امیدوارم دیگر پرونده ویلموس 2 در فوتبال نباشد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان یکشنبه شب در یکی از برنامه های تلویزیونی حاضر شد و به سوالات مختلف پاسخ داد.

وزیر ورزش در ابتدای این برنامه در خصوص طرح آزادسازی ساحل و طرح وزارت ورزش گفت: فدراسیون ناجیان غریق یکی از فدراسیون های فعال کشورمان است که با اجرا تلاش زیادی کرده است. این طرح همراه با وزارت کشور است.

سجادی افزود: وب سایت های مختلفی در اختیار مدیران ورزشی قرار دارد که با ایجاد امدادگران به صورت سازمان یافته برای مردم طراحی شده است. بیش از هزار نفر آماده خدمت رسانی آنلاین برای کمک در مواقع سخت هستند، اما در هیئت های فعال در استان های گیلان و مازندران تابستان امسال طرح جدیدی انجام شد و این طرح تقدیم هیات دولت شد. من دوست ندارم از کلمه سنتی استفاده کنم، طراحی جدید مطابق با تکنولوژی روز آه تو تی خوب است و در سه استان شمالی و جنوبی و حتی جزیره ما قابل استفاده است.

وزیر ورزش در خصوص حمایت های صورت گرفته از این طرح گفت: این طرح نیاز به حمایت مالی و همکاری با وزارت کشور دارد که به تصویب رسید. این طرح 200 میلیارد تومان هم طلب داشت و رئیس جمهور تاکید کرد که حق مردم نیست که با خاطره تلخ به خانه برگردند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه وزارت کشور این طرح را تصویب کرده است و فدراسیون و هیئت در استان های شمالی کار خود را آغاز کرده اند و نیاز به تجهیزات دارند. سامانه ای در اختیار گردشگران قرار می گیرد که در صورت بروز حادثه به آنها اطلاع داده می شود. این طرح به زودی گسترش می یابد، طرحی منحصر به فرد در منطقه و می تواند به گردشگری ما کمک کند.

وزیر ورزش در خصوص این پرونده ویلموتس وی بیان کرد: در سال تحویل وزارت ورزش هستیم که اگر شرایط را توضیح دهم نتایج خوبی نخواهد داشت. یکی از این شرایط فدراسیون فوتبال است. فدراسیونی که سرخابی ها از سال 2016 با محرومیت روبرو هستند، او بدهکار است و می خواهد آن را تحویل دهد. باشگاه دو نفره خدا را شکر که این اتفاق افتاد. کارهای زیادی برای راحتی انجام شده است.

وی گفت: امروز با همکاری کمیسیون فرهنگی نظام ملک باشگاه تایید شده. در این فوتبال یک سری کارها باید انجام شود که روی زمین مانده است. خوشبختانه سریعترین صعود در جام جهانی وجود داشت. در حال حاضر تیم بسیار خوبی داریم و به موفقیت آنها امیدواریم. امور کیفری شکل کار است. من دیروز گزارشی از رئیس فدراسیون و گستردگی پرونده خواستم ویلموتس من پرسیدم که به نظر من این پدیده یک سونامی است ویلموتس در ورزش کشور

سجادی گفت: امیدوارم دیگر اتفاقی در فوتبال ما رخ ندهد ویلیام 2 نباید آن را داشته باشیم، زیرا اگر از آن غفلت کنیم، احتمال وقوع آن وجود دارد. یکی از دنیا Flurplay پول در قرارداد موجود است. در کل باشگاه در حد بودجه مذاکره می کند اما اینجا کادرفنی و دلال ها پول می گیرند و امیدوارم روزی دست دلال کوتاه شود.

این مقام محکومیت وی ادامه داد: در گزارشی که دیروز خواندم متاسفم تاکنون 2 میلیون یورو پرداخت شده است. در این قرارداد 32 میلیارد تومان مالیات گرفته شده و سوال اینجاست که چه کسی می خواهد آن را پرداخت کند؟ تاکنون یک میلیارد و 900 میلیون تومان پرداخت شده است. با ضمانت شرکت شستا کمک می گیرند. من نمی خواهم شما را اشتباه بگیرم اما به عنوان یک معلم ورزش سوالات زیادی دارم. شش دانگ ساختمان فدراسیون فوتبال در بیمه او شسته شد. به نام خانه فدراسیون شستا 120 میلیارد تومان هزینه دارد. اکنون خانه فدرال از بین رفته است، مالیات ها از بین رفته است و ما همچنان منتظر جنایت دیگری هستیم و این یک سونامی است. امیدوارم مراقب قراردادهای خارجی آینده باشید.

وی افزود: از نیروهای امنیتی کمک می گیریم. اگر کمک نمی گرفتیم، ممکن بود هر اتفاقی بیفتد جنگ (کمک داور فیلم) قرار بود سقوط کند اما دستگاه های امنیتی به ما هشدار دادند و ما جلوی پیش بینی را گرفتیم. شاید اگر غفلت می کردیم اتفاقی می افتاد.

سجادی درباره 16 ماه مدیریت خود در باشگاه سایپا گفت: در این مدت لیث بارسکی با سرمربی آلمانی قرارداد بستیم اما او ما را ترک کرد و رفت. قرارداد او یکی از نادر قراردادهایی است که یک باشگاه ایرانی می تواند پول خود را پس بگیرد اما ما پول را به سایپا پس داده ایم. در این مورد هم همین اتفاق افتاد ویلموتس باید پیگیری قانونی انجام دهیم و ببینیم این پول از کجا می آید. جا دارد از نماینده حقوقی وزارتخانه بابت کارهای انجام شده تشکر کنم. ما کار حسابرسی را انجام خواهیم داد. اما در فدراسیون ضررهایی وجود داشته است بنابراین ما قدرت تصمیم گیری نداریم. حتی گفته می شود تاسیس باشگاه پرسپولیس را سه دانگ نیز می نامند شستا است.

گفت: من امواج بد نمی خواهم شستا اما این واقعیت که ما عمیق هستیم کار حقوقی ادامه می دهیم. قول می دهم در کنار فدراسیون باشیم. پیش از این دستور ویژه ای از سوی رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور برای حمایت از تیم ملی در جام جهانی صادر شده و فدراسیون نیز تصمیم به حفظ آن گرفته است. اسکاچج ما به عنوان ناظر و دوستان در کنار فدراسیون هستیم و بدون دخالت حمایت می کنیم تا تیمی شایسته جام جهانی باشد. ما سه بازی خوب داریم و این سه بازی برای ما مهم است و امیدواریم فوتبال باکیفیتی به نمایش بگذاریم.

سجادی در باره جنگ (کمک داور ویدئویی): دیروز جلسه ای با رئیس فدراسیون بود. بحث در باره حضور بانوان در ورزشگاه ها، زیرساخت ها و… طوری طراحی شده است که هیچ وقت غافلگیر نشویم. هر جا رعایت استانداردها با اخذ مجوز و هماهنگی کامل تجهیزات ضروری است. در باره جنگ یکی دو شرکت خوب که می توانند این فناوری را پیاده کنند معرفی شده اند در این زمان سعی می کنیم به بیراهه نرویم. قرار شد در پایان هفته برنامه را انجام دهیم و در صورت رد شدن از تمامی فیلترها و تایید شرکت، کمک داور را در ویدئوی نیم فصل جدید لیگ برتر خواهیم داشت.

وزیر ورزش در باره نیم پروژه کار وی همچنین گفت: مجموعه آزادی و استادیوم معروف فوتبال دو هدف داشت و اکنون فقط ورزشگاه فوتبال است. دریاچه ورزشی ما فقط در این استادیوم قرار دارد. مشکل سقف ورزشگاه 12 هزار نفری و استخر را با هزینه 400 میلیون تومان حل کردیم. تا زمانیکه 70 میلیارد تومان برای او اعلام شد. تصاویر مختلفی از سکوی آزادی منتشر شده است. سه به موقع میدان آزادی بازسازی شده است. شرکت توسعه 15 قرارداد را تأیید و امضا کرد به موقع بسته سیم کشی و برق رسانی آزادی حدود 50 سال است که در حال انجام است. این مجموعه با مشکل قطعی برق مواجه بوده و معامله برای رفع این مشکل نیز بسته شده است. قسمت های دیگه هم هست امیدوارم بقیه کارها در دولت آقای رئیسی انجام شود. من هم وظیفه خود می دانم که وقف کارم باشم.

وزیر ورزش در پایان این گفت و گو درباره فدراسیون هایی که حتی پس از پایان دوره ریاست جمهوری همچنان توسط رئیس جمهور اداره می شوند، گفت: به همراه صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک سفری کوتاه به سوئیس داشتیم. و در این سفر با چند فدراسیون بین المللی دیدار کردیم. از جمله کسانی که با آنها ملاقات کردیم، روسای فدراسیون جهانی دوچرخه سواری و ژیمناستیک بودند. دو فدراسیونی که دوره انتخابات آنها تمدید شده و جامعه ورزش انتظار دارد هر چه زودتر انتخابات این دو فدراسیون به پایان برسد.

سجادی افزود: با توجه به بحثی که با روسای فدراسیون های جهانی در این دو حوزه داشتیم، مشکل برگزاری انتخابات حل شده و فدراسیون هم اکنون در حال آماده سازی برای برگزاری انتخابات، ژیمناستیک و فدراسیون دوچرخه سواری است.

وزیر ورزش توضیح داد: سعی کنید به دوره سرپرستی سایر فدراسیون ها نرسید و یا در صورت انتخاب سرپرست، انتخابات در اسرع وقت برگزار شود.