این توافق به واقعیت آمریکا و سه کشور اروپایی بستگی دارد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه روز دوشنبه در نشست خبری با چاووشو لو وزیر امور خارجه ترکیه افزود: بارها گفته ایم که سیاست زیست محیطی ایران، توسعه و تلطیف روابط ایران و ترکیه در دستور کار آیت الله رئیسی قرار دارد. دولت. “

وی در دیدار با چاووش اوغلو با بیان احساسات و دیدگاه ایران نسبت به صهیونیست‌ها و اقدامات این رژیم تصریح کرد که مذاکرات جدید برای رفع تحریم‌ها منجر به توافق با آمریکا و سه کشور اروپایی خواهد شد.

وزیر امور خارجه افزود: در سفر امروزم جلو بروید هر نسخه ای از پیشنهاد ایران برای کار بر روی سند همکاری کامل و پایدار بین دو کشور به آقای چاووش اوغلو ارائه خواهد شد.

امیرعبداللهیان وی در خصوص سخنرانی وین گفت: آقای چاووش اوغلو در سفر آقای چاووش اوغلو. برلی من با تهران موافقت کردم و به مذاکرات برای رفع تحریم ها ادامه خواهم داد.

وی افزود: در صورت واقعی بودن واکنش، منتظر دور جدیدی از مذاکرات میان ایران و سایر طرف‌ها هستم. همسرش بگذارید آمریکا و سه کشور اروپایی توافق کنند.

نشست مقابله با ریزگردها در تهران برگزار می شود

وزیر امور خارجه درباره مسائل زیست محیطی و گرد و غبار نیز گفت: این موضوع یک معضل بزرگ در منطقه است و در برخی استان های ایران نیز با همین چالش مواجه هستیم.

امیرعبداللهیان اضافه: ان شاالله در دو هفته آینده نشستی در تهران برگزار خواهیم کرد تا به حادثه گرد و غبار، مسائل مربوط به آن و اثرات زیست محیطی این موضوع رسیدگی شود.

وی تاکید کرد: در این زمینه تاکید می کنیم که کمیته مشترک ایران و ترکیه در این زمینه مذاکرات کارشناسی و فنی را ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه در سخنانی درباره یمن در جمع وزیر امور خارجه ترکیه گفت: ما از ادامه آتش بس در یمن حمایت می کنیم و همچنان بر ضرورت رفع محاصره بشریت و یافتن راه حل سیاسی در یمن تاکید می کنیم.

وی افزود: در مورد لیبی، ما از ایجاد یک دولت قانونی و متحد در لیبی حمایت می کنیم.

ما مسائل امنیتی در ترکیه را درک می کنیم

امیرعبداللهیان وی در خصوص گسترش روابط تجاری با ترکیه گفت: رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور و معاون دیپلماسی ایران به زودی برای پیگیری توافقنامه بین دو کشور در این زمینه به ترکیه سفر خواهند کرد. .

وزیر امور خارجه تائید کرد: در مورد مسائل کنسولگری، آزادی مجرمان و تبادل اسرا بحث و گفتگو کردیم. وی همچنین درباره گسترش دیپلماسی پارلمانی بین دو کشور و تجارت فرامرزی و گسترش بازارچه های مرزی صحبت کرد. برو بعد با هم صحبت کردیم.

امیرعبداللهیان وی ادامه داد: همچنین توافق کردیم در آینده نزدیک کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور تشکیل شود و امیدواریم بتوانیم جلسه شورای عالی روابط ایران و ترکیه را در حوزه میدانی برگزار کنیم.

وی گفت: ما از مسائل امنیتی در ترکیه آگاه هستیم. در باره با چاووشو او لو درباره احتمال انجام عملیات ویژه در برخی مناطق سوریه به تفصیل صحبت کردیم.

وی افزود: ما معتقدیم که موضوع امنیت دوستان ما در ترکیه باید از طریق گفتگو و صلح حل و فصل شود.

امیرعبداللهیان وی خاطرنشان کرد: در جریان سفر آقای چاووشو اولو به تهران، ما پیشنهاد دادیم که سند راهبردی کامل همکاری بین دو کشور تضمین شود و امروز در جریان سفرش به تهران، آنکارا نسخه ای از پیشنهاد ایران برای کار بر روی سندی را با عنوان پیش نویس تهیه کرد. همکاری کامل و پایدار.” ما دو کشور را به مقامات ترکیه معرفی خواهیم کرد. در آن همکاری بین دو کشور در زمینه های سیاسی، اقتصادی، تجاری، امنیتی، نظامی، دفاعی، گردشگری و دربر برای.