اشراف اطلاعاتی ایران به مکالمات دشمن گوش می دهند/ بی سیم انگلیسی را رمزگشایی می کنند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهاناحمد ابراهیمی کارگردان فیلم مستند «راکال» در گفتگو با خبرنگار مهر درباره موفقیت این اثر در زمان پخش این مستند از تلویزیون توضیح داد: این فیلم پیش از این در جشنواره «سینما حقیقت» حضور داشت. و جایزه بهترین بخش پژوهشی این رویداد بین‌المللی را دریافت کرده است و از میان آثار حاضر در جشنواره، چهارمین فیلم پرمخاطب از بین 180 فیلم است. در همان فصل جایزه ویژه دبیر جشنواره جشنواره به مستند «راکل» در بخش شهید آوینی اهدا شد. این فیلم در دو بخش مستند و نیمه مستند نامزد دریافت جایزه بهترین اثر است.

وی درباره موضوع تحقیق نیز گفت: راکال نام یک برند انگلیسی متخصص مخابرات و تسلیحات است. فعالیت این شرکت تولید تجهیزات تخصصی مخابراتی برای ارتش جهان می باشد. زمانی که تلفن همراه وجود نداشت و حداقل در ایران هنوز از تلویزیون کابلی استفاده می‌کردیم، دستگاهی توسط دولت انگلیس به عراقی‌ها فروخته شد به نام Rakal Wireless Encryption Device که از آی سی استفاده می‌کرد. من این دستگاه را از نزدیک دیده ام. از نظر پیشرفت، دستگاه بسیار عجیبی برای زمان خود بود و ما در ایران حتی خواب آن را هم نمی دیدیم، اما عراقی ها به آن دست یافتند. عملکرد این دستگاه به این صورت است که مکالمه بین دو میلیون دستگاه بی سیم را قطع می کند و قسمت قطع شده را مخفیانه به دستگاه گیرنده ارسال می کند تا قطعه را دوباره پخش و پخش کند. به این ترتیب، اگر در وسط مسیر به مکالمه بین دو دستگاه گوش دهید، متوجه چیزی نخواهید شد.

این مصاحبه گر درباره شخصیت اصلی تحقیق خود ادامه داد: سردار علی اسحاقی اصفهانی است اما از سه سالگی در بغداد بزرگ شده و به همین دلیل به زبان عراقی تسلط کامل دارد و می تواند غیر از این بگوید. زبان عراقی او تا زمان سربازی در عراق زندگی کرد تا اینکه صدام ایرانی ها را از عراق بیرون کرد و حاج علی به همراه خانواده به اصفهان بازگشت. در دوران سربازی به طور اتفاقی به اداره مخابرات رفت و از مشکلات مربوط به آن مطلع شد. او آنقدر باهوش است که پس از پایان خدمت سربازی به او پیشنهاد می شود که به ساواک بپیوندد. وقتی با پدرش مشورت کرد، پدرش گفت که نان کافی برای خوردن ندارم، به همین دلیل به کار دیگری رفت و در اصفهان کارخانه موتورسازی تأسیس کرد.

تماس تلفنی که در سرقت سیم عراقی ادعا شد

وی افزود: بعدها در سال های جنگ آقای رحیم صفوی را که هموطن ایشان است دید و گفت: من اعراب را می شناسم و قبل از جنگ در گرگان و کردستان فعالیت های چریکی داشتم. او کار اسلحه و عملیات اطلاعاتی را می دانست و از این رو با شهید حسن باقری ارتباط داشت. وی در آن زمان از سوی شهید باقری به عنوان مسئول اطلاعات و عملیات منطقه دارخوین منصوب شد و بعداً به عنوان مسئول شنوایی سپاه انتخاب شد. او با بی سیم دزدیده شده از عراقی ها شروع کرد. از همان زمان کم کم بحث گوش دادن به جنگ توسط علی اسحقی شروع شد. او حتی در بین عراقی ها به عنوان پدر شنود در جنگ ایران و عراق چهره ای شناخته شده است. آن زمان به دنبال او بودند. در پنج سال اول جنگ گروهی در سپاه به نام «جنگال» تشکیل شد که مخفف دو کلمه «جنگ الکترونیک» است. یکی از زیرگروه های این فعالیت «گوش کن» بود. داستانی که در مستندمان گفتیم بخشی از فعالیت های این گروه را شرح می دهد.

محسن رضایی از علی اسحقی می‌خواهد که اگر او هم می‌تواند به صحبت صدام گوش دهد که حاج علی می‌گوید، در واقع می‌توانیم و در یک حرکت سخت می‌بینند که صدام یک تیم متخصص چند لایه دارد، اما در این مورد از طرف دیگر، آنها به مرحله ای رسیده اند که می بینند صدام در هر جایی که هست، حضور دارد؟

ابراهیمی در ادامه توضیح داد: یکی از وظایف اصلی این گروه، گوش دادن به مصاحبه های نزدیک به دو هزار افسر عراقی با توصیف نام و شخصیت آنها است. در این راه بالاخره به صدام رسیدند و به صحبت های او گوش دادند. کار به جایی رسید که محسن رضایی از علی اسحقی خواست اگر می توانید به صحبت های صدام گوش دهد که حاج علی می گوید ما این کار را کردیم و در یک حرکت سخت متوجه شدند اما صدام یک تیم چند لایه متخصص دارد اما به این ترتیب. . به جایی رسیدند که هر لحظه می توانستند بفهمند صدام کجاست.

این خبرنگار درباره دیگر فعالیت های علی اسحقی در گروه موشکی سپاه با شهید حسن تهرانی مقدم افزود: علی اسحقی مترجم گروهی بود که از ایران به لیبی رفت تا با قذافی برای موشکی مذاکره کند. بعداً گروهی از ایران برای آموزش به سوریه رفتند. هیچ کدام از این موارد در اسناد گنجانده نشده بود و در مورد محرمانه بودن، تا چند سال پیش ذکر نشده بود. پس از حذف این موارد، به ما اجازه استفاده از آرشیو مربوط به علی اسحاقی داده شد. در این تحقیق از صدای واقعی مربوط به مکالمه بی سیم علی اسحقی استفاده شده است. برخی از این صداها مربوط به محسن رضایی یا شهید حسن باقری برای اولین بار در این تحقیق به گوش می رسد.

یک موشک به محل اقامت صدام اصابت کرد

وی ادامه داد: در آن زمان که از طریق تماس های تلفنی محل صدام مشخص می شود، این گروه قصد دارند با شهید تهرانی مقدم، محل اقامت صدام را هدف قرار دهند و جنگ را متوقف کنند. اما از آنجایی که موشک هایی که از لیبی دریافت کردیم هدایت نمی شوند و در بهترین حالت با خطای 500 متری پرتاب می شوند، موشک هایی که پرتاب می شوند در فاصله 500 متری به محوطه صدام اصابت می کنند. تیم دفاعی صدام متوجه این حرکت ایران می شود و این در زمانی اتفاق می افتد که جنگ بین شهرهای ایران و عراق در حال افزایش است و تقریبا هر روز شاهد حملات موشکی به آنجا هستیم، در شهرهایی مانند تهران و دزفول هستیم. این اتفاق تا چند ماه از ارسال موشک های عراقی به ایران جلوگیری می کند. صدام از عراق فرار کرد و مدتی جنگ در تکریک را کنترل کرد.

مدیر تحقیق و تفحص «راکل» در بخشی دیگر از توضیحات خود گفت: وی ضمن صحبت در مورد تیم یاران حاج علی اسحاقی از عراقی هایی در تیم خود استفاده کرده که به جرم شیعه بودن از عراق اخراج شده اند. یا با ایران تعدادی از این افراد از عراق فرار کردند و یکی از آنها افسر ارتش عراق در نیروی هوایی بود و با ورود به ایران مسئول رهگیری هواپیماهای عراقی شد. فرستادگانی که معتقد بودند صدام کافر است و امام خمینی (ره) حقیقت دارد. برخی از این عراقی ها هنوز در قم زندگی می کنند و برخی از آنها حتی شناسنامه ندارند. یکی از آنها گفت که سند خانه من به نام همسایه ام است چون ما در کشور شما کاری از دست ما برنمی آید، با اینکه امثال ما در دعوای شما شهید شده اند.

وی همچنین بر مستندات صوتی و مکتوب استفاده شده در مستند «راکل»، حضور «راویان» در کنار فرماندهان جنگی که تمامی مکالمات این فرماندهان را ضبط و ضبط کرده اند، تاکید کرد. از آنها استفاده کرد، یکی از صداهای ضبط شده توسط راوی بود. همه این صداها را می توان امروز در مرکز کتاب ضبط و ذخیره کرد. ما هم از این فایل های صوتی استفاده کردیم.

این بازپرس تاکید کرد: این تحقیقات نزدیک به چهار سال است که انجام می شود. این سخت ترین پروژه فیلمسازی بود که تا به حال انجام دادم. یک گروه عراقی از همکاری با ما خودداری کرد و گفت که هنوز مراکز حزب بعث در عراق وجود دارد و اگر تصاویر ما در این مستند نمایش داده شود، قطعاً ما و خانواده هایمان را مورد آزار و اذیت قرار خواهند داد. به همین دلیل بسیاری از این افراد جلوی دوربین ما سوختند تا چهره آنها دیده نشود. ما ابتدا یک ویدیوی دیگر به نام “The Audition” ساختیم که هرگز آن را منتشر نکردیم زیرا احساس می کردیم درست نیست. این فیلم اساس بررسی فیلم «راکال» است. نتیجه نهایی بسیار خوب است. بدون آقای همایونفر به عنوان تهیه کننده این فیلم هرگز ساخته نمی شد. او یکی از فیلمسازان ارشدی است که به او اعتماد کرده ایم.