السودانی روز پنجشنبه خواستار رای اعتماد شد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه سومریه، محمد شیعه السودانی، نخست وزیر، مسئول تشکیل کابینه عراق در نامه ای به محمد آل السودانی رئیس پارلمان این کشور. حلبوسی پرسید. روز پنجشنبه به کابینه خود رای اعتماد خواهد داد.

بر اساس این گزارش، السودانی در این نامه خواستار برگزاری رای اعتماد به وزرای کابینه جدید دولت در روز پنجشنبه (فردا) شده است.

در همین حال، منابع عراقی روز دوشنبه اعلام کردند که رهبران تشکل های شیعه عراق در دیدار با هادی العامری، رئیس ائتلاف فتح، بر لزوم تشکیل دولت و پیشنهاد رای اعتماد در هفته آینده تاکید کردند. در آخرین

این منبع خبری عراقی فاش کرد که محمد شیعه السودانی، نخست وزیر، که مسئولیت تشکیل دولت را بر عهده دارد، تاکنون 14 وزیر را شامل شده است و بر سر 8 وزارتخانه دیگر از جمله توافق نامه ای امضا شده است. وزارت کشور، دارایی و نفت و وزارت بودجه و امنیت ملی، امور خارجه، مسکن و شهرسازی و قوه قضاییه کامل نیستند.

10 روز از انتصاب السودانی برای تشکیل دولت در 14 اکتبر می گذرد و قانون اساسی عراق تصریح کرده است که دولت باید ظرف 30 روز پس از انتصاب نخست وزیر تشکیل شود.

السودانی پس از اعمال فشار بر رئیس جمهور برای تشکیل دولت جدید، در مصاحبه با خبرنگاران ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر دولت تشکیل دهد.