امید ترک ها برای آغاز صادرات گندم اوکراین – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش رویترز به نقل از رویترز، در این گزارش آمده است، روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که مسیرهای امنی را برای محموله غلات اوکراینی از بنادر دریای سیاه فراهم کرده است، اما مسئولیتی در ایجاد این کریدورها ندارد. در همین حال، ترکیه پیشنهاد داده است که کشتی‌های اوکراینی می‌توانند به دور از مین‌ها سفر کنند.

ارسال غلات به اوکراین از زمان جنگ و محاصره بندر متوقف شده است و قیمت گندم، روغن خوراکی، روغن و کود در سراسر جهان افزایش یافته است. سازمان ملل در تلاش است تا به صادرات و صادرات مواد غذایی و کودهای روسیه به اوکراین که به گفته مسکو تحت تحریم است، ادامه دهد. برای بدست آوردن آورده شده.

در این رابطه، «واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل گفت: ما مسئول ایجاد کریدورهای امن نیستیم. گفتیم که اگر این کریدورها وجود داشته باشد، می توانیم مسیر امنی را فراهم کنیم.

مولود چاووشو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز روز چهارشنبه گفت که تخریب بنادر اوکراین زمان زیادی می برد، اما مسیرهای دریایی امن پیشنهادی سازمان ملل می تواند در مناطق خالی از سکنه ایجاد شود. او گفت که آنکارا همچنان منتظر پاسخ مسکو به این طرح است.

چاووش اوغلو گفت: پس از مشخص شدن محل معدن، خطوط ایمنی ویژه در سه بندر نصب خواهد شد. کشتی های تجاری می توانند با هدایت کشتی های اوکراینی ذکر شده در این طرح، به راحتی و بدون نیاز به پاکسازی مین به سمت بندر حرکت کنند.

«استفان دوجاریکسخنگوی سازمان ملل همچنین گفت که سازمان ملل از نزدیک با مقامات ترکیه در این زمینه همکاری می کند. دوجاریک پیشرفت مستلزم توافق بین اوکراین و روسیه است.

اوکراین نگران است استخراج معادن به بنادر این کشور در اثر حمله روسیه از دریای سیاه آسیب برساند قابل قبول تر به تدریج

“دیوید آراهامیایک قانونگذار اوکراینی و عضو تیم مذاکره کننده روسیه روز چهارشنبه در مراسمی در واشنگتن گفت که انتظار این طرح را نداشت.

“زندگی کربیسخنگوی امنیت دولتی کاخ سفید گفت: حذف دانه ها از اوکراین دشوار است، اما جو بایدنرئیس جمهور ایالات متحده دنبال کردن راه حلی برای آن وجود دارد.

کربی او به خبرنگاران گفت: «او هر کاری از دستش برمی‌آید انجام می‌دهد تا این غلات را به بازار بیاورد. «همه ما فوریت اینجا را می دانیم.

سابق بایدن وی روز سه شنبه گفت که سیلوهای موقت در مرز با اوکراین ساخته خواهد شد تا به افزایش صادرات غلات و حل بحران جهانی غذا کمک کند.

چاووشو اولو هفته گذشته نیز از آنکارا دیدن کرد سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مورد طرح سازمان ملل صحبت کرد، اما گفت که گفتگوی بیشتری با مسکو و کیف لازم است. لاوروف سپس گفت که از اوکراین خواسته شد مین های زمینی اطراف بندر را پاکسازی کند تا کشتی های تجاری بتوانند نزدیک شوند.

ترکیه که دارای نیروی دریایی قابل توجهی است، روابط خوبی با کیف و مسکو دارد و اعلام کرد که در صورت دستیابی به توافق آماده مشارکت در سیستم نظارتی مستقر در استانبول است.