بزرگترین دغدغه کودکان سرطانی / محک در جغرافیای ایران – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، روزی که تصمیم گرفت انکولوژی اطفال بخواند مشکل را می دانست. او که می دانست این رشته سختی است، مجبور شد به جای دو سال، سه سال کار کند و مهمتر از همه، دیدن کودکانی که هر روز با سرطان مبارزه می کنند. اما او مطمئن است که بسیاری از سرطان‌های کودکان، حتی اگر برای بیماران، دوستان و پزشکان دردناک باشد، در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان هستند.

رستو مالایی رایگان انکولوژیست کودکان 5 سال را صرف درمان کودکان مبتلا به سرطان کرده اند و معتقدند این بستر می تواند به بیماران و جامعه خدمت کند.

وی خاطرنشان کرد: رشته انکولوژی کودکان جزوه کمی شانس بخصوص او به خبرنگار مهر گفت: این رشته پزشکی است. این بخش پزشکی مسائلی دارد که با هیچ بخش تخصصی دیگری قابل مقایسه نیست.» اینها شامل کار در شیمی درمانی و فضای محدود در تخت های بیمارستانی برای درمان کودکان است. از یک طرف، در بسیاری از موارد، ساکنین به تنهایی قادر به حل مشکل نیستند و خارج از ساعات کاری با پزشک تماس می گیرند. مشکل دیگر در این زمینه نیز ارتباط کودک بیمار با خانواده اش است که دغدغه های زیادی دارند.

وی ادامه داد: سرطان خون، جزوه این سرطان شایع ترین سرطان دوران کودکی است که در صورت تشخیص زودهنگام می تواند بخش زیادی از این نوع سرطان را درمان کند و خستگی و سختی درمان کودکان سرطانی را از بین ببرد.

توانا افزود: دیگر از دیدن شادی والدین در روزی که فرزندان از مراقبت از فرزندان خود دست بردارند لذت نمی برم. دیدن تلاش شما برای تسکین درد یک کودک بیمار و به سلامت رساندن او بسیار شیرین است. تجربه این دوران امید به ادامه مسیر زندگی را در درونمان نگه می دارد و ما را با هر شرایط سختی سازگار می کند.

مراقبت از کودکان مبتلا به سرطان در بیمارستان لقمان

گفت این مهمترین چیز برای دکتر است انکولوژیست وی با ارائه دارو و مراقبت های پزشکی ادامه داد: در بیمارستان لقمان کار می کنم و در اینجا تجهیزات مناسب برای درمان کودکان وجود دارد. اتاق کودک سرطانی یک تخت است و دارای تهویه مناسب است. مدیر داروخانه بیمارستان در تلاش است تا داروهای مورد نیاز کودکان را تامین کند.

توانا با بیان اینکه 6 اتاق یک تخته این بیمارستان مختص کودکان سرطانی است، افزود: پرستار ارشد این بخش بسیار از ما حمایت می کند و حتی برخی از کودکان در اتاقی با دو تخت بستری می شوند که سعی می کنند. تخت دوم را تا حد امکان خالی بگذارید.”

او گفت: «این چیزی نیست که در همه بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های دولتی اتفاق می‌افتد. بیشتر بیمارستان‌های سرطان اطفال چند تخت دارند و بیماران سرطانی با سایر بیماران در یک اتاق هستند.» یا تخت پر است و کودک دیر به دارو می رسد. حتی ما جزوه به ما مراکز اقماری می گویند اما در مراقبت از کودک به این مسائل نمی پردازیم. همکاران من برای حفظ سلامتی نوزاد مشکلات زیادی را متحمل می شوند.

هزینه دارو و درمان یک نگرانی عمده است

توانا در ادامه با بیان اینکه محک توانست با کمک هزینه های مالی و درمان کودکان سرطانی نگرانی خانواده های کودکان سرطانی را برطرف کند، ادامه داد: بسیاری از خانواده ها از اولین بار نگران هزینه های فرزندان خود بودند. اعلام کرد. “وقتی به آنها گفتم موسسه محک به هزینه دارو و درمان آن کمک می کند خیالشان راحت شد. بالاخره درمان سرطان طولانی است و هزینه دارو گران است. همچنین تصاویر، آزمایشگاه، درمان بیمارستانی و … هزینه های دیگر که برای هر خانواده بسیار گران است؛ معیار بودن از آن زمان باعث شده من یک پزشک باشم.

وی با بیان اینکه اگر بیمار نتواند دارو را تحمل کند، آرامش من به هم می‌خورد، زیرا می‌دانم این بیمار بدون دارو با چه مشکلاتی مواجه خواهد شد و این معیار با کاهش نگرانی‌های پزشکان ما را کاهش می‌دهد. .

من وظیفه خودم می دانم که در ایران بمانم

یک دکترای خون و انکولوژی بیمارستان لقمان با بیان اینکه همه این مسائل هرگز باعث نشد به فکر خروج از ایران بیفتد، گفت: ما درس می خوانیم و هدفمان خدمت است. درست است که بچه های ایرانی و غیرایرانی فرقی ندارند اما اگر همه بخواهند بروند تکلیف بچه های بیمار ایرانی چه می شود؟ بنابراین فکر می کنم وظیفه خودم است که در ایران بمانم و به فرزندان کشورم خدمت کنم.

وی ادامه داد: من یک مادر هستم و می دانم که بیشترین وابستگی همه انسان ها به فرزندانشان است. هر پدر و مادری با دیدن بیماری فرزندشان عذاب می کشد و من هر بار که کودکی مبتلا به سرطان می بینم آن را تحمل می کنم. درد مادری زیاد شده و از طرفی انگیزه من هم برای به سلامت آوردن این بچه ها بیشتر شده است. من مطمئن هستم که با غربالگری زودهنگام سرطان، این بیماری با درد کمتر و سریعتر بهبود می یابد. امیدوارم روزی برسد که افزایش آگاهی والدین و پزشکان در مورد علائم سرطان نوزادان به کودکان این امکان را بدهد که درمان آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر را تجربه کنند.

توانا افزود: برخی تصور می‌کنند موسسه محک فقط از کودکان بستری در بیمارستان محک حمایت می‌کند و تنها پزشکی که به درمان کودکان تحت حمایت محک می‌پردازد، پزشک مقیم بیمارستان محک است. در شرایطی است که کودکان سرطانی در سراسر ایران هویت نهادی دارند و حوزه کاری آنها در سراسر جغرافیای کشور است.

به گزارش مهر، در بیش از 30 سال نهضت محک، بیش از 37 هزار و 500 کودک در بیمارستان های دولتی و بیمارستان های دولتی سراسر ایران با حمایت محک تحت درمان قرار گرفته اند که بیش از 9700 کودک با کمک خون شفا یافته اند. و انکولوژیست ها بیش از 20000 کودک مبتلا به سرطان به کار این پزشکان و حمایت مردم وابسته هستند.