بازگشت رونق به بازار ماهیرود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر؛ رئیس دفتر امور اقتصادی استانداری ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: متأسفانه از اواخر سال گذشته و به دلیل برخی محدودیت ها و موانع ایجاد شده از سوی افغانستان که در سال جاری تشدید شده است، مبادلات تجاری در مرز ماهیرود کاهش یافته است. “

صادقی افزود: بیشترین نتیجه ایجاد این موانع افت 54 درصدی فروش در دو ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته در مرز ماهیرود بوده است.

وی با بیان اینکه این موانع با ممنوعیت حمل سوخت آغاز شد و امسال به تمامی محموله ها تسری پیدا کرد، افزود: به دلیل این تصمیمات اشتباه تقریبا رشد بازار نفت مرز ماهیرود را تحت الشعاع قرار داده است.

رئیس دفتر هماهنگی امور اقتصادی دولت خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت موضوع و در راستای رفع این ممنوعیت ها، کنترل هایی در اواخر سال گذشته و جلسات و جلسات متعددی انجام شده است. با وزارت امور داخله، وزارت امور خارجه و سفارت جمهوری اسلامی در افغانستان تکمیل شد.

صادقی ادامه داد: در راستای ضوابط مندرج در برنامه در حوزه مدیریت دولتی و دولتی، فعالان و تجار خصوصی از ایران و افغانستان به شدت با این تصمیم مخالفت کردند.

وی افزود: کارآفرینان و فعالان بخش خصوصی در این زمینه با مقامات مرتبط با افغانستان در کابل و فراه دیدارهایی داشته اند که نتایج مثبتی داشته است.

به گفته وی؛ خوشبختانه نتیجه همه این پیگیری ها موافقت دولت افغانستان با بازگشت بازارچه مرزی ماهیرود بوده است.

رئیس دفتر امور اقتصادی استانداری خاطرنشان کرد: با مذاکرات انجام شده و وعده های خوب افغانستان، وضعیت تجارت و بازرگانی کشور بسیار راحت می شود. بازارچه مرزی ماهیرود.

صادقی خاطرنشان کرد: در همین راستا روز گذشته جلسه بررسی آخرین وضعیت مرز ماهیرود با حضور دستگاه های ذیربط و با هدف ایجاد هماهنگی بیشتر و توسعه خدمات و ارتباطات برای احیای رشد بازارچه مرزی ماهیرود برگزار شد.

وی افزود: امید است تمامی دستگاه های اجرایی و سازمان های مرتبط در مرزها در ارتباط و همکاری با یکدیگر تلاش و بلوغ لازم را برای حل موضوع داشته باشند و موضوع و نظارت بر مسائل مربوط به این موضوع خواهد بود. شاهد توسعه و تسهیل.» تجارت با افغانستان از طریق مرز مهم ماهیرود.

به گفته وی؛ بر اساس مذاکرات انجام شده، قرار است به زودی نشست ویژه مرزی با مسئولان ولایت فراه و گمرک ابونصر فراهی برای تسهیل این موضوع در ماهیرود برگزار شود.