انسولین چیست؟ انواع آن، مضرات و مقدار نرمال آن در بدن

انسولین یا Insulin نقش تنظیم کننده قند خون در بدن را بعهده دارد و قند خون را در محدوده طبیعی نگه می دارد. طی تحقیقات بعمل آمده در مجلات پزشکی مختلف، در این مطلب می خواهیم اطلاعات جدیدی در مورد هورمون انسولین، انواع آن، مضرات، مقدار نرمال آن و نکات دیگر (عکس و قیمت) در اختیارتان قرار دهیم.

اهمیت انسولین

انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده تولید می‌شود. انسولین باعث مصرف و ذخیره گلوکز می‌شود. گلوکز نوعی قند است که در کربوهیدرات‌ها یافت می‌شود.

بعد از مصرف غذا، سیستم هاضمه کربوهیدرات‌ها را تجزیه و به گلوکز تبدیل می‌کند. سپس گلوکز توسط روده کوچک در جریان خون قرار می‌گیرد. انسولین باعث می‌شود تا گلوکز موجود در جریان خون توسط سلول‌های مختلف بدن جذب شده و از این گلوکز بعنوان منبع انرژی استفاده می‌شود. هنگامی که میزان گلوکز خون زیاد باشد، انسولین باعث می‌شود تا گلوکز اضافی درون کبد ذخیره شود. این گلوکز ذخیره‌شده هنگامیکه سطح گلوکز خون پایین بیاید آزاد می‌شود و باعث تقویت انرژی بدن می‌شود.

مطلب مهم: علائم دیابت نوع 1 و 2 در بزرگسالان و عکسهای واضح (تحقیقات جدید)

شناخت دیابت

دیابت هنگامی رخ می‌دهد که بدن به میزان کافی انسولین تولید نمی‌کند. دو نوع دیابت جود دارد: نوع 1 و نوع 2.

دیابت نوع 1 بیماری سیستم ایمنی بدن است. بیماری‌هایی وجود دارد که باعث می‌شود سیستم ایمنی به خود بدن حمله کند. اگر دیابت نوع 1 داشته باشید، بدن شما قادر به ساخت انسولین نخواهدبود. در واقع سیستم ایمنی بدن شما سلول‌های مسئول تولید انسولین که در لوزالمعده قرار دارند را نابود می‌کند.

در دیابت نوع 2 انسولین قادر به تاثیرگذاری نیست؛ یعنی اینکه بدن شما به انسولین بیشتری نیاز دارد تا بتواند تاثیرگذار باشد؛ بنابراین، بدن شما باید بیش از حد انسولین تولید کند تا سطح گلوکز خون در مقدار نرمال باقی بماند. چندسال پس از تولید بیش از حد انسولین، سلول‌های تولیدکننده از بین می‌روند.

انسولین برای درمان دیابت

تزریق انسولین به درمان هر دو نوع دیابت کمک می‌کند. افرادی که دیابت نوع 1 دارند، بدنشان قادر به تولید انسولین نیست، بنابراین تزریق انسولین به تنظیم سطح گلوکز خون کمک می‌کند. اغلب افرادی که دیابت نوع 2 دارند با تغییر سبک زندگی و استفاده از داروهای دهانی می‌توانند سطح گلوکز خون خود را تنظیم کنند. با این وجود، اگر این دو راه حل موثر نبود می‌توانند برای کنترل سطح گلوکز خون از انسولین استفاده کنند.

حتما بخوانید: روشهای استفاده از آب کرفس برای لاغری، فشار خون، دیابت، قوای جنسی و سم زدایی

انواع انسولین

تمام انواع انسولین دارای اثرات یکسانی هستند. تفاوت آنها در سرعت تاثیر گذاری و مدت زمان تاثیر گذاری آنهاست.

 • انسولین واکنشی سریع: این انسولین حدود 15 دقیقه پس از تزریق شروع به تاثیرگذاری می‌کند. بین 3 تا 4 ساعت نیز موثر است. معمولا قبل از وعده غذایی مصرف می‌شود.
 • انسولین واکنشی آهسته: این انسولین قبل از غذا تزریق می‌شود. بین 30 تا 60 پس از تزریق شروع به تاثیرگذاری کرده و بین 5 تا 8 ساعت ماندگار است.
 • انسولین واکنشی متوسط (از لحاظ زمانی): این انسولین 1 تا 2 ساعت پس از تزریق شروع به تاثیرگذاری کرده و بین 14 تا 16 ساعت در بدن ماندگار است.
 • انسولین واکنشی بلند مدت: حدود 2 ساعت پس از تزریق شروع به تاثیرگذاری کرده و تا بیش از 24 ساعت در بدن ماندگار است.

نحوه و میزان مصرف

انسولین را نمی‌توانید بصورت دهانی مصرف کنید. برای استفاده باید از سرنگ، خودکار انسولین و یا پمپ انسولین استفاده کنید. پزشک شما نحوه تزریق انسولین را به شما آموزش خواهد داد. می‌توانید انسولین را در بخش‌های مختلف زیر پوست خود تزریق کنید مثل:

 • ران
 • کفل
 • روی بازو
 • شکم

سعی کنید محل تزریق انسولین را تغییر دهید تا از ضخیم شدن پوست محل تزریق بخاطر تزریق زیاد انسولین جلوگیری کنید.

مصرف انسولین برای هر شخص با توجه سطح گلوکز خون و اهداف کنترل دیابت متفاوت است. ممکن است دکتر تجویز کند 60 دقیقه قبل از غذا تزریق کنید و یا اینکه اندکی قبل از غذا انسولین تزریق کنید. مقدار مصرف انسولین به برنامه غذایی، میزان فعالیت جسمی و میزان شدت دیابت شما بستگی دارد. برخی به یک انسولین در روز و برخی به سه تا چهار انسولین در روز نیاز دارند.

واکنش‌های انسولین

گاهی اوقات مصرف انسولین منجر به افت شدید سطح گلوکز خون می‌شود. اگر خیلی ورزش می‌کنید یا خیلی‌کم غذا می‌خورید ممکن است با این مشکل مواجه شوید. با استفاده از غذا و کالری باید از این اتفاق جلوگیری کنید. از نشانه‌های افت سطح گلوکز خون می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • خستگی
 • عدم توانایی صحبت کردن
 • عرق کردن
 • سرگیجه
 • از دست دادن هوشیاری
 • انقباض ماهیچه‌ها
 • رنگ پریدگی

همچنین بخوانید: خواص کدو سبز برای دیابت، چاقی، لاغری و نحوه مصرف صحیح آن

درمان

برای پیشگیری از افت سریع گلوکز خون همواره غذایی حاوی حداقل 15 گرم کربوهیدراتی که سریعا تأثیر می‌گذارد به همراه داشته باشید. می‌توانید از غذاهای زیر استفاده کنید:

 • نصف فنجان جوش شیرین غیر رژیمی
 • نصف فنجان آ‌بمیوه
 • 5 عدد آب‌نبات
 • 2 قاشق سوپخوری کشمش

همچنین می‌توانید از خودکار مخصوصی به نام خودکار گلوکاگن استفاده کنید.

نکاتی پیرامون انسولین

کبد می‌تواند انسولین را حدود 5 درصد از حجم خود و بصورت گلیکوژن ذخیره کند.

کتون‌های تولیدشده توسط کبد جایگزین‌هایی برای تامین انرژی هستند، اما مصرف زیاد کتون می‌تواند منجر به شرایط خطرناکی به نام کتو اسیدی در بدن شود.

نوسانات انسولین و مقدار نرمال آن

حتی در هنگام هضم غذا، به‌طور کلی ۱ یا ۲ ساعت بعد از وعده نیز ترشح انسولین از پانکراس، به‌طور یکنواخت و پیوسته نمی‌باشد بلکه در یک تناوب ۳ تا ۶ دقیقه‌ای نوسان می‌کند. این نوسان غلظت انسولین را از بیش از ۸۰۰ پیکومول/لیتر به زیر ۱۰۰ پیکومول/لیتر برساند.

به نظر می رسد این تناوب، جهت اجتناب از مهار گیرنده های انسولین در سلولهای هدف و کمک به کبد در گرفتن انسولین از خون و در نتیجه کاهش انسولین خون می شود. این نوسان برای درمان‌هایی که در آن از انسولین استفاده می‌شود بسیار مهم است، در واقع غلظت ایده‌آل همان غلظت نوسانی انسولین است نه یک غلظت زیاد و ثابت.

اگر عدد قند خون فرد پایین تر از 100 باشد فرد به دیابت مبتلا نیست و میزان قند خون طبیعی است؛ اگر بین 100 الی 126 باشد پیش دیابت است و آنها مستعد ابتلا به بیماری دیابت در آینده هستند، قند خون بالای 130 مبتلا به نوع دیابت یک است و فرد باید خیلی سریع تحت درمان قرار گیرد .

همچنین بخوانید: 55 غذا یا خوراکی که برای قند خون (دیابت) بسیار مضر هستند (تحقیقات جدید)

با دکتر خود صحبت کنید

مصرف منظم انسولین باعث کنترل سطح گلوکز خون می‌شود. مناسب بودن سطح گلوکز خون از عوارضی همچون نابینایی جلوگیری می‌کند. اگر دیابت دارید ضروری است که به صورت منظم سطح گلوکز خون را چک کنید. همچنین با تغییر سبک زندگی خود می‌توانید از افزایش سطح گلوکز خون جلوگیری کنید. همچنین با دکتر خود صحبت کنید تا موثرترین راه‌های ممکن را به شما پیشنهاد دهد.

کلیپ نحوه عملکرد انسولین در بدن

دانلود ویدیو

دیدگاهتان را بنویسید