امیر کویت کابینه جدید این کشور را معرفی کرد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، خبرگزاری رسمی کویت روز یکشنبه اعلام کرد که شیخ نواف الاحمد الصباح، امیر این کشور ترکیب کابینه جدید را که شامل نخست وزیر و ۱۵ وزیر است، اعلام کرد.

در کابینه جدید کویت احمد نواف آل احمد الصباح فرزند امیر این کشور به عنوان نخست وزیر و طلال خالد آل احمد الصباح به عنوان معاون اول نخست وزیر و وزیر کشور منصوب شدند.

اعضای کابینه دولت کویت در 14 اکتبر، یک روز پس از نصب کابینه توسط امیر این کشور، استعفای خود را اعلام کردند.

انتخابات مجلس ملی کویت 3 هفته پیش برای انتخاب 50 نماینده برگزار شد که این انتخابات باعث تغییر اساسی در ترکیب پارلمان شد و 60 درصد از کرسی ها توسط مخالفان به دست آمد.

بر اساس قانون اساسی کویت، هر بار که دوره جدید پارلمان این کشور آغاز می شود، دولت باید استعفا دهد تا پارلمان جدید بتواند دولت منتخب خود را نصب کند.

لازم به ذکر است که در آگوست گذشته، پس از اعلام انحلال شورای دولتی، کویت فرمانی مبنی بر برگزاری انتخابات کابینه در 29 سپتامبر (آخرین روز) صادر کرد. ژوئن گذشته، شیخ مشعل الاحمد الجابر الصباح، ولیعهد و معاون امیر کویت، انحلال پارلمان و فراخوان انتخابات عمومی را به دلیل ادامه بحران سیاسی در کشور اعلام کرد. کویت در ماه های اخیر شاهد یک بحران جدی بین دولت و پارلمان بوده است. در این دوره چندین انحلال کابینه منجر به فروپاشی سیاسی در این کشور شد.

پارلمان (مجلس امت) در نظام سیاسی کویت دارای طیف وسیعی از اختیارات و اختیارات است که به آن اجازه می‌دهد نخست‌وزیر و وزرا را برکنار کند و یک طرح عدم اعتماد به آنها را تصویب کند.