اظهارات دبیرکل اوپک درباره احتمال تجدید کاهش تولید نفت – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، هیثم الغیس دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) درباره احتمال تجدید نظر نهایی اوپک پلاس در تصمیم خود برای کاهش تولید نفت اظهار نظر کرد.

بر اساس این گزارش، دبیرکل اوپک در نشست خبری در الجزایر در پاسخ به سوالی در این باره گفت: تصمیم این سازمان صرفا فنی و تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید دو میلیون بشکه در روز است. در مورد پیش بینی توسعه بازار جهانی

وی در عین حال افزود که تصمیم در اوپک همیشه در حال تغییر است.

در همان زمان، یک مقام عرب در کویت اعلام کرد که تصمیم اوپک پلاس برای کاهش عرضه نفت اقدام درستی بود که در زمان مناسب انجام شد.

این مقام عرب که به دبیرکل کشورهای عربی صادرکننده نفت شهرت دارد، نیز گفت: تصمیم برای کاهش تولید نفت عمدتاً به دلیل ابهامات پیرامون عملکرد اقتصاد جهانی و رویکرد موثر اوپک پلاس برای پذیرش اتخاذ شد. اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از عدم تعادل در بازار نفت، به ویژه از نظر عرضه و تقاضا.

کشورهای عربی صادرکننده نفت عبارتند از عربستان سعودی، الجزایر، بحرین، مصر، عراق، کویت، لیبی، قطر، سوریه، تونس و امارات متحده عربی. این سازمان عربی در واقع بخشی از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است که 13 عضو دارد.

پس از اینکه اوپک تصمیم گرفت تولید نفت خود را در یک اقدام شوک آور کاهش دهد و قیمت نفت را در زمانی که نگرانی ها در مورد تورم در جهان افزایش یافته است، ثابت نگه دارد، ایالات متحده عربستان سعودی را متهم به جانبداری از روسیه کرده است. با این حال، بزرگترین صادرکننده نفت جهان اصرار دارد که این یک تصمیم اقتصادی بوده و ربطی به سیاست ندارد.