اقتصاد زیارت اولویت و مزیت مهم خراسان رضوی است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، یعقوبعلی نظری در همایش ائمه جمعه استان با تاکید بر تقویت اقتصاد زیارت اظهار کرد: وجود مضجع شریف امام رضا(ع) ظرفیتی قوی برای استان و کشور است که مغفول مانده است و باید در همه بخش‌ها از این ظرفیت استفاده کرد.

استاندار خراسان رضوی گفت: برای رشد اقتصاد در استان مقرر شده است جریان اقتصادی راه‌اندازی شود و گره‌های خاص در واحدهای اقتصادی مختلف به صورت موردی مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: مساله اقتصاد استان نداشتن راهبرد استانی در خصوص اقتصاد است از این رو مزیت‌ها و مساله‌های اقتصادی استان مشخص شد و اهداف عملیاتی بر اساس آن‌ها تعریف شد.

نظری ادامه داد: همچنین در استان قرارگاه مشترک حمایت و پشتیبانی از فعالیت‌های اقتصادی با مشارکت حاکمیت و بخش خصوصی فعال شد و هم‌اینک در حوزه اقتصاد وارد پیاده سازی و تحقق اهداف شده‌ایم.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه برای تحقق اهداف اقتصادی باید زیرساخت‌های مناسب در استان وجود داشته باشد افزود: از لحاظ زیرساختی در استان مشکلاتی وجود دارد که برنامه‌های روشنی برای رفع این مشکلات وجود دارد و برای تحقق اهداف اقتصادی برش چهار ساله تعریف شد.

وی افزود: بر این اساس مقرر شد در سال ۱۴۰۱، خراسان رضوی به رشد اقتصادی ۷.۲ درصد برسد و برای تحقق آن ۱۸۵ هزار میلیارد تومان پول نیاز است که هشت قرارگاه از جمله قرارگاه اقتصاد زیارت، اقتصاد زیرساخت و انرژی، اقتصاد دانش‌بنیان، اقتصاد تجارت، صنعت و معدن تشکیل شده است.

نظری ادامه داد: زمینه اختصاص منابع لازم برای تحقق اهداف اقتصادی نیز مشخص شده و بانک‌های استان در سال جاری برای این حرکت اقتصادی ۵۵ هزار میلیارد تومان باید تامین کنند و بخش خصوصی نیز ۶۰ هزار میلیارد تومان باید سرمایه‌گذاری کند و با ریل‌گذاری مناسب در استان شاهد تحقق اهداف اقتصادی باشیم.