اولین برآورد خسارت سیل یزد 6 میلیارد تومان است – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانمهران فاطمی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: حدود 10 روز پیش ورود سامانه های بارشی و درگیری در 18 استان و وجود سیلاب گزارش شد و 23 جلسه در این خصوص برگزار شد و 2 میلیون پیامک ارسال شد. برای افراد مختلف ارسال می شود.

وی گفت: همچنین از حدود 2 هزار سد و سد موجود در استان بازدید و نوسازی انجام شد.

استاندار یزد ادامه داد: میانگین بارندگی در شهر یزد 45 میلی متر است اما در سه ساعت 75 میلی متر و در دو ساعت 15 میلی متر باران بارید در شهر یزد یعنی دو. در مدت پنج ساعت در یزد باران بارید.

وی گفت: در آن روز 100 میلی متر باران در شیرکوه و تفت بارید و در آن روز همه شهرستان های استان بارندگی کرد و شهرهای مختلف مشمول سیل شدید و هشدار قرمز شدند. ظرفیت تجهیزات در قلمرو دیگر پاسخ نمی دهد.

فاطمی گفت: تمام سدهای استان یزد به خوبی کار می کردند و 90 درصد از 70 میلیون مترمکعب سدها، سدها و سدها پر بود اما هیچ کدام شکسته نشد.

وی ادامه داد: سامانه سیل بندها و سدهای استان یزد پاسخگوی دوره 100 ساله ای است که ساخته شده است، در صورت محرمانه بودن تنها کانال در شهر یزد، به همین دلیل با این بحران مواجه شدیم.

استاندار یزد یادآور شد: همه نهادها، سپاه، بسیج، ارتش، مردم، شهرداری و… آمدند و تلاش کردند تا آسیب را به حداقل برسانند، اما متاسفانه وقتی آب وارد شهر شد، به ویژه آنهایی که قدیمی هستند و فرسوده منطقه خشت و گل خسارات زیادی بر جای گذاشت.

فاطمی گفت: در این سیل 4 هزار و 280 واحد مسکونی شهری، 4 هزار و 350 مسکن روستایی و 450 ساختمان تجاری و صنعتی بین 20 تا 100 درصد خسارت دیدند.

وی درباره نحوه مدیریت درخواست های مردم در شهر یزد گفت: سامانه ای توسعه یافته تا افراد آسیب دیده بتوانند با ارسال عدد 1 به سامانه 10006111 با وارد کردن این لینک لینک دریافت کرده و فرم را پر کنند. جزئیات محل اقامت و خسارت باید ذکر شود.

فاطمی با اشاره به اینکه ارزیابی خسارت در شهرستان توسط بنیاد مسکن آغاز شده است، ادامه داد: پس از ثبت اطلاعات توسط شهروندان مرکز استان، تیم ارزیاب بنیاد مسکن در سطح شهرستان خواهد بود. یزد. رسیدگی به درخواست های مردم

استاندار یزد گفت: برآورد اولیه خسارت سیل اخیر 6 میلیارد تومان است که این خسارت به زیرساخت ها و مسکن وارد شد.

وی تاکید کرد: از تخصص بنیاد علوی زیرمجموعه بنیاد مصطففان، مرکز اجرایی فرمان امام، خیران و … استفاده می کنیم تا بتوانیم برای مسکن مردم آسیب دیده منابع ایجاد کنیم. و همچنین ساخت خانه و تهیه وسایل منزل.

فاطمی همچنین درباره برنامه استانی برای صلح بیان کرد: در دو هفته آینده ممکن است سامانه دیگری از جنوب غرب کشور بیاید و به همین دلیل است که دوباره با سیل بندها برخورد می شود زیرا این سدها اکنون نیاز دارند. دوباره ساخته و تقویت خواهد شد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر باید بررسی همه جانبه خطر سیل در استان به ویژه شهر یزد انجام شود و یک فکر اساسی برای استان باشد چرا که از نظر یک، کف شهر است. کاملا ایزوله و سنگفرش و بدون دسترسی به آب و از سوی دیگر شهر یزد در زمینی مسطح بنا شده و تنها خروجی آن کانالی است که حریم خصوصی و آزادی آن را زیر پا گذاشته و میلیاردها تومان هزینه می خواهد.

فاطمی در سخنانی دیگر با قدردانی از رئیس جمهور و وزیر کشور و نیرو خاطرنشان کرد: به محض ورود به استان، رئیس جمهور شخصاً با آنها ارتباط برقرار کرد و پیگیری و دستورات و وزیر داد. نیروها به همراه فرمانده نیروی زمینی در یزد حضور یافتند و بلافاصله پس از حضور، ارتش به استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اصفهان، کرمان، گلستان و تهران اعزام شد.

وی با اشاره به اینکه سپاه پاسداران، بسیج و جهادی در کنار آنها برای کمک به سیل زدگان سنگ تمام گذاشتند، اظهار داشت: سخنان امام راحل که فرمودند «بدون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وجود داشت». هیچ کشوری» در سیل اخیر یزد دیده شد.

فاطمی تائید کرد: از آنجایی که بارندگی در نیمه های شب اتفاق افتاد، اگر بسیج، سپاه و نیروهای جهادی و مردمی کار نمی کردند و منازل مناطق قدیمی را تخلیه نمی کردند، جان خود را از دست می دادند. بسیار سخت خواهد بود

وی همچنین عضویت در شورای شهر یزد، شهردار، مدیر خدمات شهری، معاونت شهردار، مرکز اجرایی فرمان امام، فرماندار، مجتمع مدیریت بحران، نیروی انتظامی، هلال منا، آتش نشانی، خدمات رسان و کلیه تجهیزات مربوطه را در کارنامه خود دارد. مردم سیل خدمت کردند، قدردانی کردند.