الزام بانک ها به ارسال اطلاعات ساختمان های بزرگ به بانک مرکزی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، ابوذر سروش عدم دسترسی به سامانه مشمولان مسکن و تعهدات را دلیل اصلی تاخیر در انتشار اطلاعات زیرساخت های کلان عنوان کرد. برخی از بانک‌های بزرگ، گفت: بر اساس تعهدات قانون بودجه در زمینه انتشار اطلاعات مسکن و تعهدات بانک‌های بزرگ از سوی بانک مرکزی، این اطلاعات شامل موارد زیادی درباره خانه اصلی احزاب و افراد است و در این با توجه به بررسی اطلاعات مربوط به خانه تک نفره نیازمند بررسی دقیق است.

وی افزود: در حال حاضر سامانه ای برای شناسایی محل سکونت ذینفع گروه یا تعهد وجود ندارد و پس از دریافت اطلاعات، بانک مرکزی آن را جمع آوری، تایید و منتشر می کند و در این فرآیند برخی بانک های بزرگ از جمله ملی را نیز شامل می شود. . بانک، نیاز به بررسی بیشتر دارد.

سروش تصریح کرد: علت تاخیر در انتشار اخبار بانک ملی به این دلیل است که اخبار همواره توسط سیستم بانکی تایید و با تکیه بر منابع و با این مبلغ به بانک مرکزی ارسال می شود. برخی از اطلاعات ممکن است به هر دلیلی حاوی خطا باشند.

معاون کنترل بانک مرکزی با بیان اینکه در حال حاضر طبقه بندی و راستی آزمایی اطلاعات ارسالی بانک ها به بانک مرکزی به صورت دستی انجام می شود و انتقال اطلاعات زمان بیشتری را می طلبد، تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به اطلاعات موجود در بانک مرکزی، اطلاعات ارسال شده توسط بانک ها به صورت دستی انجام می شود.

وی افزود: بانک جهانی اطلاعات خود را به بانک مرکزی ارسال کرده و اطلاعات در حال بررسی است، اما با توجه به وجود برخی خطاها در اطلاعات ارسالی، روند برگشت و بررسی آن در حال انجام است. که انشالله بزودی تکمیل خواهد شد پس از بررسی مجدد اطلاعات ساختمان های بانک ملی نیز منتشر خواهد شد.

معاون کنترل بانک مرکزی ابراز امیدواری کرد: با همکاری دستگاه های اجرایی مختلف، امکان استفاده از سامانه تک ذینفع برای بانک مرکزی برای راستی آزمایی اطلاعات ارسالی بانک به سرعت فراهم شود، زیرا تا زمانی که امکان ندارد، بانک مرکزی تقریبا باید اطلاعات را کنترل کند.

وی افزود: با توجه به اینکه بیش از چند ماه است که عرضه های فصلی بانک های بزرگ به شبکه بانکی اعلام نشده است، امیدواریم با روندی که دیده شده، انتشار جدید به زودی تسریع شود.

وی در پاسخ به این سوال که بر اساس اطلاعات منتشر شده در پایان بهار، بانک مرکزی با بانک هایی که قوانین مربوط به خانه های بزرگ و اشخاص وابسته را رعایت نمی کنند، چگونه برخورد خواهد کرد؟ وی بیان کرد: بخشی از علت رعایت نکردن محدودیت های تعیین شده توسط بانک ها برای افشای اطلاعات این است که بانک در بازه زمانی مبلغ زیادی را به طرف مقابل خود پرداخت کرده و پس از آن نیز تغییرات نرخ های بانکی است. در زمان آزادی به نظر می رسید که او از حدود مقرر تخطی کرده است، اما در زمان آزادی اشتباهی مرتکب نشد. در رابطه با این بانک‌ها، برنامه‌ای برای تغییر ساختار مالی یا رسیدن به محدودیت‌های مشخصی از یک برنامه خاص تدوین شد.

وی افزود: برخی بانک ها برای خانه هایی که به دلیل تایید مقام مافوق از گروه های مربوط به معرفی خانه های بزرگ حذف شده اند پرداخت کرده اند که در این مورد تخلف محسوب نمی شود.

سروش با بیان اینکه مشخص است برخی بانک ها در تامین ساختمان های بزرگ تخلف کرده اند، گفت: این بانک ها نیز مانند سایر تخلفات در قالب اخطار یا دریافت برنامه مشمول مجازات بوده و مشمول کمیته نظارتی بانک خواهند شد.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه بانک مرکزی با بانک هایی که سقف ساختمان اصلی را برای ایجاد زیرساخت های اشتغال زایی رعایت نکرده اند، گفت: بانک هایی که بدون دلیل قانونی تخلف کرده اند توسط بانک مرکزی به مراجع انتظامی معرفی می شوند. دفتر و گرفته خواهد شد.

وی افزود: برخی از این تخلفات به دلیل وجود مجوزها است، به عنوان مثال گروهی از صنایع هستند که به دلایل مختلف قانونی که از سوی شورای پول و وام یا بالاتر مجوز داده شده است، نمی توانند زیرساخت ها و تعهدات مهمی را معرفی کنند. موسسات و در این راستا بانک ها از رعایت یا عدم رعایت مستثنی هستند.

سروش در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر وضعیت انطباق الزامات بانک برای ثبت نام خانه های ارائه شده در سامانه صمت، گفت: در حال حاضر بیشتر سایت شبکه بانکی در سامانه صمت ثبت شده است و هیچ موردی وجود ندارد. که در سامانه مذکور ثبت نشده است هرچند بسیار نادر است می توان در صورت مشاهده ناظر بانک مرکزی بلافاصله به بانک اطلاع داد و علت را جویا شد.

وی افزود: بانک مرکزی تاکنون موردی مبنی بر عدم ثبت نام در سامانه صمت دریافت نکرده است و بدون شناسه سامانه صمت، بانک اجازه تهیه مسکن را ندارد.