امضای توافقنامه صلح ارمنستان و جمهوری آذربایجان – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «آرمن گریگوریان» دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان روز چهارشنبه گفت که با «حکمت حاجیف» دستیار رئیس جمهور آذربایجان گفت وگو کرده است. در مورد امضا توافق صلح بین این کشورها تا پایان سال 2022..

این مقام ارمنی گفت: ما بر روی روابط ارمنستان و آذربایجان و همچنین موضوع قره باغ کوهستانی و همچنین دستور کار پیمان صلح متمرکز شدیم، یعنی توافقنامه صلح وجود خواهد داشت. در پایان سال. امسال.”

این مقام دولت ارمنستان افزود: تایید به رسمیت شناختن مرزهای طرفین یعنی توافقنامه تحدید حدود تا پایان سال ها تکمیل می شود و امیدوارم این توافق محقق شود. به زودی اجرا می شود.»

وی افزود: روند حول توافقنامه صلح و تعیین مرز مرتبط است و ارمنستان همچنان نگران است که جمهوری آذربایجان علیرغم امضای توافقنامه صلح به حملات خود در مناطق مختلف ارمنستان ادامه دهد.

گریگوریان با اشاره به اینکه ارمنستان، گرجستان و آذربایجان در سال 1929 تحدید حدود مرزها را به پایان رساندند، گفت: اکنون طرفین باید این قرارداد را به عنوان مبنای مرزهای ارمنستان و آذربایجان بپذیرند و 29.8 هزار کیلومتر مربع از خاک ارمنستان را تضمین کنند.

پیشتر مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرده بود که ارمنستان و آذربایجان بر سر موضوعات اصلی توافقنامه صلح به توافق رسیده اند.. چاووش اوغلو در گفت و گوی تلویزیونی در این باره گفت: در مورد موضوع اصلی و محورها توافق شد که دارای 5 بند است که از جمله این مفاد توافقنامه تمامیت ارضی و تعیین حدود مرزها است که اکنون مشکل اجرای آنهاست. “

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین تاکید کرد: ما نمی توانیم مذاکرات صلح جمهوری آذربایجان و ارمنستان و بحث عادی سازی روابط آنکارا و ایروان را از هم جدا کنیم، بارها آن مشکل را تکرار کرده ایم.

در آخرین رویارویی نظامی باکو و ایروان در 23 سپتامبر، ارتش های ارمنستان و جمهوری آذربایجان با هم درگیر شدند. به گفته نخست وزیر ارمنستان، دست کم 105 سرباز ارمنی در این درگیری ها کشته شدند. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان نیز از کشته شدن 50 سرباز این کشور در این درگیری ها خبر داد.