انصراف آل خلیفه از نامزدی شورای حقوق بشر – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، پس از انتقاد از وضعیت حقوق بشر بحرین در برخورد با معترضان، این کشور از فهرست نامزدهای عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو سوئیس حذف شد. .

بر اساس این گزارش، وب سایت سازمان ملل متحد نشان داد که بحرین در تاریخ 26 سپتامبر بدون اشاره به جزئیات، از نامزدی خود برای یک دوره سه ساله در این نهاد حقوق بشری انصراف داده است.

بحرین در واکنش به این خبر رویترز، گمانه زنی ها را رد کرد و این اقدام را یک رویه استاندارد توصیف کرد.

سخنگوی دولت بحرین افزود: منامه به طور کامل از شورای حقوق بشر که سه بار در آن انتخاب شده است حمایت می کند و به همکاری با سایر کشورهای عضو سازمان ملل برای ترویج بهترین شیوه های حقوق بشر در جهان ادامه خواهد داد.

بر اساس گزارش ماه گذشته سازمان ملل متحد، در یادداشتی از سوی مؤسسه قانون و دموکراسی بحرین خطاب به اعضای شورای حقوق بشر، بازداشت‌های وحشیانه بدون اتهام و انتقام علیه برخی افراد صورت گرفت.

همچنین این نهاد در ماه اوت با برخی از مقامات و دیپلمات های سازمان ملل متحد دیدار و از کشورهای عضو خواست که از بحرین حمایت نکنند.

سیداحمد الودایی، مدیر این موسسه گفت: از خروج بحرین پس از کمپین موفقیت آمیز ما در ژنو علیه نامزدی آن بسیار خرسندیم.

تصمیمات شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از نظر قانونی الزام آور نیست، اما این سازمان دارای جایگاه و اعتبار سیاسی است و می تواند اجازه تحقیقات برای کمک به عدالت بین المللی را بدهد.

قرار است انتخابات اعضای این شورا در ماه جاری در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شود.