ال کارنیتین در بدنسازی

ال کارنیتین در بدنسازی

تمامی ورزشکاران در سراسر جهان به منظور بهبود عملکرد خود از مکمل های ال کارنیتین استفاده می کنند. ال کارنیتین یکی از محبوب ترین مکمل ها در چربی سوزی و کاهش وزن است. زمانی که ورزش می کنید ، هزاران واکنش بیوشیمیایی در داخل بدن شما اتفاق می افتد. گلیکوژن از داخل سلول های عضلانی گرفته شده و به گلوکز تجزیه می شود.

سپس وارد جریان خون شده و به سمت میتوکندری ها ( اندامک های مسئول تامین انرژی سلول های بدن انسان ) می رود. آنزیم ها وارد عمل شده و شروع به تجزیه چربی های ذخیره شده به اسیدهای چرب و گلیسرول برای استفاده در حین تمرین ، می کنند. ال کارنیتین ترکیبی است که نقش مهمی در این فرآیند دارد.

ال کارنیتین در بدنسازی

ال کارنیتین یک آمینو اسید غیر ضروری بوده ، بدین معنی که به صورت طبیعی در بدن انسان تولید می شود. کار اصلی ال کارنیتین در بدنسازی کمک به بدن در تولید انرژی است و نقش اساسی در حرکت عضلات ، عملکرد طبیعی مغز و قلب دارد. ال کارنیتین مسئول انتقال اسیدهای چرب به سلول های میتوکندری ( جایی که انرژی تولید می شود ) است. تقریبا 98% ال کارنیتین ذخیره شده ، در عضلات یافت می شود و تنها مقدار بسیار کمی در کبد و خون وجود دارد.

در برخی موارد  ال کارنیتین به صورت شرطی ضروری است ، بدین معنا که بدن به مقدار کافی این ترکیب را تولید نمی کند. مصرف مکمل ال کارنیتین در این شرایط و برای افرادی که شرایط ژنتیکی خاصی دارند و یا تحت درمان های پزشکی قرار دارند ، ضروری است. منابع اصلی طبیعی ال کارنیتین گوشت گاو ، گوشت خوک ، مرغ و شیر است ، از این رو مصرف مکمل ال کارنیتین برای گیاه خواران توصیه می شود.

انواع ال کارنیتین در بدنسازی و کاربردهای آن ها :

دو نوع اصلی ال کارنیتین که باید در رژیم های غذایی وجود داشته باشند عبارتند از : ال-کارنیتین ال-تارترات و استیل-ال-کارنیتین.

ال-کارنیتین ال-تارترات

ال کارنیتین ال تارترات توسط آمینو اسیدهای لیزین و متیونین در بدن ایجاد می شود. به طور عمده در کبد و کلیه سنتز شده و برای استفاده باید به سایر بافت ها در بدن منتقل شود. در بافت هایی که از اسیدهای چرب به عنوان منبع اصلی سوخت مانند عضلات استخوان بندی و وابسته به قلب استفاده می کنند ، این نوع کارنیتین به مقدار بسیار زیادی یافت می شود. توصیه می شود به منظور دستیابی به نتیجه مطلوب ، روزانه 2 الی 3 بار 1 وعده ال کارنیتین به همراه غذا میل کنید. ال کارنیتین را باید به همراه یک رژیم غذایی متعادل مصرف کنید.

استیل ال کارنیتین ( ALCAR )

ALCAR توسط آمینو اسیدهای لیزین و متیونین در بدن ایجاد می شود. تفاوت اصلی ALCAR و ال-کارنیتین ال-تارترات این است که ALCAR یک گروه استیلی متصل به مولکول کارنیتین دارد که عملکرد آن را تغییر می دهد و اجازه می دهد از موانع داخل خون به سمت مغز حرکت کند. این بدین معنا است که اغلب در سیستم های عصبی ، به ویژه مغز این نوع کارنیتین وجود دارد. ALCAR برای ورزشکارانی که به صورت منظم تمرین می کنند ، مناسب است.

مزایای ال کارنیتین در بدنسازی

کاهش وزن

ال کارنیتین کمک می کند تا بدن با استفاده از ذخایر چربی انرژی تولید کند ، و در نتیجه می توانید برای مدت زمان طولانی تری تمرین کنید و در نهایت منجر به کاهش وزن می گردد. مصرف روزانه ال کارنیتین منجر به افزایش غلظت خون و عضلات شده و در نتیجه متابولیسم چربی را بهبود می بخشد.

 بهبود عملکرد شما در حین انجام تمرینات

ال کارنیتین چگونگی استفاده بدن از چربی را بهبود می بخشد و این امکان را فراهم می کند تا برای مدت زمان طولانی تری ورزش کنید. تحقیقات همچنین نشان داده است که هنگام انجام تمرینات شدید ، لاکتات ( ملح اسید لاکتیک که دارای بنیان منفی و یک ظرفیتی C3H5O3 است ) ماهیچه کاهش می یابد.

بهبود عملکرد مغز

مصرف ال کارنیتین در بدنسازی ، منجر به بهبود عملکرد مغز می گردد. ALCAR تأثیر مثبتی بر ظرفیت یادگیری دارد. مطالعات انجام شده نشان می دهد مصرف روزانه ال کارنیتین ، منجر به کاهش عملکرد معکوس مغز مرتبط با بیماری آلزایمر و سایر آسیب های مغزی می گردد. مطالعه ای دیگر نشان می دهد مصرف استیل ال کارنیتین از مغز انسان ، در مقابل آسیب های سلولی محافظت می نماید.

زمان مصرف ال کارنیتین

تحقیقات انجام شده نشان می دهد ترکیب ال کارنیتین و کربوهیدرات اثرات ارگوژنیک ( بهبود فعالیت های فیزیکی ، استقامتی و ریکاوری ) داشته و خروجی کار را تا 11% افزایش می دهد. بنابراین باید ال کارنیتین خود را با مقدار مناسبی کربوهیدرات ( به عنوان مثال 60 گرم دکستروز و یا مالتودکسترین ) میل کنید.

دوز مصرفی ال کارنیتین

معمولا توصیه می شود روزانه 500 الی 2000 میلی گرم ال کارنیتین استفاده کنید. البته برخی تحقیقات نشان می دهند که دوز مصرفی با توجه به نوع ال کارنیتین ، متفاوت خواهد بود.

  • استیل ال کارنیتین : روزانه 600 الی 2500 میلی گرم
  • ال کارنیتین ال تارترات : روزانه 400 الی 1000 میلی گرم
  • *** پروپیونیل ال کارنیتین : روزانه 400 الی 1000 میلی گرم ***

*** پروپیونیل ال کارنیتین مزایای مشابهی با سایر مدل های ال کارنیتین دارد و به خاطر توانایی آن در محافظت در برابر رادیکال های آزاد و کمک به تولید انرژی ، معروف می باشد. ***

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید