انتشار کتاب جامعه اسماعیلی آقاخانیه سیرجان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، انتشارات زمزم سحر (ناشر فعال در شهر کرمان) کتاب «در باب جماعت اسماعیلی آقاخانی: مطالعه موردی شهر سیرجان» اثر حسین حسینی نژاد را در صفحه ۴۶ و با ارزش منتشر کرده است. در 30000 تومان.

آقاخانیه نام یکی از فرقه های مهم اسماعیلیه است که بقایای شاخه نزاری در شاخه الموت را تشکیل می دهد. از آنجایی که ائمه این فرقه را آقاخان می نامند، به آنها آقاخان می گویند. امام آن کریم آقاخان است.

در زمان حکومت فاطمیان اسماعیلیه در مصر، مستنصرالله خلیفه هشتم پسر بزرگ خود نزار را به امامت برگزید. پس از مرگ مستنصر در سال 487 هجری، افضل جمالی، فرمانده لشکر، نزار را بیرون کرد و برادرش مستعلی را به خلافت رساند، اما نزار نپذیرفت و به اسکندریه گریخت و افضل در همان سال او را کشت. در آن زمان در میان اسماعیلیان درگیری وجود داشت; گروهی نزار را خلیفه می دانستند که نزاریه نامیده می شد و سایر فرقه هایی که مستعلی را برگزیدند مستعلی نامیده می شدند.

حسن صباح در زمان مستنصر به مذهب اسماعیلیه گروید. در سال 471 هجری قمری به مصر رفت و از طرفداران خلیفه نزار شد. او به دستور مستعلي از مصر اخراج شد، به ايران بازگشت و در سال 494 هجري قمري حصار الموت را تصرف كرد و رهبري دعوت اسماعيليه در شرق (دعوه جديد) را در مقابل اسماعيليان بر عهده گرفت. . واه در مصر (دعوه باستانی). بعدها، پیروان نزاریه دو نیم شدند.

نزاری اسماعیلی چهل و پنجمین امام به نام شاه خلیل الله در کرمان در سال 1153 به دنیا آمد. پس از رفتن به یزد به یزد رفت و دو سال در آنجا ماند و در سال 1233 هجری قمری بر اثر اختلاف بین پیروانش و شیعیان دوازده گانه کشته شد. فتحعلی شاه قاجار برای دلجویی از پسرش با یکی از دخترانش حسنعلی شاه ازدواج کرد. و به او لقب «آقاخان» دادند. حسنعلی شاه مقر خود را به زادگاهش محلات منتقل کرد و آن شهر مرکز امامت اسماعیلیه بود که از اطراف اکناف برای آقاخان اول خمس و زکات می فرستادند.

اما سابقه حضور آقاخان اسماعیلی در کرمان به دوره صفویه می رسد که از استان مرکزی و بویژه شهرهای انجدان و محلات به کرمان مهاجرت کردند، شهر شهر از گروه پیروان این شهر است. این فرقه بابک و سیرجان. در دوره قاجاریه نیز آقاخان محلاتی شورش های عجیبی انجام دادند. به همین دلیل وجود فرقه آقاخانی در کرمان بحث های مذهبی را به راه انداخته است. عقاید این فرقه در علم کلام و نبوت، شبیه عقاید اسماعیلیان متقدم است، اما معتقدند که امام باید حضور داشته باشد و در غیر این صورت به پیروان خود آسیب رسانده است.

مؤلف کتاب «درباره جماعت اسماعیلیه آقاخانیه» به بیان مختصر و مفیدی از حکومت فاطمیان در مصر و اسماعیلیان می پردازد و سپس به معرفی آداب این فرقه و تاریخچه پیدایش این فرقه می پردازد. در کرمان فصل مهم این کتاب مهاجرت اسماعیلیان افغان به سیرجان کرمان است.