امکان ندارد نویسنده ای که تکنیک فردوسی را نداند موفق شود – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، هفتمین نشست «سخنرانی شاهنامه» که به همت دفتر زبان فارسی حوزه هنری هر سه شنبه برگزار می شود، عصر سه شنبه ۲۰ مردادماه با حضور منتقدان، شاعران و پژوهشگران ادبی برگزار شد. یوسف علی میرشکاک در تالار سلمان هراتی در گروه هنرهای زیبا.

میرشکاک ابتدا می گوید که جمشید دو چهره دارد; فرح «یام» که خدای مرگ در اساطیر هند باستان است و هنوز هم به همین نام شناخته می شود و فرح «شید یا خورشید»; فرح خورشید; در واقع خداوند جمشید فرح عزرائیل و اسرافیل را به خاطر دین اسلامشان داده است.

وی افزود: جمشید 300 یا 600 سال عمر کرده است، البته فر شهریاری دورترین است که برای همه نیست و تعبیر هگل فریب کامل ذهن است. هگل می گفت اگر خداوند به انسان روح و روح کامل بدهد، همیشه از درون می آید. مثلا ناپلئون یک افسر ایتالیایی ساکن فرانسه بود که پولی برای خرید لباس جدید نداشت و می گفت تاج بوربن ها روی زمین افتاده و کافی است یک نفر خم شود و آن را بردارد. که، و در نهایت خود امپراتور شد.

این منتقد و کارشناس ادبی می‌گوید: هر که را «فرح» می‌بینید، شهریاری دارد، اما فرح جمشید که مرگ و حیات و ختنه و قیامت است، متعلق به هیچ‌کس نیست، نه به مذهب شیعه ما، به‌ویژه امام. از نظر ملا علی (ع) پس فقط کسانی که می توانند در هر زمان بمیرند یا مرده را زنده کنند که البته عیسی بن مریم نیز هست، بعد از پیامبر فکر می کنیم فقط جمشید افسانه ای این صلاحیت را پیدا می کند. بحث های زیادی در میان اسطوره شناسان در مورد اینکه او واقعاً کیست.

میرشکاک در ادامه با بیان اینکه فردوسی یک سری داستان در شاهنامه ساخته اما بدون متولی، داستان مرداس را در شاهنامه خواند و توضیح داد و با توضیح «اهریمن» افزود: ما به وضوح درباره اهریمن می خوانیم. در قرآن آمده است که خداوند دستور می دهد که اگر سواران و سواران شیطان را نبینیم و وسعت موجودات غیبی را نبینیم این چشم ها بسیار بزرگ است که همه در اختیار خداوند است. اگر انسان نفس خود را بشناسد قدرتمند می شود و شیطان به او نمی رسد.

مردی بود آن روزها / در دشت با نیزه
ثروت پادشاهان و نیکوکاران / از ترس دنیا در هوای سرد

در توضیح «باد سرد» می گوید: در اینجا فردوسی معنای باد سرد را به کار نبرده است و باد سرد را به معنای شخصی که مدام مراقب وجود خود است و همواره نام خدا را بر زبان می آورد به کار برده است.

که مرداس نامی است گرانبها / برترین مبنای نام است

این پژوهشگر ادبی با بیان اینکه «دادا و دهش» اساس حکومت و پادشاهی افسانه است، بیان کرد: «دادا و دهش» به معنای عدالت و بخشش است.

شما جای من را با یک صندلی بازنشستگی / در هزار
فرمان دو پا / تازی با وزن برابر
اینان بز و گوسفند / به ولیّ دین پاک داده شد
فراز شیر اونی که لازم داشتی رو دادی

میرشکاک درباره ابیات فوق گفت: نوعی حکومت بود که بعدها مغولان در این سرزمین کوشیدند آن را احیا کنند، اما شکست خورد و بخشی از آن نتیجه داد. در لرستان می گویند اجداد ما این کار را می کردند که بعداً به عنوان یک امت متحد گرد هم آمدند و همه چیز متعلق به یک نفر است اما همه دارند و برای خود بهره برداری می کنند اما هیچکس آن را نگه نمی دارد. این وقایع یادآور دوران طلایی است، زمانی که یک پادشاه، یک خدا و یک دین جهانی وجود داشت که مربوط به زمانی است که فقط کشاورزی و دامداری وجود داشت و شرایط اجرای آن. عدالت زیاد است

بچه پاک دل بود / از محبتش اندک سودی نداشت
نام جهانجوی ضحاک / شجاع و سبک و بیهوده است
کجا بازی خواهند کرد؟
پهلوی کجایی ده هزار به زبان دری
ز سپن تازی به زرین ستام
روز و شب به زین رسیدی / در راه بلند، نه در راه گناه
گویی روزی ابلیس در کسوت یک انسان خوش فکر آمد

این پژوهشگر ادبی به بحث درباره «ابلیس» در شاهنامه پرداخت و با تاکید بر اینکه نام ابلیس قبل از این ابیات در شاهنامه نیامده است، افزود: پیش از این ابیات می یابیم اما فردوسی از اهریمن استفاده کرده و چرا ابلیس با اهریمن یکی نیست. تغییر موضع است پس فردوسی بسیار متمرکز است نویسنده شاهنامه را مطالعه کند البته شاعری که شاهنامه نخواند مانند روزه داری است که صبحانه و شام نمی خورد و چند روز دوام می آورد. به نظر من نویسنده ای که فنون فردوسی و فردوسی را نداند، امکان ندارد نویسنده موفقی شود.

دل به نیکی رهنمون شود / جوان به حرفش گوش داد
به او گفت: من معامله تو را نمی خرم / پس بیا گفتگو را درست باز کنیم.
جوان خوش دلی بود، فرمان را شکست / چنان که قسم خورد
برای اینکه رازت را به کسی نگویم، به حرف تو گوش خواهم داد
او به او می گوید که این کسی جز تو نیستی
چرا پدر پسری مثل تو باید از من نصیحت بشنود؟
روزگار می گذرد خواجه پیر/ مرحوم همی سرگردان
این سر مایور گاه اوی را بگیر / تو دنیا زیبا خواهی شد
گرین گفت حق با توست / تو مال دنیا هستی
چو ضحاک شنید و فکر کرد / دلش پر از درد خون پدر شد
به ابلیس گفت: ارزش ندارد / دگرگونی کین به خاطر کار نیست
و به او گفت: اگر از زین کلمه گذشتی، قسم بخور و قسم بخور.
قسم و زنجیر بر گردنت بماند / ننگ بر تو و پدر بزرگوارت

وی با بیان اینکه در بین عشایر وعده وعید بسیار ارزشمند است، گفت: در بین عشایر و اهالی وفای به عهد و احترام به نان و نمک بسیار برجسته است و اینجا شیطان آن را آورده یک وعده است پس فرهنگ وفای به عهد است. در سراسر بشر گسترش یافت و شیطان با سوء استفاده از عهد، کلاه بر آدم و بسیاری دیگر گذاشت.

به آنچه می گوید اطاعت کند / دلش در مقابل فرمان او باشد
سوپ خایه اولین بار بهش داد / بدونم خوشمزه بود

میرشکاک در وصف «خورش زرده خیّه دادش» می گوید که شیطان اولین چیزی بود که باعث شد ضحاک از گیاهخواری یا خوردن لبنیات به خون خوردن برود.

خورد و برای خودش سخت کرد/خوشمزه یافت و نامش را اقبال گذاشت
این را ابلیس فریبکار گفت
باشد که در آینده رئیس مزرعه باشید
رفت تا سگش را برای شب بیاورد / فکر کرد فردا چه می خواهد بخورد
روزی دیگر مثل گنبد لاجورد / مثل یاقوت زرد
از کبک و تزرو اسپید سوپ درست کن دل امیدوار می آید
شاه تازیان با دست زدن به نان مهر خود را تقدیم کرد

این منتقد ادبی با تاکید بر اینکه نمی‌دانم اسطوره‌ساز کیست، افزود: در اینجا فردوسی دیو غریب را در جای خود قرار می‌دهد زیرا در این دنیا پرخورتر و پرخورتر از تازیان احدی نیست.

یک تکه دیگر مرغ، کباب و گوشت بره / آن را در سوپ کامل آماده کنید
روز چهارم چو بنهاد خوان / از پشت گوساله سوپ درست کرد

این منتقد ادبی با اعلام ممنوعیت ذبح گاو در کشورهای متفق گفت: هنوز هندوستان حامی این موضوع است و ایرانیان در عصر اسطوره نیز چنین بوده اند و دلیلی بر کتابت سوره بقره در فصل دوم نیست. از قرآن. در مصر نیز گاو نماد مادر مقدس است به همین دلیل در همه جا به گاو احترام می گذاشتند در حالی که فردوسی چندان به این موضوع توجهی نداشت.

میرشکاک خواندن داستان مرداس را به پایان رساند و سپس داستان ضحاک را خواند و گفت: سوالات و داستان های زیادی وجود دارد که در افسانه ها بیان نمی شود و شگفت انگیز است زیرا هر داستانی داستان فوق العاده ای دارد و ما معتقدیم که همین داستان است. داستان مردم ایران گسترده تر از روایت شاهنامه است.