بلژیک قرارداد تبادل زندانیان با ایران را تایید کرد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، شبکه اسکای نیوز از اقدام پارلمان بلژیک در تصویب قرارداد زندانیان با ایران خبر داد.

بر اساس این گزارش، پارلمان بلژیک توافقنامه تبادل زندانیان بین بروکسل و تهران را تصویب کرد. این موافقتنامه با 79 رای موافق، 41 رای مخالف و 11 رای ممتنع در پارلمان بلژیک تصویب شد.

کمیسیون روابط خارجی پارلمان بلژیک دو هفته پیش این توافق را تصویب کرد.

همزمان ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی بازداشت شده در بلژیک گفت: اسدالله اسدی، جمهوری اسلامی ایران بارها موضع خود را اعلام و تاکید کرد. موضوع قراردادهای قضایی یا بازگرداندن مجرمان یا همکاری در امور کیفری و مدنی از مشکلات رایج کشور است.

وی افزود: ایران و بلژیک از این قبیل قراردادهای زیادی با کشورهای مختلف امضا کرده اند که انعقاد این قراردادها مشترک و معروف به همکاری دو طرف است.

سخنگوی وزارت امور خارجه دستگیری دیپلمات ایرانی را یک روند کاملا غیرقانونی و نقض آشکار کنوانسیون 1961 وین دانست و گفت: خواسته ما از دولت بلژیک آزادی و بازگرداندن فوری دیپلمات ایرانی است. و خسارت وارده را جبران کند و بدعت ناقض ناتوانی دیپلمات در پذیرش مسئولیت خود باشد.

همچنین جمعی از فعالان اجتماعی با تجمع مقابل سفارت بلژیک در تهران خواستار آزادی فوری اسدالله اسدی دیپلمات کشورمان که در بلژیک بازداشت شده بودند، شدند.

اسدالله اسدی دیپلمات جمهوری اسلامی اتریش است که چهار سال پیش در حین سفر از آلمان به اتهامات واهی دستگیر شد و هم اکنون به طور غیرقانونی در زندان بلژیک نگهداری می شود.