید کنم. پوتین بیش از هر زمان دیگری منزوی شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا ادامه داد: هر کسی که بخواهد به اوکراین کمک کند می‌تواند از طریق مؤسسات بشردوستانه این کار را انجام دهد و ما به شهروندان خود توصیه می‌کنیم به آنجا سفر نکنند.

بلینکن وزیر خارجه آمریکا بیان داشت: پوتین گمان می‌کرد ما بلوف می‌زنیم اما قدرت‌های بزرگ بلوف نمی‌زنند… روسیه و آمریکا از دیرباز توافق داشته‌اند که کاربرد سلاح اتمی ویرانگر خواهد بود و تبعات ویرانگری برای کل جهان خواهد داشت.. جنگ هسته‌ای برنده‌ای ندارد و نباید رخ دهد…آمریکا و روسیه گفته‌اند که هرگز نباید به پیروزی در جنگ هسته‌ای فکر کنند و بایدن و پوتین نیز این موضوع را تأیید کرده‌اند.