اعتراض واعظ آشتیانی رئیس کمیته مقدماتی انتخابات فدراسیون فوتبال – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر، متن اعتراض امیررضا واعظ آشتیانی یکی از کاندیداهای انتخابات فدراسیون فوتبال از رئیس اولین کمیته انتخابات فدراسیون به شرح زیر است:

«با سلام و درود».

به اطلاع جناب آقای فلاحتی ریاست محترم کمیته بدوی فدراسیون فوتبال در روز دوشنبه 6 تیر 1401 در یک مصاحبه تلویزیونی در برنامه تاپ فوتبال، قبل از انتشار نظر کمیته، بیانیه ویژه ای داشت. درباره مشروعیت او یکی از نامزدهای انتخابات که به شدت آن را نقض بی‌طرفی می‌داند، مشکوک به تضاد منافع و نقض آشکار اصل اساسی دادرسی عادلانه است، بنابراین درخواست خود را مبنی بر کناره‌گیری عضو مذکور اعلام می‌کند. از اعضای کمیته مقدماتی برای احترام به سلامت انتخابات.

بدیهی است طبق برخی ضوابط قانونی، مراجع و مراجع قضایی، انتظامی و اداری اعم از اعضای کمیته اول و کمیته استیناف انتخابات و اعضای سیستم قضایی فدراسیون فوتبال وجود ندارد. در مشکلات و موارد تحت کنترل آنها، قبل از انتشار آرا و نظرات.

لذا با عنایت به ماده 10 ماده 20 اساسنامه فدراسیون فوتبال و همچنین ماده 2 قانون انتخابات که با توجه به وظیفه جلوگیری از تضاد منافع در جریان انتخابات برای هر یک از اعضای هیأت انتخابات، آقای . فلاحتی شرایط لازم برای حضور در انتخابات را ندارد. این دوره کمیته انتخابات فدراسیون فوتبال است و لازم است نسبت به حضور اعضا برای جایگزینی آن اقدام شود.

اشتباه بزرگ ریاست محترم هیأت گزینش این است که به عنوان یکی از بدیهی ترین مفاد قوه قضائیه، مشورت و نظر از پیش تعیین شده در پرونده، دلیل بر جرح قاضی، عدم مهارت تلقی می شود. قاضی و پرونده مشروط به امتناع قاضی و مهم است که مثلاً در ماده 91 ماده 91 قانون امور مدنی و ماده 421 ق.م.ا به صراحت آمده است.

همچنین خواهشمندم ببینم و مطمئن شوم که ایراد قانونی برای عضویت آقای گردانی در ترکیب اعضای کمیته بدوی طبق مفاد وجود ندارد.

با توجه به موارد فوق، لازم به ذکر است که آقای فلاحتی صلاحیت قانونی ادامه عضویت در کمیته بدوی در این دوره از انتخابات، مشارکت در بررسی مدارک نامزدها و اظهار نظر در این خصوص را ندارد. . رأی نهایی برای تعیین نامزدها و لازم است سایر اعضای مجلس نمایندگان جایگزین وی شوند.

ثانیاً با توجه به اینکه اقدامات وی نقض جدی و آشکار قانون اساسی و قانون انتخابات فدراسیون فوتبال است، از تشکیل پرونده در کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال خودداری کرده است.فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران و او خواست تا این کار را انجام دهد. بررسی موارد تخلفات ذکر شده در بالا که علاوه بر موارد ذکر شده، پیشنهاد می کنم که ممکن است مصداق نقض ماده 26 قانون انتخابات در خصوص نقض قوانین رازداری و رازداری در دوره – انتخابات باشد.

البته حق من برای ادامه پرونده در کمیته استیناف انتخابات و سایر نهادهای تحقیقی و نظارتی از جمله گزارش پرونده به سازمان بازرسی کل کشور جداست.»