برگزیدگان هفدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کردی سقز معرفی شدند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرنگار مهر، هفدهمین جشنواره تئاتر کردی سقز از ۲۳ تا ۲۷ اردیبهشت ماه جاری در سه سالن نمایش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، سالن نمایش اداره ترویج جهاد کشاورزی و کتابخانه عمومی شماره یک سقز با حضور ۲۰۰ مهمان داخلی و خارجی برگزار شد.

مراسم اختتامیه این رویداد هنری روز سه شنبه در سالن پردیس سینمایی مهر این شهر و با حضور استاندار کردستان برگزار شد.

اسماعیل زارعی‌کوشا در این مراسم اظهار کرد: کردستان بیش از داشتن ظرفیت و مواهب طبیعی فراوان، بیشترین پتانسیل و توان در حوزه فرهنگ و هنر را در منطقه کُردی به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه کردستان از دیرباز و در طول تاریخ پر افتخار خود با داشتن هنرمندان، ماموستایان و فرهیختگان به خود بالیده و ما باید این مسیر را با شایستگی ادامه دهیم، افزود: اعتقاد دارم که شهرستان سقز در دوران جدید در یک نقطه عزیمت قرار گرفته و با نظر گرفتن توانمندی‌های آن باید گام‌های بلندی در مسیر رشد و تعالی این منطقه برداریم.

استاندار کردستان گفت: تلاش در راستای توسعه و پیشرفت شهرستان سقز با محوریت مسائل فرهنگی و هنری به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی دنبال می‌شود و در این راستا خود اهالی هنر نیز باید مشارکت و همراهی فعالی داشته باشند.

برگزیدگان هفدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کردی سقز معرفی شدند

زارعی کوشا وعده داد: در سالیان آینده تمامی هزینه‌های هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن این رویداد مهم فرهنگی و هنری را تأمین خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم تا جشنواره تئاتر کردی سقز در تقویم سالیانه برنامه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گیرد.

استاندار کردستان عنوان کرد: جشنواره تئاتر کردی سقز علاوه بر ایجاد فرصت برای بروز استعدادها، می‌تواند فرصتی برای تقویت همدلی و برادری بیشتر در منطقه کُردی و میان دیگر کُردها در کشورهای اطراف باشد.

هیأت داورانِ هفدهمین دوره جشنواره تئاتر کردی سقز در بخش طراحی پوستر و بروشور، هیچ اثری را شایسته تقدیر ندانستند.

هیأت داوران این جشنواره همچنین لوح تقدیر را به طراحی صحنه نمایش «هاری» به افشین خدری و دیپلم افتخار و جایزه نقدی را نیز به طراحان صحنه نمایش «ئاژەڵ» اهدا کرد.

در بخش موسیقی هم لوح تقدیر و جایزه نقدی به کوشا نجارزاده برای آهنگسازی نمایش «سیاسال» و نیز دیپلم افتخار و جایزه نقدی به میرزا متین آهنگساز نمایش «مه‌مو زین» اهدا شد.

در بخش بازیگری زن هم لوح تقدیر و جایزه نقدی به صورت مشترک به نرمین صلاحی بازیگر نمایش‌های «جرأت و حقیقت» و آذین حاجی‌میرزایی در نمایش «هاری» و نیز تندیس جشنواره شامل، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به سمانه میرزایی در نمایش «دورترین شاری جیهان» اهدا شد.

در بخش بازیگری مرد هم لوح تقدیر و جایزه نقدی به صورت مشتر به داریوش رفعتی بازیگر نمایش «سیاساڵ» و فرمان محمود در نمایش «گێژەن» و نیز تندیس جشنواره شامل، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به عزیز سعیدنژاد در نمایش «ئاژەڵ» اهدا شد.

در بخش نمایشنامە نویسی نیز هیئت داوران لوح تقدیر و جایزه نقدی را به هادی بهرامی نویسنده نمایش «جرأت و حقیقت» و نیز تندیس جشنواره شامل، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را به پرویز احمدی نویسنده نمایش «سیاساڵ» اهدا کرد.

در بخش کارگردانی هم لوح تقدیر و جایزه نقدی به پرویز احمدی کارگردان نمایش «سیاساڵ» و تندیس جشنواره شامل، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به فرزاد حسن میرزایی کارگردان نمایش «ئاژەڵ» رسید.

همچنین هیئت داوران هفدهمین جشنواره تئاتر کردی سقز، دو نمایش «سیاساڵ» و «ئاژەڵ» را برای حضور در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی انتخاب کرد.