افزایش میلیاردی کمک‌های مردمی خراسان جنوبی به عتبات عالیات – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، موسی جوینده ظهر چهارشنبه در دیدار رئیس ستاد عتبات عالیات کشور با نماینده ولی فقیه در استان به نذورات مردمی در خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: طی دو سال گذشته تمامی برنامه‌های ما از جمله پرچم گردانی‌ها، حضور در هیأت‌ها و مراسم مذهبی به دلیل گسترش کرونا تعطیل شد اما اتفاق خوبی که افتاد نشان داد مردم خراسان جنوبی کمک‌های آنها از نظر کمی و کیفی افزایش قابل توجهی داشت.

وی ادامه داد: در سال‌های ۹۸ ما دنبال مردم می‌رفتیم اما طی دو سال گذشته مردم سراغ ما آمدند و این برای ما نکته قابل توجهی هست زیرا کمک‌ها از نظر کمی کاملاً متفاوت شد و در سال ۹۹ مبلغ جمع‌آوری شده ۵۰۰ میلیون نسبت به سال ۹۸ افزایش پیدا کرد و در سال ۱۴۰۰ این عدد بالای یک میلیارد و ۵۰۰ هزار تومان تغییر پیدا کرد یعنی کمک‌های مردم از نظر کمی متفاوت شد و افزایش پیدا کرد.

وی به افزایش کیفی کمک‌های مردم خراسان جنوبی هم اشاره کرد و افزود: از نظر کیفی در سال‌های قبل از ۹۹ ما در جلسات کارت‌خوان می‌بردیم و یا قبض می‌دادیم از مبلغ ۲۰ تا ۳۰ میلیون کمک بیشتر نداشتیم اما الان مردم خودشان مراجعه می‌کنند و ۱۰۰ میلیون و ۲۰۰ میلیون تا بالای یک میلیارد تومان از املاکی که وقف کردند در اختیار ما می‌گذارند.

وی وقف زمین ۵ میلیاردی و سالن ۲ میلیاردی در خراسان جنوبی را از اعتقادات بالای مردم به ائمه معصومین دانست و گفت: معنی و مفهوم وقفیات این است که مردم خود را به ائمه معصومین وصل کردند و می‌خواهند همچنان این مسیر نورانی و پرتلالو باقی بماند و حفظ شود که برای ما ارزشمند است زیرا مردم ما را بین خود و ائمه واسط قرار دادند تا آنچه را که خود دسترسی ندارند ما به نیابت از آن‌ها انجام می‌دهیم.

به گفته وی بافت ۲۸۰ تخته فرش توسط زنان خراسان جنوبی به مبلغ ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های انجام شده ستاد عتبات عالیات در سال ۱۴۰۰ بود که نشان داد مردم استان تمام قد در میدان هستند و میدان داری می‌کنند و ما را هدایت می‌کنند.

موسی جوینده ادامه داد: مردم خراسان جنوبی خیلی زود به عددی که ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات کشور برای ما که ۵ هزار تومان تعیین کرده بودند رساندند و از آن عبور کردیم.

به گفته وی مردم خراسان جنوبی قرن جدید را با وقفیات بزرگ شروع کردند که از آن جمله ملک ۴ هزار باغ پسته در فردوس با ۱۲ ساعت آب چاه عمیق و ۲ هزار اصله پسته برای بازسازی بقیع وقف شد اما به دلیل اینکه در حال حاضر بقیع امکان بازسازی ندارد مقرر شد تا مبالغ وقف در اماکن مقدس عراق هزینه شود.