«اوکیناوا» دیگر میزبان پایگاه‌های نظامی آمریکا نمی‌شود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از کیودو نیوز، فرماندار اوکیناوا لغو انتقال پایگاه هوایی آمریکا به این استان را خواستار شد. «دنی تاماکی» فرماندار اوکیناوا در جریان گفتگوی روز سه‌شنبه خود با «فومیو کیشیدا» نخست وزیر ژاپن از وی خواست که طرح جنجالی انتقال پایگاه هوایی آمریکا به این منطقه را لغو کند.

فرماندار اوکیناوا مجموعه‌ای از پیشنهادات را به نخست‌وزیر ژاپن ارائه و تاکید کرد پیمان چند دهه‌ای که برمبنای آن حقوق نیروهای آمریکایی و پرسنل آن‌ها در ژاپن تعریف می‌شود، مستلزم بازنگری است. وی در سفر روز سه شنبه به توکیو از دولت مرکزی خواست تا راهکاری برای حل این مشکل بیابند.

بنا به گفته فرماندار اوکیناوا، نخست وزیر ژاپن متعهد شده که دولت به تلاش‌های خود برای کاهش بار اوکیناوا در میزبانی از پایگاه‌های نظامی آمریکا ادامه دهد، احساسات مردم محلی را جدی گرفته و پیشنهادات مطرح شده را مورد بررسی قرار دهد.

پیش از این توکیو و واشنگتن توافق کرده اند که پایگاه نیروی هوایی، دریایی فوتنما را از منطقه مسکونی شلوغ در گینووان به منطقه ساحلی کمتر جمعیت تر هنوکو، هر دو در جزیره اوکیناوا، منتقل کنند. اما این طرح مدت هاست مسکوت مانده و با مخالفت شدید از سوی ساکنان محلی روبرو شده است. ساکنان محلی خواستار انتقال پایگاه نظامی آمریکا به خارج از این جزیره هستند.

بر اساس گزارش منابع محلی، اوکیناوا میزبان ۷۰.۳ درصد از زمین‌های اشغال شده از سوی پایگاه‌های نظامی آمریکا در ژاپن است.