امضای توافقنامه همکاری بین عربستان و آمریکا در سفر بایدن – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العربیه، عربستان سعودی و آمریکا روز جمعه اعلام کردند که با انواع صنایع بزرگ از جمله مخابرات سری پنجم، افزایش امنیت سایبری، اکتشاف فضا و سلامت عمومی همکاری خواهند کرد.

در پی دیدار جو بایدن با ملک سلمان و محمد بن سلمان، بیانیه همکاری عربستان و آمریکا در جبهه های مختلف در جده صادر شد.

در همین راستا، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که بر اساس تفاهم‌نامه‌ای، شرکت‌های فناوری سعودی و آمریکایی برای نصب فناوری مخابراتی نسل پنجم از طریق شبکه دسترسی آزاد همکاری خواهند کرد و علاوه بر آن، نیز شروع کنید. توسعه فناوری نسل ششم مخابراتی. این همکاری در قرارداد همکاری بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات عربستان سعودی و اداره مخابرات و رسانه های ایالات متحده اعلام شد.

همچنین در زمینه امنیت سایبری، دو کشور شاهد گسترش روابط دوجانبه در زمینه به اشتراک گذاری تهدیدات بزرگ و فعالیت های مخرب در فضای سایبری خواهند بود و بر اساس بیانیه صادره، این رویداد موجب تقویت «امنیت سایبری مشترک» کشور خواهد شد. دو کشور و به همکاری در زمینه «بهترین شیوه ها در زمینه آموزش امنیت سایبری.

بر اساس گزارش‌ها، توافق‌نامه‌ای بین آژانس امنیت ملی سایبری عربستان سعودی و دو سفارت آمریکا یعنی اداره تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی) و اداره تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی) از زیرساخت‌ها و امنیت سایبری وزارت امنیت داخلی امضا شد. امنیت (CISA).

در زمینه توسعه هوانوردی و تجارت در بخش فضایی نیز همکاری‌های دو کشور تقویت و همکاری‌ها در این زمینه گسترش خواهد یافت، همه در اکتشافات فضایی از جمله هوافضا، نقشه‌برداری زمین، توسعه تجاری و حقوقی. و رفتار مسئولانه در فضا.

همچنین، وزارت بهداشت عربستان سعودی و وزارت بهداشت ایالات متحده توافقنامه ای را امضا کردند که بر تعهد دو کشور به سلامت عمومی تاکید می کند.

علاوه بر این، عربستان سعودی قرار است حریم هوایی تمامی پروازها را مطابق با شرایط مجوز پرواز باز کند.

پس از دیدار با مقامات سعودی، بایدن همچنین فاش کرد که در دیدار با ملک سلمان و ولیعهد محمد بن سلمان در جده درباره نیازهای امنیتی عربستان سعودی صحبت کرده است.

رئیس جمهور آمریکا شامگاه جمعه پس از سفر به فلسطین اشغالی وارد عربستان سعودی شد و قرار است روز شنبه در نشست شورای همکاری خلیج فارس شرکت کند.