“انتخاب ترجیحی” بایدن برای ایران همچنان دیپلماتیک است – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی ان ان، «جان کربی» هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی در بیانیه ای درباره روابط موجود روسیه و ایران اظهار داشت: رویکرد روسیه به ایران نشان دهنده انزوای دو کشور از ایران است. اقدام در نقاط مختلف جهان

این مقام امنیتی و نظامی آمریکا همچنین ادامه داد: می‌دانیم که تحریم‌ها سخت است. می دانیم که کنترل صادرات سخت است. ما توانایی روسیه در پرتاب گلوله را می دانیم. “

کربی درباره وضعیت تحریم ایران نیز گفت: واضح است که آنها ظرفیت تولید داخلی را دارند. من چشم‌انداز توافق آقای پوتین را نمی‌دانم و نمی‌توانم به طور مشخص در مورد اینکه ایران چگونه می‌تواند به نیازهای خود پاسخ دهد صحبت کنم.

هماهنگ کننده ارتباطات شورای راهبردی ایالات متحده همچنین گفت که “انتخاب ترجیحی” بایدن در قبال ایران همچنان دیپلماتیک است، اگرچه ایالات متحده “گزینه ها را از میز حذف نخواهد کرد.”

پیش از این «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در یک کنفرانس مطبوعاتی در آستانه سفر جو رئیس جمهور آمریکا اظهاراتی ضدایرانی بیان کرد. بایدن در غرب آسیا بود و گفت که ایالات متحده اطلاعاتی در مورد آمادگی ایران برای پرتاب هواپیما دارد. یک پهپاد در روسیه برای استفاده از آنها در اوکراین موجود است.

برخلاف اظهارات مقامات غربی، «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز سه‌شنبه در پاسخ به سؤال خبرنگاران درباره بیانیه شورای امنیت آمریکا درباره فروش فناوری مدرن ایران به روسیه. وی تصریح کرد: سابقه همکاری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در زمینه برخی فناوری های جدید به قبل از آغاز جنگ اوکراین برمی گردد و اخیراً تحولات خاصی در این رابطه صورت نگرفته است.