انزوای اجتماعی خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر مدیسون مطالعات نشان داده اند که انزوای اجتماعی، به جای تنهایی، می تواند منجر به تغییراتی در ساختار مغز و خطرات خاصی شود. بدبختی برای افزایش زوال عقل

به گفته محققان انگلیسی، تحقیقات نشان می دهد که انزوای اجتماعی می تواند به عنوان شاخصی برای خطر ابتلا به زوال عقل استفاده شود.

«ادموند کتابخانه», سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه وارویک بریتانیا گفت: «بین انزوای اجتماعی که حالت انزوای اجتماعی پایین است و تنهایی که انزوای اجتماعی روانی است، تفاوت وجود دارد. هر دو خطرات سلامتی دارند، اما ما نشان داده‌ایم که انزوای اجتماعی، نه تنهایی، عامل خطر اصلی برای زوال عقل در سالمندان است.

برای این مطالعه، محققان داده های مغز بیش از 30000 نفر در بریتانیا را تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که افراد منزوی از نظر اجتماعی موهای سفید کمتری در ناحیه مغزی مرتبط با حافظه و یادگیری داشتند.

بر اساس این مطالعه، احتمال ابتلا به افرادی که از نظر اجتماعی منزوی هستند، ۲۶ درصد بیشتر است بدبختی آنها با زوال عقل روبرو هستند.

ارتباط بین انزوای اجتماعی و زوال عقل در افراد بالای 60 سال قوی ترین است.