بایدن و بن سلمان سخنرانی های بزرگ خود را انجام می دهند – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری عربستان سعودی «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان که وزیر دفاع ملی نیز هست میزبان «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا بود. جمعه گذشته در کاخ سلامه و در این دیدار بحث مفصلی صورت گرفت

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی اعلام کرد که دو طرف در این دیدار درباره روابط تاریخی و دوستی عربستان سعودی و آمریکا صحبت کردند. در این دیدار ابعاد همکاری دو کشور در زمینه‌های مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفت و چگونگی رسیدگی به مسائل منطقه‌ای و جهانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

هنوز جزییات این دیدار منتشر نشده است، اما پیش از این درباره مذاکرات دو طرف به تفصیل صحبت شده است.

رئیس جمهور آمریکا ساعاتی پیش با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی در کاخ سلام جده دیدار کرده بود.

این دیدار زمانی بحث برانگیز شد که بایدن قول داد عربستان سعودی را به دولتی تبدیل کند که به دلیل نقش بن سلمان در ترور جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی رد شده است.

پیشتر «خدیجه چنگیز»، نامزد جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مقتول سعودی در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس، تصمیم «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا برای سفر به عربستان سعودی را «دل‌خراش» توصیف کرده بود. و گفت که بایدن در این تصمیم تعهد خود را زیر پا گذاشته است. به دلیل اولویت های حقوق بشری به تعویق افتاد.

چنگیز که یک روز قبل از سفر بایدن به عربستان سعودی در استانبول صحبت می کرد، گفت بایدن باید عربستان را تحت فشار قرار دهد و از مقامات سعودی در مورد آنچه که برای جسد خاشقجی رخ داده است، به دنبال پاسخ باشد.

خاشقجی نامزد انتخاباتی همچنین درباره تصمیم بایدن برای تقویت روابط دیپلماتیک با عربستان گفت: با قرار دادن نفت و یکپارچگی بر روی اصول و ارزش ها، قدرت را از دست می دهد، بایدن اخلاقی است. رئیس‌جمهور ایالات متحده اکنون دیکتاتورها را در منطقه به رسمیت نمی‌شناسد و این واقعاً من را ناامید می‌کند.

خاشقجی در زمان ترور خود یک مقیم آمریکا و خبرنگار واشنگتن پست بود که در انتقاد از سرکوب گسترده شاهزاده سعودی علیه فعالان سعودی مقالاتی نوشت. او پیش از این در دولت سعودی سمت هایی داشت، اما زمانی که شاهزاده جوان سعودی به دلیل اقداماتش در عربستان سعودی در پایتخت های غربی مورد تمجید قرار گرفت، خاشقجی به منتقد او تبدیل شد.