بر اساس آیات و روایات، جانشینی پیامبر (ص) جز امام علی (ع) شایسته کسی نیست – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهان.به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام و المسلمین سید حسین مومنی عصر دوشنبه در مراسم جشن عید سعید فطر در غدیر خم که در حرم امام خمینی (ره) حرم مطهر برگزار شد. حضرت فاطمه معصومه.س) وی در ادامه سخنان خود گفت: بر اساس آیات قرآن، سنت، عقل و منطق، جانشین پیامبر اسلام کسی جز علی علیه السلام نیست. ابی دانش آموزان (آ) این ممکن نیست و این مکان شایسته کسی جز امیرالمومنین نیست.آ) نه

استاد حوزه علمیه قم گفت: زمانی که پیامبر اسلام در زمان جنگ گاهی نمی توانست برای نماز به مسجد برود و یا جانشینی تعیین کند، عده ای می گویند پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم کسی را برای جانشینی خود انتخاب نکرده است.

وی گفت: اسلام بر 5 اصل استوار است که ولایت یکی از آنهاست و از این حیث بر خلاف سایر احکام دینی که تبصره دارند، حکمی در مورد ولایت بیان نشده است و این نشان می دهد که موضوع سرزمین مهم است.

حجت الاسلام مومینی تاکید کرد: مسلمان واقعی بر اساس آیات قرآن فردی است که ولایت را پذیرفته باشد و در غیر این صورت اسلام و دین این افراد در خطر است.

استاد حوزه علمیه قم گفت: پیامبر اسلام عقل اول هستی است و تمام زندگی پیامبر مطابق عقلانیت است. حال این سوال مطرح می شود که اگر فردی برای آن سمت جانشینی انتخاب نکند، آیا مورد قبول کارشناسان دنیا قرار می گیرد یا خیر؟

وی افزود: عدم رجوع پیامبر جانشینش در واقع اقدامی خلاف منطق، عقلانیت و عرف بود، اما رسول خدا هرگز با عقل مخالفت نکرد.

حجت الاسلام مومینی خطبه غدیر را در منابع شیعه و سنی بیان کرد و افزود: هیچکس نمی تواند منکر این خطبه شود.

استاد حوزه علمیه قم با بیان روایتی از پیامبر اسلام گفت: رسول خدا فرمود: هر که نگهبان علی را دارد.آ) قضیه رو قبول نکن ناسزا گفتن و لعنت خدا برپا شده است.

وی همچنین اظهار داشت: با توجه به اظهارات و اقرار خودپسر از ابی حدید معتزلیبیش از 40 آیه در قرآن کریم در فضیلت و لقب امیرالمؤمنین علیه السلام.آ) است.

حجت الاسلام مومینی می فرماید: امیرالمومنین(ع)آ) محیط برجسته ای دارد آه تو و محل مراقبت او خانه خدا بود و چنین اتفاقی برای هیچ مرد دیگری تکرار نشده بود.

وی همچنین درباره شجاعت پیامبر(ص) گفت: پیامبر به شجاعت خود ممتاز بود و سلاحی بر پشت نداشت و دیگران حتی به پای بندگانش نمی آمدند.

مدرس حوزه علمیه قم افزود: امیرالمومنین(ع)آ) او اغلب در نیمه های شب به خانه نیازمندان می رود و آنها را دستگیر می کند و این ویژگی برای هیچ کس دیگری پیش نیامده است.

حجت الاسلام مومنی تاکید کرد: باید عید غدیر را روز بزرگی بدانیم و کسانی که می توانند همه کارهای خیر را انجام دهند باید اقدام کنند و در نامیدن عید غدیر گام بردارند.