اولین مصاحبه گر سینما حقیقت درگذشت/ برنده اسکاری که نگرفت – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، ورایتی به نقل از ترنس مک کارتنی فیلیگیت، محقق مشهور بریتانیایی-کانادایی و پیشگام در رهبری تحقیقاتی که در ۹۷ سالگی بر اثر بیماری پارکینسون در تورنتو درگذشت.

او مدت‌ها با هیئت ملی فیلم کانادا همکاری داشته و تهیه‌کننده بیش از ۱۰۰ فیلم مستند است که نویسندگی، کارگردانی، تهیه‌کنندگی و انتشار آنها را برعهده داشته است. فعالیت درخشان او در سال 1956 با مجموعه ای از فیلم های آموزشی پس از جنگ آغاز شد.

تری فیلگیت یکی از مشاهیر جنبش واقعی سینمای دهه 1960 بود و فیلم‌های مستند مهم آن دوران را با افراد مشهوری چون رابرت درو، دی پنبیکر، ریچارد لیکوک و آل میسلز زیر نظر گروه آمریکایی رابرت درو آسوشیتس تولید کرد. X-Pilot در سال 1961 و The Primary در 1960 بود که دومی مستندی درباره اولین کمپین سناتور جان اف کندی بود.

او علاوه بر فیلمبرداری در آمریکا، در 40 سال حضورش در هیئت ملی فیلم کانادا (NFB) 31 فیلم به یاد ماندنی نیز انجام داده است، از جمله «روزهای قبل از کریسمس» در سال 1958 درباره نزدیک شدن به تعطیلات سال نو در آنجا. مونترال یکی از اولین فیلم هایی بود که با دوربین دستی 16 میلی متری ساخته شد.

رئیس هیئت ملی فیلم کانادا در سوگ درگذشت او گفت که او یکی از افراد مشهور گروه B است که به عنوان گروه افسانه‌ای NFB شناخته می‌شود و به نوآوری فیلم‌های غیرداستانی کمک کرده است. او همچنین به عنوان استاد در دانشگاه یورک کار کرد و از این طریق تأثیر بسزایی در استعداد و تعهد او داشت.

در گروه «ب» در مرکز ملی فیلم که کرویتور، کونیگ و ترنس مک کارتنی فیلگیت حضور داشتند، سینمای زنده و غیرمصنوعی به نمایش درآمد و به همین منظور ساخت تلویزیون آغاز شد. مجموعه ای از جمله یک فیلم کوتاه 30 دقیقه ای. اینها عبارتند از “روز قبل از کریسمس”، “خدمات اضطراری” و “برگ های شکسته”.

اگرچه فیلیگیت کمتر از همتایان مستند آمریکایی خود شناخته شده بود، اما فیلیگیت فهرستی از جوایز برجسته برای او داشت، از جمله جایزه برای The Changing World: آفریقای جنوبی در سال 1964 و جایزه بزرگ یوروویژن در جشنواره فیلم و تلویزیون کن برای این جوایز شامل “The Backbreaking” لیف، درباره کارگران مهاجر صنعت تنباکو، و جایزه Canadian Gemini برای بهترین برنامه تحقیقات اجتماعی/سیاسی برای بهترین فیلم «تیموتی فایندلی: آناتومی یک نویسنده» در سال 1992.

در سال 2011 جایزه برجسته جشنواره هات داگ را دریافت کرد و در همان سال نشان شایستگی کانادا را دریافت کرد.

در آن زمان او فیلمی در کارنامه خود داشت که برنده اسکار شد، اما مجسمه ای دریافت نکرد. در سال 1962، رابرت هیوز تهیه کننده از او خواست تا فیلمی درباره زندگی شاعر مشهور آمریکایی رابرت فراست بسازد. او این درخواست را پس از خروج شرلی کلارک که قرار بود اولین فیلم، پروژه را بسازد، مطرح کرد و پس از پایان فیلم، کلارک از عبارتی در قرارداد برای معرفی خود به عنوان کارگردان فیلم و عنوان فیلم استفاده کرد. «رابرت فراست: مبارزه ای برای عاشقان جهان» در سال 1963 برنده جایزه اسکار بهترین فیلم مستند شد.

مک کارتنی به عنوان یک بازیگر متواضع و در عین حال با اعتماد به نفس شناخته می شود. او در بریتانیا به دنیا آمد و در هند بزرگ شد و در 9 سالگی به وطن خود بازگشت و در 17 سالگی پرواز را آموخت که باعث شد پرواز به یکی از ویژگی های فیلم و مطالعات مهم در مورد جنگ و درگیری تبدیل شود. آموزش پرواز و نیروی هوایی

او در طول 50 سال فعالیت حرفه ای خود تهیه کننده بیش از 100 فیلم بوده است.