برداشت 18 هزار تن گیلاس از باغات آذربایجان غربی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانجعفر وحدت در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه این استان یک هزار و 993 هکتار باغ گیلاس دارد که یک هزار و 700 هکتار آن بارور و مابقی بایر است، گفت: سالانه گیلاس مهاباد و بوکان نیز تولید می کنند.

وی ادامه داد: پیش بینی می شود امسال بیش از 18 هزار تن گیلاس از مزارع بارور استان برداشت شود.

معاون بهبود زراعی انجمن جهاد کشاورزی آذربایجان غربی افزود: سالانه 8 تا 10 هزار تن گیلاس به کشورهای حاشیه خلیج فارس و سایر کشورها صادر می شود.

وی با بیان اینکه تنها یک بذر در استان کشت می شود، افزود: این رقم در بازار خوب است و به همراه آن تعداد محدودی گیلاس گروه بندی شده و سایر گیاهان نیز وجود دارد.

وحدت افزود: سیاست وزارت جهاد کشاورزی استفاده از کشاورزی پایه به جای باغات سنتی و غیراقتصادی برای افزایش کیفیت و کمیت محصول است.

آذربایجان غربی با بیش از 118 هزار هکتار محصول باغی با سنگ، غلات و دانه های ریز و مسکن که علاوه بر تامین نیاز مصرف کنندگان استان به سایر استان ها و کشورها نیز صادر می شود.

درخت گیلاس یکی از درختان مناطق گرم و سرد است و در برابر سرما مقاوم است و نسبت به سایر درختان میوه در زمان برداشت سریعتر میوه می رسد.