بزرگداشت محرم در نمودار 100 ساله/ ریشه هایمان را گم نکنیم – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر ، گروه استان ها: فعالیت هیئت ها و حسینیه ها در خراسان جنوبی سابقه ای طولانی دارد و سابقه حسینیه ها در بافت تاریخی شهر بیرجند نشان از صحت این گفته دارد.

از حسینیه نام آشنایی امام رضا (آ) به حسینیه کبابیها و حسینیه گود اماکن مذهبی شهر بیرجند است که ریشه تاریخی آن نشان می دهد که مردم خراسان جنوبی از دیرباز در این شهر بوده اند. پسندیدن اهل بیت (آ) و بخصوص سیدالشهدا (آ) و در روز عزا به انجام آداب و رسوم مختلف پرداختند.

معرفی این آیین ها، حسینیه ها و هیئت های قدیمی بیرجند بدون شک می تواند به رونق گردشگری مذهبی و نشان دادن فرهنگ مردم خراسان جنوبی به سایر هموطنان و حتی مردم سایر کشورها کمک کند.

روز محرم فرصت مناسبی برای آشنایی بیشتر با آیین های باستانی و هیئت های باستانی شهر و تاثیرگذاری این عناصر در توسعه گردشگری مذهبی است.

محرم لوح 100 ساله/ ریشه اش را از دست نده

قدیمی ترین دفتر شهر

محمدعلی خالدی نماینده مالک زمان (Aj) بیرجند در این زمینه اعلام کرد: هیئت مدیره زمان (Aj) با هیئت ابوالفضلی و هیئت حسینی قسمتی از قدیمی چیز واقعی و تاریخی ترین هیئت های شهرستان بیرجند.

او اشاره کرد که از زمان های قدیم در دفتر مالک زمان دفتر ویژه کودکان هم داشتیم، گفت: این دفتر برای کودکان و نوجوانان 6 تا 12 سال است و برنامه خاصی را دنبال می کنند.

مسئول هیئت مدیره زمان بیرجند گفت: در دهه 40 و 50 حضور هیئت در خیابان ها با شور و احساس خاصی همراه بود که در اعماق روح نفوذ می کرد.

خالدی با اشاره به برخی از مراسم روز تاسوعا گفت: در شهر بیرجند در روز تاسوعا اکثر هیئت ها در حسینیه امام رضا(ع) تجمع کرده و عزاداری را آغاز می کنند که تا پایان سال جاری ادامه دارد. ظهر.

عزاداری دهه 60 در بیرجند را ببینید

وی گفت: به یاد دارم در دهه 60 تلاش های سرهنگ مومن و پسندیدن اهل بیت به نمایندگی از سرهنگ پهننده به اردوگاه بیرجند رفتند و تشییع جنازه ای نیز در آنجا برگزار شد.

مسئول هیئت مدیره زمان (Aj) بیرجند گفت: این مراسم عزاداری با سربازان و کارکنان قرارگاه بسیار ارزشمند بود چرا که گاهی در بین سربازان سایر شهرها خواننده هایی بودند که از آهنگ های تند استفاده می کردند که ما نیز از آن استفاده می کردیم.

خالدی ادامه داد: به جرات می توانم بگویم عزاداری در اردو یکی از ناب ترین عزاداری هایی بود که تا به حال دیده ام.

وی بیان کرد: یکی دیگر از سنت های دیرینه عزاداری این است که در ایام محرم و صفر پشت بام بسیاری از حسینیه های شهر بیرجند مانند حسینیه کباب پز را با چادر یا پارچه می پوشاندند.

مسئول هیئت مدیره زمان (Aj) بیرجند اعلام کرد: هیئت موجود در شهرستان بیرجند برگرفته از سه هیئت قدیمی شهرستان بیرجند (هیئت حسینی، هیئت صاحب) است. زمان و هیئت ابوالفضلی) تشکیل شد.

محرم لوح 100 ساله/ ریشه اش را از دست نده

تاریخچه هیئت ابوالفضلی بیرجند

حاج غلامحسین علیزاده رئیس هیئت ابوالفضلی بیرجند نیز در این زمینه اعلام کرد: سابقه کار هیئت ابوالفضلی در بیرجند به یک قرن پیش برمی گردد که توسط شاهزاده ای به نام عبدالوهاب شاهسونی تأسیس شد.

وی بیان کرد: به دلیل محدودیت هایی که در آن زمان در حوزه عزاداری وجود داشت، برپایی دفتر و عزاداری سخت بود.

رئیس بیرجند ابوالفضلی بیرجندآ) وی با اشاره به اینکه هیئت ابوالفضلی حدود 15 سال در مسجد فعالیت می کرد، گفت: معنای گریه و عزاداری واقعی را در تشییع جنازه های هیئت های قدیمی می بینیم اما الان متاسفانه گاهی می رویم. نشان می دهد.

علیزاده با تاکید بر اینکه این هیئت ها دانشگاه امام حسین (ع) هستند، یادآور شد: خاطرات زیادی. خوب یادم هست تشییع جنازه در حسینیه خدا، حسین بی بی آخوند و حسینیه آخوند.

در دهه 60 به دعوت سرهنگ وفادار هیئت ها به اردوگاه رفتند و تشییع جنازه زیبایی را در آنجا برگزار کردند، وی یادآور شد: در گذشته هیئت ها به اردوگاه نزدیک پرچم سیدالشهدا می رفتند.آ) سادات یا یک برده سابق حاضر است که به نوعی ادای احترام به این بزرگواران است.

یاد و خاطره اموات عاشورا

رئیس هیئت ابوالفضلی بیرجند یادآور شد: علت حرکت هیئت بیرجند به قتلگاه یا بهشت ​​نمازگزاران در روز عاشورا، یاد و خاطره آن مرحوم در این روز عزیز است.

احمد کاشانی مدیرعامل انجمن گردشگری پایدار خراسان جنوبی نیز گفت: در شهر بیرجند یک اداره بسیار مهم فرهنگی است. زمان) از حدود 100 سال پیش علاوه بر دفاتر مخصوص بزرگسالان، دفاتری برای کودکان و نوجوانان نیز وجود داشت.

وی بیان کرد: وجود دفتر ویژه کودکان بی شک در فرهنگ سازی عاشورایی نقش دارد که شاید امروز هم خانواده های ما را مورد توجه قرار دهد.

حسینیه 56 در محوطه باستانی بیرجند

مدیرعامل انجمن گردشگری پایدار بیرجند گفت: در کتاب نام بیرجند نوشته دکتر. جمال رضایی در اطراف کاخ پایین شهر بیرجند و ارگ بهارستان حدود 56 حسینیه وجود دارد که تاریخچه مختصری از این حسینیه ها نیز نوشته شده است.

کاشانی گفت: حسینیه نواب، حسینیه گود، حسینیه کبابیها و حسینیه امام رضا.آ) حسینیه یکی از آنها بود.

وی گفت: در بیرجند مرسوم است زیرا هرکس بنا به کار خود می تواند در ساعات مختلف از صبح، ظهر و بعد از نماز مغرب در مراسم عزاداری شرکت کند. شام فعالیت های مختلفی برگزار می شود ممکن است قبلا، پیش از این

مدیرعامل انجمن گردشگری پایدار خاطرنشان کرد: گردشگری مذهبی از زیارت امام بهره می برد.آ) امامزادگان باید شروع کنند، وی گفت: یکی دیگر از جاذبه های گردشگری مذهبی استفاده از معماری شیک ایرانی و اسلامی مساجد و حسینیه های قدیمی است که مساجد 700 ساله هستند. قابیل و مسجد جامع شما و چهار درخت در بیرجند، حسینیه امام رضاآ) یکی از آنها مسجد است.

کاشانی با تاکید بر اینکه آیین های عاشورا و محرم نیز از دیگر شاخه های گردشگری مذهبی است، گفت: بدون شک می تواند در معرفی فرهنگ دینی در شهرها و استان های ما موثر باشد رعایت این موارد.

وی یادآور شد: هیئت های زیادی در شهرستان بیرجند با قدمت بالای 100 سال می توانند به عنوان اثر فرهنگی ناملموس مردم خراسان جنوبی ثبت شوند.

آیین های عاشورا، حسینیه های قدیمی شهر بیرجند و… جزء لاینفک فرهنگ مردم شرق است که باید آن را بشناسیم و بپذیریم تا ریشه خود را از دست ندهیم.