انتظارات نابجا از جامعه مانع از تولید دانش مفید در کتاب می شود – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانحجت الاسلام علی لطیفی معاون وزیر آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار مهر، در پاسخ به این سوال که چقدر می توان انتظار داشت که محتوای کتاب در سال های آینده مفید باشد؟ وی با بیان اینکه نظام آموزشی دارای ابعاد و پیچیدگی های گوناگونی است، گفت: برای تولید محتوای درسی متناسب با این پیچیدگی ها ملاحظات زیادی لازم است.

لطیفی خاطرنشان کرد: در حوزه اجتماعی از مشکلاتی رنج می بریم که محتوای آموزش را بی ربط می کند. وی افزود: برای جامعه بسیار مهم است که بداند مشکلات نظام آموزشی از کجا می آید. در اینجا جامعه یکی از مقصران است که ناخواسته نیازهای غیر ضروری ایجاد می کند. بخشی از مشکل جامعه و مطالبات خانواده هایی است که می خواهند به دانش آموزان نحوه قبولی در امتحان را آموزش دهند. بخشی از فشاری که برای تولید محتوای آموزشی خاص به ما وارد می شود ناشی از فرهنگ جامعه است

رئیس انجمن پژوهشی آموزش و پرورش گفت: مردم ما و جامعه ما رنج خود را در کتاب های درسی می بینند. در مورد خود کتاب درسی هم درد ندارد. در پزشکی، اگر قسمتی از بدن بیمار باشد، لزوماً علت درد یک قسمت از بدن نیست. درد مشکلات ما کتاب درسی است، همه مشکلات از کتاب های درسی نیست.

آموزش نمی تواند این باورها را از بین ببرد

گفت که اگر نویسنده اگر فشار ایجاد شود، هیچ اتفاق خوبی نخواهد افتاد. وی گفت: از سال 1392 کتاب های انقلابی زیادی وارد آموزش و پرورش شده است. آموزش ذهن آگاهی، آموزش سبک زندگی، آموزش سواد رسانه ای. از نظر اکثر افراد منطقی این نوع محتوای آموزشی و نحوه کار این کتاب ها بسیار خوب است. یک معلم خوب می تواند از این کتاب ها به خوبی استفاده کند، اما این کتاب ها با برنامه درسی سازگاری ندارند. بخش بزرگی از این شکست کتاب های مفید ناشی از انتظارات نادرست از نظام آموزشی کشور است. سلامتی او د ر خ ط ر ب و د ن

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی افزود: حتی برخی از خانواده ها به این موضوع اهمیت نمی دهند که اگر فرزندانشان به جای کسب مهارت های آزمون در کنکور، سبک زندگی و مهارت های حرفه ای را بیاموزند، به نفع او بیشتر خواهد بود. یا برخی از خانواده ها فرزندان خود را مجبور به مطالعه تئوری می کنند زیرا کودکان به یادگیری مهارت ها علاقه مند هستند. طبیعی است که این رفتارها نامناسب باشد و آموزش نمی تواند این باورها را از بین ببرد.