این مقام آمریکایی در مورد پهپاد ایرانی تکرار کرد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، بیانیه ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین را تکرار کرد.

بر اساس این گزارش، رابرت مالی گفت: با وجود تکذیب های تهران، شواهد در مورد استفاده از پهپادهای ایرانی در اوکراین مشخص است. تهران فکر می کرد می تواند از عواقب یارانه دادن به تجاوزات وحشیانه روسیه جلوگیری کند، که قرار نبود اتفاق بیفتد.

اعلام اعزام پهپادهای ایرانی به روسیه در حالی صورت گرفت که امیرسعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل در نیویورک پیشتر تاکید کرده بود: ما همیشه از صلح حمایت کرده ایم و ایران پایانی فوری است. برای جنگ در اوکراین و علیرغم توافقنامه همکاری دفاعی دوجانبه، سلاح هایی را در اختیار طرف های متخاصم قرار نداده است تا در جنگ اوکراین از قبل و یا بعد از جنگ استفاده کنند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان که در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد با موضوع صلح و امنیت بین المللی سخنرانی می کرد، دلایل ایران را برای رد درخواست کشورهای غربی در مورد استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ ارائه کرد. در اوکراین و رابطه آن با قطعنامه 2231 در مورد توافق هسته ای.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران گفت: چندین کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد از جمله آمریکا، کشورهای دیگر را به نقض قطعنامه 2231 متهم کرده اند و در ادامه نیز تمامی تعهدات قانونی مندرج در این تصمیم را زیر پا می گذارند. نمونه بارز این نقض تعهد، خروج غیرقانونی آمریکا از توافق هسته ای و تداوم نقض تعهد فعلی به عنوان ابزاری برای مذاکره است. اقدامی که نقض آشکار و آشکار قواعد اجباری حقوق بین الملل، منشور سازمان ملل متحد و قطعنامه 2231 شورای امنیت تلقی می شود.