بلینکن: از پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو به شدت حمایت می کنیم – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا طی اظهاراتی عنوان کرد که همه اعضای ناتو به دنبال پایان دادن به جنگ اوکراین هستند و ما از این کشور حمایت می کنیم. اگر سوئد و فنلاند پیوستن به پیمان ناتو را انتخاب کنند ما به شدت از آن حمایت می کنیم.

بلینکن ادامه داد: ما همکاری خود را از طریق پیمان ناتو در برابر تجاوز روسیه و همکاری دفاعی خود با استرالیا و ژاپن را تقویت خواهیم کرد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: ما منتظر نشست آینده خود در پاریس برای تقویت همکاری میان آمریکا و اروپا هستیم. من با وزیر امور خارجه ترکیه در مورد موضوع پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو صحبت کردم و اطمینان دارم که در این زمینه توافق حاصل خواهد شد.

وی ادامه داد: حمایت زیادی از پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو وجود دارد و ما در این مورد به اجماع خواهیم رسید.

این مقام آمریکایی اظهار داشت: از تلاش های اتحادیه اروپا برای توقف وابستگی به نفت روسیه و پر کردن شکاف های مربوط به انرژی که اروپا از آن رنج می برد، حمایت می کنیم.

وی افزود: برغم تردید در مواضع ما، همچنان بر مخالفت خود بر تجاوز روسیه به اوکراین و پیامدهای آن تاکید و از کی‌یف حمایت می کنیم.

بلینکن گفت: اتحاد بی سابقه ای در این زمینه وجود دارد و تا زمانی که تجاوز روسیه ادامه داشته باشد، این اتحاد نیز ادامه خواهد داشت.

وی در مورد قتل شیرین ابوعاقله خبرنگار الجزیره توسط پلیس رژیم صهیونیستی گفت: ما از تحقیقات در این مورد حمایت می کنیم و من مستقیما با برادر او در این زمینه صحبت کرده ام.