ایجاد 520000 شغل در سال 50 درصد وعده های دولت محقق شد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرنگاران مهر، ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری از وعده های همیشگی نامزدهای ریاست جمهوری در سال های اخیر از جمله دوره سیزدهم بوده است. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی همچنین قول ایجاد یک میلیون شغل در سال قبل از انتخابات را داد. به دلیل رویکرد یک سال در اوایل تصدی رئیس دولت سیزدهم میزان تحقق این وعده بررسی شد.

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی هفتم خرداد سال گذشته در جریان تبلیغات انتخاباتی گفت: تقریباً 70 درصد ظرفیت کشور در حال حاضر اگر بسیج شوند، رشد اقتصادی و سالانه را به وضوح می بینند. یک میلیون کارگر در کشور .

وی درباره ظرفیت اقتصادی کشور گفت: اقتصاد دریایی داریم، سه هزار کیلومتر به دریا متصل هستیم، اما بهره برداری از سه تا چهار درصد اقتصاد قابل قبول نیست.

رئیسی با بیان اینکه اگر روی تولید نقدینگی تمرکز نکنیم باعث سیل می شود، گفت: برای کمک به اشتغال زایی باید به سمت نقدینگی تولید برویم.

وی همچنین بزرگترین مشکلات جوانان را ازدواج اول، شغل دوم و خانه سوم دانست و گفت: اگر مشکل کار و مسکن حل شود، مشکل ازدواج نیز حل خواهد شد.

نرخ بیکاری بهار امسال

به عقیده بسیاری از کارشناسان، نرخ بیکاری اساسی ترین معضل اقتصادی و بزرگترین مانع بر سر راه شکوفایی و بقای یک کشور است. مهمتر از آن اینکه از پاییز 1392 سالانه بیش از یک میلیون نفر وارد بازار کار می شوند. حتی در رکوردهای برتر کشور از جمله برنامه ششم توسعه، نرخ بیکاری باید 8.6 درصد باشد، اما آمارهای رسمی نشان می دهد که نرخ بیکاری در کشور. بهار امسال با 0.4 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 0.4 درصد رسید. به 9.2 درصد رسید. همچنین اشتغال در دوره مورد گزارش 0.6 درصد کاهش داشته است.

اگرچه گزارش وزارت تعاون از ایجاد 520000 شغل جدید در نظام ملی نظارت بر اشتغال خبر داد، اما نرخ بیکاری هنوز به هدف اولیه خود نرسیده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار، بررسی نرخ بیکاری در میان افراد 15 ساله و بالاتر نشان می دهد که 9.2 درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار) بیکار هستند. بررسی تغییر نرخ بیکاری حاکی از افزایش 0.4 درصدی این شاخص نسبت به مدت مشابه سال قبل (بهار 1400) است.

در بهار 1401، 9/40 درصد از جمعیت 15 ساله و بالاتر از نظر اقتصادی فعال بودند، یعنی در گروه کارگر یا بیکار. بررسی تغییر نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از کاهش 0.5 درصدی این نرخ نسبت به مدت مشابه سال قبل (بهار 1400) است.

جمعیت شاغل 15 سال به بالا در این مدت 23 میلیون و 578 هزار نفر است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 98 هزار نفر کاهش داشته است. تحلیل اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در بهار 1401، بخش خدمات با 2/51 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. پس از آن بخش صنعت با 32.7 درصد و کشاورزی با 16.0 درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری در بین جوانان 15 تا 24 ساله حاکی از آن است که 24 درصد از فعالان این گروه سنی در بهار 1401 بیکار بوده اند. بررسی تغییرپذیری «دوره میزان محرومیت این افراد نشان می دهد که این نرخ به میزان افزایش یافته است. 9/1 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل (بهار 1400).

بررسی نرخ بیکاری در گروه سنی 18 تا 35 سال نیز نشان می دهد که در بهار 1401، 16.6 درصد از جمعیت فعال در این گروه سنی بیکار هستند. این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری در این افراد نشان می دهد که این نرخ نسبت به بهار سال 1400 یک درصد افزایش داشته است.

الزامات شغلی بلند مدت

این آمار در شرایطی است که در سال های اخیر هزینه های زیادی صرف اشتغال زایی شده است. یکی از دلایل اصلی این امر این است که رشد شغلی مستلزم رشد اقتصادی است و رشد اقتصادی به افزایش سرمایه گذاری بستگی دارد.

محمد خوش شیره اقتصاددان در خصوص الزامات ایجاد اشتغال پایدار به خبرنگار مهر گفت: یکی از مهمترین راهکارهای ایجاد اشتغال در کشور رصد پیشرفت پروژه های عمرانی و همچنین گسترش بازار مسکن است.

وی افزود: حوزه مسکن موتور محرکه اقتصاد کشور است و همه فعالیت های آن می تواند بسیاری از ابعاد اقتصاد کشور را تحریک و تحریک کند.

این کارشناس اقتصادی، درآمد نفتی را مهم‌ترین عامل رشد اقتصادی دانست و گفت: رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال از طریق ارتقای کار مسکن می‌تواند منجر به افزایش رفاه عموم مردم شود.

کارشناسان بر این باورند که تمامی سیاست های بازار کار و اشتغال زایی در کشور در شرایطی قابل اجرا است که بخش خصوصی بتواند با هم همکاری کرده و دولت را در زمینه های مختلف حمایتی تسهیل کند.

حمایت های دولتی از بخش خصوصی در زمینه های کار و تولید می تواند در قالب بیمه و مالیات و همچنین ایجاد روابط اشتغال زایی بین موسسات به بخش خصوصی ارائه شود که در اشتغال و اشتغال در جامعه نقش دارد. کشور. بازار کار..

سیزدهمین اقدام دولت در حوزه کار

ایجاد نظام ملی اشتغال و کسب و کار، تدوین و تصویب برنامه های ملی برای تقویت کارآفرینی، معیشت مرزنشینان و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق مرزی.، کاهش زمان صدور مجوز برای ساخت مدرسه 8 ماه به 3 آندرو، کاهش مهلت سه روزه مجوز برای کد تأیید مجوز مشاغل خانگی، تصویب و شروع به اجرای اسناد آموزشی و استخدامی کارکنان نظامی SY پرداخت ۹۵۰ مسکن میلیاردی بیش از 3 هزاران پروژه از ابتکارات دولت در زمینه اشتغال زایی است.

همچنین بیشتر ایجاد کنید 9 هزار فرصت شغلی از قرض الحسنه و مسکن کم متراژ سال گذشته نیز در دستور کار قرار گرفت.

از یک طرف، جذب و کاربرد 26 هزاران جوان اولین شغل خود را دارند 4 هزار و 800 گروه اقتصادی با اجرای طرح کمک دستمزد مشاغل ابتدایی، ایجاد معافیت ها و مشوق های بیمه کارفرما در محل کار 22 این تعداد یک هزار جوان فارغ التحصیل یا دانشجو است ۱۵۰ بخش اقتصادی، دستیار تشخیص مهارت های تجربی و کارشناسی ارشد کارآموزی داخلی و صادراتی . کسب هزاران مجوز در بخش مشاغل داخلی در کشور از دیگر شرایطی بود که منجر به تشکیل دولت شد. . هزار شغل شد.