ایجاد قدرت در صادرات تجهیزات پزشکی – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، سید رضا فاطمی امین در این نشست برای بررسی مشکلات صنعت تجهیزات و لوازم پزشکی گفت: باید به سمت تولید محصولاتی برویم که قدرت ایجاد کند، به عنوان مثال سال گذشته دو ربات جراحی به اندونزی صادر کرد. . و این یک ژنراتور است. در دنیای امروز شاخصی به نام «شاخص پیچیدگی» مطرح شده است و محصولی است که کشورهای دیگر قادر به تولید مشابه آن نیستند. وقتی بالا رفت این می شود شاخص.

وزیر ساکت باش وی با بیان اینکه کشور در حال حاضر بر اساس شاخص پیچیدگی است، گفت: در سال 2008 رتبه ایران 110 بود و در سال 2021 به رتبه و برنامه 65 خواهد رسید. مقدار کمی ما توانستیم با 1404 رتبه زیر 40 را کسب کنیم. صنعت تجهیزات پزشکی می تواند رتبه ما را در شاخص پیچیدگی بهبود بخشد زیرا این صنعت قسمتی از صنعت در کشور بالغ است و خوب عمل کرده است.

فاطمی امین گفت: هدف اولیه از صادرات محصولات پول است آن را بیاورید اما هدف اصلی این کار کسب قدرت در جهان است، یعنی صادرات محصولات تولید کننده نیرو. در حال تهیه نقشه راه چهار ساله برای صنایع مختلف هستیم و امیدواریم تا 24 آبان ماه نقشه راه صنعت تجهیزات پزشکی آماده شود.

وزیر ساکت باش وی گفت: از تجارت واردات در ازای صادرات برخی کالاها استفاده می کرد م و در خصوص تجهیزات پزشکی این موضوع را با همکاری وزارت بهداشت پیگیری می کنیم. وسعت بازار تجهیزات پزشکی چندان بزرگ نیست و به همین دلیل سهم قاچاق در این منطقه کمتر از سایر مناطق است. سربازاناما در راستای کنترل قاچاق، طرح شناسایی اصالت کالا آغاز شده است. م و تا به امروز 250 میلیون کد کنترل برای قطعات خودرو و 18 میلیون کد کنترل برای لوازم خانگی صادر شده است.