با «بلیت شناور» گیشه را نجات دهید/ از روزهای کرونا هم مخاطب کم شده است! خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانسجاد نوروزی مدیر سینما آزادی تهران درباره اجرای آزمایشی طرح فروش بلیت شناور سینماهای حوزه هنری به خبرنگار مهر گفت: تبدیل به کار شد. آنتونی شاید سینما مانند کرونا به این تغییر سرعت بخشیده باشد، اما به طور کلی در سراسر دنیا چه در تولید، چه در عرضه و چه در تبلیغات، مانند هر صنعت دیگری، سینما تکامل یافته است و سیستم جدیدی برای جذب مخاطب وجود دارد.

وی افزود: در هر صنعتی حتی در صنایع بزرگ و واسطه ها و خدمات نسبت به 10 یا 5 سال پیش نحوه ارتباط افراد تغییر کرده و شکل جدیدی به وجود آمده است. متاسفانه در سینمای ما طی 20 سال گذشته شاهد خلاقیت و نوآوری جدیدی برای برقراری ارتباط موثر با مخاطب، ایجاد مهارت های جدید و حتی حفظ مخاطب نبوده ایم. تنها تغییر عمده در زمینه تولید و توزیع تغییر از آنالوگ به دیجیتال بود، اما رویکرد سنتی در حوزه تست ادامه یافته است. مثل این است که ما در یک بوقلمون بزرگ هستیم که به راحتی هضم می شود کمک ما هر کاری می کنیم باید به عنوان تماشاگر به سینما بیایند!

نوروزی تاکید کرد: حداقل 15 سال است که اینگونه با مخاطب برخورد کرده ایم. مثل این است که به تماشاگر بگوییم می‌خواهیم این‌طور فیلم بسازیم، پخشش کنیم و باید بیایم ببینیمش! این رویکرد ربطی به دولت ندارد. این نگرش سنتی و تاریخ قدیمی در بخش خصوصی سینما در کشور ما نیز رخنه کرده است. امروز اگر مناظره روز سینمای ایران را در رسانه ها تماشا کنید نکن خواهید دید که هنوز قوانین و نهادهای مشخصی برای دعوا و منازعه وجود دارد، گویی که اصطلاح مخاطب بی معنی است. این آشفتگی بین «سینمای اجاره ای» و سینمایی است که برای تماشاگرانش درآمدی ندارد.

کارگردان سینما آزادی افزود: در چنین شرایطی از دو سال پیش با تشکیل تیم جدیدی در حوزه هنری نگران این موضوع بودیم، اما نمی‌خواهیم به آن برسیم. در آب بروید و به پروژه های هیجان انگیزی مانند فروش بلیط بروید.” این برخوردهای احساسی اغلب خوب پیش نمی رود و ما به دنبال کار جدی و علمی در این زمینه بودیم. در حوزه مخاطب شناسی در حوزه هنر کار دقیقی انجام شده است و از این روی هزینه شناور زندگی نشان داده شده است.

وی افزود: فروش بلیت شناور در گذشته یک تجربه جهانی بوده است و هم اکنون در سینماهای آمریکا، کانادا، چین و حتی اروپا این طرح با مکانیک در حال اجراست و به صورت تخصصی در قالب باشگاه مخاطبان، ارائه خدمات ویژه به مخاطبان. ” بر اساس این طرح، قیمت بلیت یک فیلم یک ساعت و ۴۵ دقیقه ای با قیمت بلیت یک فیلم ۹۰ دقیقه ای یکسان نیست. در دو هفته اول اکران هر فیلم، قیمت بلیط نسبت به هفته بعد متفاوت است. قیمت بلیط در ساعات مختلف روز متفاوت است. پیشنهادات ویژه برای گروه های خاص مانند بازنشستگان یا دانشجویان ارائه می شود. اینها تجربیات جا افتاده جهانی است که در آن باید از بحران مرگ و میر سینماگران بگذریم.

نوروزی همچنین تایید کرد که سینما آزادی با تمام توان به این پروژه پیوسته است و از امروز شنبه 28 خردادماه این پروژه آزمایشی برای فیلم حناس خواهد بود. این پروژه در روزهای شنبه، یکشنبه، دوشنبه و چهارشنبه به صورت آزمایشی اجرا می شود و پس از این مراحل به صورت کلی روی تمامی فیلم ها انجام می شود. با همه صاحبان مشاغل وارد مذاکره می شویم تا این مدل بسیار دقیق و جدی را به صورت علمی در سینمای ایران اعمال کنیم و نتایج خوبی بگیریم.

این فیلمساز در خصوص واکنش سینماگران به اجرای چنین طرحی در قبال اصرار آنها برای افزایش قیمت بلیت سینماها گفت: باید یاد بگیریم که در مواجهه با این موضوع تحلیلی استاندارد و منسجم داشته باشیم. رویدادهای جاری جامعه.سال گذشته افزایش قیمت ها بسیار زیاد بوده است اما امسال با سیل مواجه هستیم!در این موارد تحلیل منطقی این است که ما به عنوان سینماگر باید بتوانیم هزینه های خود را تامین کنیم. حوالی آبان و آذر سال گذشته، بحرانی که در مخاطب وجود داشت، شبیه آن چیزی نبود که در نوروز می دیدیم و می بینیم. در این دوره بود که فرصت نادری برای پذیرایی از مخاطبان داشتیم. اکنون اما باید در مورد شرایط جدید تصمیم گیری کنیم.

وی افزود: وضعیت امیدوارکننده ما این است که به دوران پیش از کرونا برگردیم که کاملا حذف شده است، سناریوی واقعی ما کمی در مخاطب کاهش پیدا کرده است، اما سناریوی مشابهی وجود نداشت و نه اکنون باید تصمیم بگیریم. سناریوی بدبینانه. در حال حاضر سیمفا داده های مورد نیاز برای مقایسه وضعیت مخاطبان را با وضعیت مشابه سال گذشته در اختیار ما قرار نمی دهد. واقعیت در ژوئن بود . که در مقایسه با آذر، کرونا نیست 200 این یک کرونا است، تماشاگر پایین است! ما واقعاً باید به این شرایط فکر کنیم.

این فیلمبردار تایید کرد: به نظر من سینماها همچنان قیمت بلیت سینما را خوب خواهند گرفت. این طرح، مانند تاریخچه بلیت فروشی روز سه شنبه، باید در تمام سالن ها گنجانده شود و به یک سنت تبدیل شود.

نوروزی همچنین درباره وضعیت فعلی غربالگری آنلاین گفت: چون می‌خواهیم همیشه فراتر از تجربه معمول در کشورمان کار کنیم، در بستر تست آنلاین نیز همین کار را انجام می‌دهیم! در این دنیا، فیلمی را نمی‌بینید که با اکران در سینماها روی صحنه رفته باشد. از نظر جدی‌تر شدن اکران آنلاین، سینماگران شامل نمی‌شوند. اگر فیلمی همزمان در سینماها و آنلاین نمایش داده شود، هر دو رودخانه را آلوده می کند. فیلم باید در یک سالن نمایش یا در یک پلت فرم آنلاین نمایش داده شود.

وی در پایان گفت: قرار دادن فیلم در اینترنت با این شرایط از فروش فیلم در سالن جلوگیری می کند. زیرساخت های سینما را با دستانمان خراب می کنیم! در تمام دنیا وقتی فیلمی برای عموم اکران می شود روی صحنه می رود. اتفاقی که الان می افتد منطقی نیست! به نفع همین صنف، از قراردادم به عنوان فیلمبردار می توانم بگویم که فقط فیلم هایی را پست می کنم که نمی خواهند به اینترنت دسترسی داشته باشند. تا زمانی که وضعیت به همین منوال ادامه دارد، ما نیز ابزار مبارزه با آن را داریم.