با چراغ سبز آمریکا؛ آغاز صادرات نفت ونزوئلا به اروپا – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، این شرکت 650 هزار بشکه نفت ونزوئلا را حمل کرد. انی ایتالیا اجاره ای در شرف انتقال به اروپا است و این اولین صادرات نفت از ونزوئلا به دلیل تحریم های ایالات متحده در اروپا در دو سال گذشته است.

وزارت امور خارجه ایالات متحده در ماه مه نامه هایی را به دو شرکت نفتی ارسال کرد انی ایتالیا و رسول اسپانیا آنها را فرستاد و به آنها اجازه داد به خرید نفت خام ونزوئلا به عنوان راهی برای تسویه بدهی چند میلیارد دلاری پرداخت نشده اوپک ادامه دهند.

علاوه بر این، نفتکش دوم نیز اجاره شده بود انی ایتالیا یک شرکت بزرگ نفتی است که انتظار می رود 2 میلیون بشکه نفت خام وارد کرده و به اروپا ارسال کند.

شرکت های اروپایی، آسیایی و آمریکایی از جمله انی، رسپول، شورون و… که با نفت و انرژی در ونزوئلا شراکت دارد، حسابی چند میلیارد دلاری با ونزوئلا دارد که از زمان تعلیق لایحه نفت توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به حالت تعلیق درآمده است. چراغ سبز برای ادامه معامله نفتی با ونزوئلا.

به نظر می رسد جنگ در اوکراین و افزایش قیمت جهانی نفت آمریکا را بر آن داشته است تا سیاست خود را در قبال تهدید نفتی در ونزوئلا تغییر دهد، حتی اگر گفته می شود مجوز صادرات نفت کنونی این است که دولت ونزوئلا بدهی های خود را به شرکت های خارجی تسویه می کند. پولی برای صادرات نفت نخواهید داشت.