افزایش دوز واکسن کووید در بیماران لوپوس موثر است – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسین نت، دکتر. آمیت ساکسنا، یکی از نویسندگان این مطالعه و روماتولوژیست از دانشکده پزشکی نیویورک، گفت: “نتایج مطالعه ما یک تایید بالینی برای افراد مبتلا به لوپوس اریتماتوز سیستمیک است. (SLE) . این نشان می دهد که واکسن با وجود افزایش خطر ابتلا به این بیماری، در محافظت در برابر اشکال شدید کووید-19 بسیار موثر است.

ساکسنا همچنین افزود: “یک دوز واکسن کووید-19 یا تزریق دوز سوم دو برابر بیشتر در برابر عفونت ناگهانی محافظت می کند.” حتی در مورد عفونت کووید-19، بروز بیماران SLE که به طور کامل واکسینه شده اند بسیار کم است. “

لوپوس باعث می شود که سیستم ایمنی بدن به خود حمله کند، از جمله چربی های سالم، به ویژه مفاصل و پوست. درمان، مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند استروئیدها است که علائم را کنترل می کنند اما بیمار در معرض خطر ابتلا به ویروسی مانند کووید است. تا سال 2020، محققان دریافتند که بیماران لوپوس دو برابر بیشتر از بیماران غیربیمار در بیمارستان بستری می شوند.

مطالعه جدید 163 مرد و زن کاملاً واکسینه شده تحت درمان لوپوس را در شهر نیویورک مورد بررسی قرار داد. تنها 125 نفر نوبت سوم واکسن را دریافت کردند. تمام دوره ها حداقل به مدت شش ماه پیگیری شد.

در نهایت، 44 بیمار لوپوس واکسینه شده دچار بیماری شدید شدند و دو نفر در بیمارستان بستری شدند. از بیماران کووید، 22 درصد دوز سوم دریافت کردند، در حالی که 42 درصد دوز سوم را دریافت نکردند.

با بررسی سطوح آنتی بادی شرکت‌کنندگان قبل و بعد از دریافت واکسن تقویت‌کننده، محققان دریافتند که حتی با سرکوب سیستم ایمنی، سطح آنتی‌بادی‌های محافظ در بیماران بلافاصله افزایش می‌یابد. لوپوس. مطالعات قبلی نشان داده‌اند که سطح آنتی‌بادی در بیماران لوپوس که در وهله اول واکسینه شده‌اند پایین‌تر است، که منجر به ترس از ضعیف شدن سیستم ایمنی در طول زمان می‌شود.