برخورد بلندمرتبه ها با الگوهای ایرانی و اسلامی – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، یک سالی است که شورای عالی شهرسازی امکان احداث ساختمان های بلندمرتبه در کلان شهرها و میادین تهران را تصویب کرده است. اگرچه خبری از ساخت و ساز ساختمان‌های بلندمرتبه جدید در پایتخت نیست، اما برخی از سازمان‌دهندگان شهر معتقدند که در نهایت می‌تواند آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی زیادی را به شهر وارد کند.

33000 خانه ناامن در تهران

اگرچه مقررات بلندمرتبه سازی بسیاری تدوین و ابلاغ شده است، اما عدم اجرای این مقررات در برخی از ساختمان های بلندمرتبه می تواند منجر به بحران در مسکن های ناایمن فعلی شود. به گفته کامران عبدولی، معاون پیشگیری و ایمنی سازمان آتش نشانی تهران، 33 هزار و 221 خانه ناایمن در پایتخت وجود دارد که اکثر این خانه ها قدیمی هستند و متاسفانه در طبقات 12 این ساختمان ها 947 برج ناایمن وجود دارد. .

انتقاد از ساختمان های بلندمرتبه در مدار 22

همچنین گفته می شود برخی از بلایای زیست محیطی و آسیب های زیست محیطی تهران در سال های اخیر ناشی از ساخت و ساز ساختمان های بلندمرتبه بوده است. شکل گل را تغییر دهید یا تونل ها یا خطوط لوله هوایی در پایتخت.

این موضوعی است که کارشناسان شهرسازی برای ساختمان های بلند منطقه 22 تهران به آن اشاره کرده اند.

رئیس مرکز آموزش و پرورش شهر تهران: مصوبه شورای عالی شهرسازی لطمات زیادی به پایتخت وارد می کند.

محمد منان رئیسی، رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در گفت و گو با خبرنگار مهر در خصوص تاثیر مصوبه شورای عالی شهرسازی در ساخت و ساز خانه های عالی، گفت: این مصوبه شامل تمام مناطق شهری تهران نمی شود. همه مناطق تهران تحت تأثیر قرار نمی گیرند، اما فقط مناطق خاصی واجد شرایط ساخت و ساز هستند.

وی افزود: اما بخشی از انتقاداتی که با مصوبه شورای عالی شهرسازی از بلندمرتبه سازی وارد می شود، فنی و علمی است و بخشی دیگر به لحاظ امنیتی و خطرات ناشی از این موضوع در کشور است.

رئیس مرکز آموزش و برنامه ریزی شهرداری تهران گفت: بناهای بلندمرتبه بر اساس تحقیقات انجام شده با فرهنگ و سبک زندگی ایرانی-اسلامی ما همخوانی ندارد. به عنوان مثال، نمونه آن در مجموعه ای است که در آن یک سازه در سطح بالا به شکل یک سازه متراکم وجود دارد، آسیب اجتماعی بسیار بیشتر از سازه ای است که به صورت افقی ساخته شده است. ما تحقیقاتی را در مرکز آموزش و پرورش شهرداری تهران انجام دادیم و متوجه شدیم که نرخ جمعیت در هکتار در پایتخت نشان می‌دهد که این میانگین از پایتخت یا بسیاری از کلان‌شهرهای پایتخت کشورهای دیگر بیشتر است.

جمعیت تهران دو برابر لندن و استانبول است

وی در ادامه گفت: به عنوان مثال ارتفاع تهران دو برابر لندن، استانبول، دبی یا شهرهای دیگر دنیاست. این بدان معناست که تهران از بسیاری از شهرهای بزرگ سخت تر است. تراکم به معنای محاسبه تعداد افراد در هکتار است. این به این معنی است که برای مثال بررسی کنید که چند نفر در یک منطقه شهری در یک منطقه زندگی می کنند.

رئیسی تصریح کرد: بنابراین در حال حاضر شهر تهران با وضعیت فعلی غلیظ است و آسیب های اجتماعی، ترافیکی، فیزیکی و… وجود دارد که نشان می دهد این گونه نیست، می توان جمعیت بیشتری را جانمایی کرد. اما با توجه به مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری که پیش بینی می شود اجازه ساخت ساختمان های بلند در برخی مناطق شهری داده شود، این تراکم اجازه افزایش بیشتر داده شده است.

وی گفت: مفهوم این مصوبه شورای عالی شهرسازی در ساخت و سازهای باکیفیت این است که شهر سردتر می شود، ترافیک افزایش می یابد و آسیب های اجتماعی فعلی افزایش می یابد. علاوه بر این مشکلات، تاثیرات منفی بر محیط زیست شهر نیز دارد.

ساختمان های بلند تهران خطوط لوله هوایی پایتخت را مسدود کرده است

برج‌ها و ساختمان‌های بلند می‌توانند تأثیر عمیقی بر گردش هوا و جریان هوا داشته باشند و تجمع‌های آلودگی هوا را شعله‌ور کنند. آلودگی هوای ناشی از ساخت این سیستم ها می تواند تاثیر منفی بر آلودگی هوای شهر داشته باشد.

تحقیقات علمی در شهرهای مختلف جهان تأثیر ساختمان های بلند را بر تغییرات آب و هوا در شهرها ثابت کرده است. ارتفاعات دارای سایه باد خاصی است که جهت یا زاویه باد را تغییر می دهد و یا از مسیر کلی خود منحرف می شود تا وارد مسیر باد طبیعی شهر نشود که در واقع منجر به انسداد ریه ها در شهر می شود.

تاثیر بلندمرتبه سازی بر تغییر خطوط لوله هوا در کل شهر تهران مشخص نشده است، اما مطالعات محلی در برخی مناطق انجام شده که نتایج آن مشهود است در یک مرکز مطالعاتی در شهر تهران . ساخت و ساز قانونی است و این اجازه را می دهد که امکان ساخت برج در شمال، جنوب، شرق، غرب و مرکز پایتخت وجود دارد، یعنی ما تحت تاثیر نور طبیعی خورشید در تهران هستیم.

کریدور شمال به جنوب تهران با احداث ساختمان های بلند در منطقه یک مسدود شد.

این استاد دانشگاه یادآور شد: طی 50 سال گذشته برخی از مجاری تنفسی تهران به طور کامل مسدود شده است. دروازه شمال به جنوب تهران در گذشته پایگاه گلباد پایتخت بوده است، اما اکنون به دلیل بلندمرتبه سازی در منطقه 1 که خط لوله هوایی شمال به جنوب تهران را مسدود کرده و باعث ایجاد محیطی گسترده شده است، این شکست مسدود شده است. خسارت.

وی با بیان اینکه مطالعات علمی افزایش آسیب های اجتماعی ناشی از بلندمرتبه ها را نیز به اثبات رسانده است، گفت: در مجتمع های بلند مرتبه با افزایش تعداد کلاس ها، آسیب ها افزایش یافته و خطر افزایش می یابد، میزان درگیری و ناپایداری. و این مطالعات محدود به ایران نبوده و در بسیاری از کشورها انجام شده است.

فروش متراکم یعنی فروش شهری

این معمار شهری با اشاره به ناهماهنگی الگوی مرغوب و ایستادگی در مقابل سبک زندگی ایرانی اسلامی گفت: زمانی که پروانه ساختمانی بالاتر از مشخصات مصوب داده می شود مثلاً تعداد طبقات مجاز 6 طبقه بود. طبقات، اما مجوز ساخت 10 طبقه داده شد، واقعاً مغازه وجود داشت.

وی با بیان اینکه این حادثه تضییع حقوق عمومی است، اذعان داشت: به دلیل اینکه هم از نظر زیست محیطی خطرناک است و هم در شهر با استفاده از ساختمان های بلندمرتبه و مغازه های مرتفع حمل و نقل کالا انجام می شود. بنابراین، پلاک های با چگالی بالا را در مجاورت محرومیت از عناصر طبیعی مانند باد یا نور طبیعی قرار می دهد. اینها بخشی از حقوق بشر است.

سبک زندگی ایرانی-اسلامی در تضاد با قله است

رئیسی با اشاره به روایت پیامبر (ص) درباره حقوق همسایه گفت: در این روایت یکی از حقوق همسایه این است که خانه را بالاتر از خانه همسایه نسازند تا باد ندهد. منفجر کردن خانه همسایه آیا در شرایط کنونی ساختمان های بلند تهران می توان این فرمان پیامبر (ص) را اجرا کرد؟ ارتفاعات بالا سایه هایی را بر روی موانع مجاور ایجاد می کند و از نور طبیعی آنها محروم می شود و از مزایای سلامتی نور طبیعی مانند ویتامین D استفاده نمی کند.

وی تاکید کرد: همچنین اگر بپذیریم سالانه هزاران نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند، اگر بپذیریم که بخشی از علت آن آلودگی ناشی از ساخت و سازهای بلندمرتبه است، باید آن را حق عمومی دانست. و مسئول است. زیرا این حق بشر سازنده است.

گاهی اوقات سازندگان قوانین ساختمان های بلند را رعایت نمی کنند

این کارشناس شهرسازی درباره اثرات منفی برخی بلندمرتبه ها نیز گفت: در حالی که بلندمرتبه سازی به معنای ساخت و ساز ناایمن نیست، باید قوانین و مقررات را رعایت کرد. اگرچه در کشور ما گاهی رعایت قوانین و مقررات برای ساخت و ساز ساختمان های بلندمرتبه پیش نمی آید، اما دلیل آن این است که شهرداری اغلب علاقه مند به ساخت و ساز ساختمان های بلندمرتبه است و با “مرتبه سازی ها” مشارکت دارد. افزایش ساز، که باعث می شود مشکل در صورت لزوم مذاکره شود. موافقت نکنید.

وی درباره مشارکت کمون آبادان در ساختمان متروپل با فردی که طراح و سرمایه گذار است، گفت: چون خود کمون شریک است، در بحث فنی به ویژه فونداسیون ساختمان دخالت چندانی نداشت. . برای یک سیستم 6 طبقه طراحی و ساخته شده است. اما 4 طبقه اضافی به پایه اولیه بازسازی شده است که نمی تواند بار جدید را تحمل کند.

رئیس مرکز برنامه ریزی و تحلیل شهرداری تهران با تاکید بر اینکه نظام مهندسی نیز باید به نقش خود در قصور در این زمینه اذعان داشته باشد، گفت: گاهی نظارت بر آن گونه که باید انجام نمی شود، حتی اگر شکایتی داشته باشند و معتقدند که نظارت بر ساختمان های بلند بالاست. ساخت و ساز باید توسط ساکنان انجام شود. هزینه های به دست آمده توسط مهندس ناظر با زمان صرف شده برای بازرسی متناسب نیست. بنابراین ما شاهد چنین آسیب هایی در ساختمان های بلند هستیم.

ساختمان های مرتفع جدید به دقت تحت نظر هستند

اگرچه برای بلندمرتبه سازی با قوانین و مقررات زیادی مواجه هستیم، اما بسیاری از این دستورالعمل ها با تایید سازندگان و ناظران اجرا نمی شود و یا تلاش جدیدی برای اجرای کامل آنها صورت نمی گیرد.

از سوی دیگر علیرغم هشدارهای فراوان مبنی بر وجود ساختمان های بلندمرتبه قدیمی ناایمن چه در پایتخت و چه در سایر شهرها، هیچ اقدامی برای رفع این مشکل انجام نمی شود مگر اینکه خطرات دیگری مشاهده شود مانند متروپل یا پلاسکو دوباره و از نو. وقتی ناپدید می شود. تب را فراموش کنید، مسئله خانه ویران ناامن.

نمونه آن ساختمان آلومینیومی است که بنیاد مصطفان مالک ساختمان یک هفته پس از حادثه متروپل آبادان اعلام کرد که برای حفاظت از این ساختمان باید شرکت آن جابه جا شود و شرکت پاساژ تعطیل شود. به مرکز دیگری منتقل می شود.

اما تنها دو روز پس از اعلام این خبر، بنیاد مصطفان بار دیگر اعلام کرد که مالک این ساختمان اعلام کرده است که آمادگی دارد از خروج از ساختمان آلومینیومی اطمینان حاصل کند و با بنیاد مصطفان همکاری می کند.