اوکراین نقش موثری در سامانه ضد موشکی «گنبد آهنین» دارد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، در حالی که سفارت اوکراین در همیشه ویو اوایل این ماه اعلام شد که کی یف یک شرکت فناوری مستقر در سانفرانسیسکو که مایل به خرید سیستم دفاع هوایی Iron Dome است، اکنون آماده همکاری با اوکراین برای ساخت سیستم دفاع هوایی Iron Dome خود است.

سابق رسانه های صهیونیستی این خبر را منتشر کردند همیشه ویو او از ترس واکنش روسیه، سیستم جنگی موشکی گنبد آهنین را به کی فروخت یف در سال 2021 ممنوع شد.

اما حالا “اندی کورتزیگمدیر عامل یک شرکت فناوری در سانفرانسیسکو گفت: فناوری امروز در اوکراین قدیمی و کند است و زمانی که موشک ها از کار می افتند، داشتن یک کامپیوتر کند کمتر ضروری است.

کورتزیگ او توصیه کرد: “اگر بتوانیم آسمان را به روی اوکراین ببندیم، اوکراینی ها شانس بیشتری برای پیروزی در این جنگ خواهند داشت.”

شرکت کورتزیگ همراه با گروهی از شرکت ها و دانشگاه های فناوری محلی با فرماندهی پدافند هوایی اوکراین توسعه می یابد ر ساعت “پروژه آسمان” با نام “گنبد آهنین اوکراین” همکاری خواهد کرد. یکی از مقامات شرکت توضیح داد: “ما با به روز رسانی سیستم های کامپیوتری و سیستم های شبکه و نرم افزار آنها به اوکراینی ها کمک می کنیم.”

گفته می شود این طرح شامل ساخت یک مرکز فرماندهی موشک اوکراین و 45 ایستگاه متحرک نظارتی برای بهبود کامل امنیت هوایی است که امروز تنها یک پنجم موشک های روسیه را نابود می کند.

وزارت دفاع روسیه بارها گفته است که هدف حملات موشکی آنها فقط استقرار نیروهای اوکراینی و زیرساخت‌های مرتبط با انتقال تسلیحات است.