اسید فسفاتیدیک چیست

اسید فسفاتیدیک

اسید فسفاتیدیک به عنوان یک مکمل تقویت کننده عضلات شناخته شده است. اگر می خواهید عضله بسازید ، باید سخت تمرین کنید. اما ورزش کردن به تنهایی چگونه در رشد عضلات تاثیر خواهد داشت ؟

مسیر قابل توجه داخل عضلات ، که به عنوان مجموعه راپامیسین ( mTOR ) شناخته شده است ، برای افزایش دستاوردهای عضله لازم است. هر بار که به باشگاه می روید مسیر mTOR را فعال می کنید که به نوبه خود باعث افزایش سنتز پروتئین عضلات می گردد.

با وجود ده ها سال تحقیق در مورد این پدیده ، مکانیسم دقیق اصولی رشد عضلات به طور کامل درک نشده است. با این حال ، اسید فسفاتیدیک ( که ما به عنوان PA برای این مقاله اشاره می کنیم ) نشان داده است که نقش مهمی در این فرایند دارد.

اسید فسفاتیدیک چیست ؟

PA یک مولکول چربی است که به عنوان تنظیم کننده مستقیم سیگنال mTOR عمل می کند. به عبارت دیگر ، PA به طور موثر سنتز پروتئین عضلانی را در پاسخ به تمرینات مقاومتی روشن می کند. با توجه به نقش موثر PA در فعال شدن mTOR ، برای محققان این سوال پیش آمده است که آیا به سادگی افزایش مقدار PA در رژیم غذایی ، تاثیر مثبتی بر رشد و استحکام عضلات می گذارد یا خیر!

قابل توجه است که PA به طور طبیعی فقط در مقادیر بسیار کمی از رژیم غذایی یافت می شود. PA به مقدار زیاد در سبزیجاتی مانند کلم موجود است که حاوی 0.5 میلی گرم در هر گرم می باشد. با این حال ، مقدار کم PA در رژیم غذایی در مقایسه با دوز 250 تا 750 میلی گرم که در مطالعات تحقیقاتی به آن رسیده اند ، بسیار ناچیز است. مصرف خوراکی فسفاتیدیک اسید (PA) زمانی که با فشار و تنش فیزیکی بر روی عضلات همراه شود و همزمان پروتئین کافی از طریق رژیم غذایی به بدن برسد، می تواند بطور چشمگیری مسیر سیگنال دهی (mTOR) یا هدف راپاماسین پستانداران را فعال کند.

پژوهش های انجام شده بر روی اسید فسفاتیدیک

آیا ما می توانیم سنتز پروتئین عضلات را با استفاده از مکمل PA افزایش دهیم ؟ در تنظیمات آزمایشگاهی مشخص شده است که PA سیگنال Mtor را در سلول های عضلانی تفکیک شده ، افزایش می دهد. علاوه بر این ، مطالعات انجام شده بر روی موش های آزمایشگاهی نشان می دهد که PA و پروتئین وی موجب افزایش سنتز پروتئین عضلانی می گردند. با این حال ، استفاده هم زمان آن ها منجر به کاهش تاثیر آنابولیک پروتئین وی شده ، که نشان می دهد که در ساخت عضلات به جای داشتن تاثیر سینرژیک ( هم نیرو زادی ) ، با هم تداخل خواهند داشت.

محققان هنوز بررسی نکرده اند که آیا دوز تکمیلی اسید فسفاتیدیک باعث افزایش فعالیت Mtor و یا سنتز پروتئین عضلانی در انسان می شود یا خیر! علاوه بر این ، به دلیل تاثیر آنابولیک اسید فسفاتیدیک در عضلات ، دوز خوراکی اضافه باید داخل جریان خون و عضلات جذب شود.

این متغیرها هنوز مورد بررسی قرار نگرفته اند. بنابراین مقدار دقیق PA که به عضلات می رسد و توسط سلول های عضلانی برای جذب اثرات جانبی بعد از مکمل های خوراکی ، جذب می شود ، در حال حاضر شناخته نشده است.

آیا اسید فسفاتیدیک کاربرد فیزیکی و یا اجرایی دارد ؟

تا به امروز ، پنج تحقیق در مورد اثرات بالقوه مکمل های PA بر روی ورزشکاران صورت گرفته است. متأسفانه یافته ها مخلوط شده و نیاز به تفسیر دارند.

اولین مطالعه آزمایشی در سال 2012 انجام شد که در آن 16 ورزشکار قوی به صورت تصادفی انتخاب شدند تا به مدت هشت هفته بدون هیچ گونه نظارتی ، روزانه 750 میلی گرم PA مصرف کنند. مکمل PA نشان داده است که احتمالا ، البته نه به لحاظ آماری ، بر روی اندازه گیری پرپروری ( بزرگ شدن عضوی از بدن بیش از حد لزوم ) و میزان قدرت تاثیر مثبتی دارد ، اساسا می توان گفت : ” یک اتفاق خاصی در این قسمت از بدن رخ داده است.”

مطالعه دیگری با استفاده از یک طرح تحقیقاتی مشابه انجام شد که به وسیله آن 28 ورزشکار قوی به صورت تصادفی انتخاب شدند تا به مدت هشت هفته با نظارت و برنامه ریزی ، روزانه 750 میلی گرم PA مصرف کنند. در این مطالعه ، هیچ تفاوت قابل توجهی مشاهده نشد. با این حال ، پاهای گروه PA بزرگ تر شده و بدن های لاغر آن ها ، به طور قابل توجهی بزرگ شد. به طور خاص ، آنها افزایش بیشتری در اندازه عضلات پا داشتند.

برای بررسی دوزهای مختلف PA ، یک تیم تحقیقاتی مطالعه آموزشی هشت هفته ای بر روی 28 ورزشکار قوی انجام داد. با این حال ، در این مورد شرکت کنندگان به طور تصادفی روزانه باید 250 میلی گرم PA و یا شبه دارو دریافت می کردند. همانند مطالعات آزمایشی ، هیچ تفاوت قابل توجهی بین گروهی که به دنبال افزایش سایز عضله بودند با گروه قدرتی ، پس از دوره استفاده از مکمل ، یافت نشد. با این حال ، اثرات احتمالی مثبتی برای برخی اندازه گیری های سایز عضلات و قدرت ، با استفاده از یک روش آماری غیر متعارف ، گزارش شده است.

اخیرا برخی از آزمایشگاه ها ، تاثیرات مکمل PA را بر ضخامت و قدرت عضله بر اساس یک برنامه آموزشی هشت هفته ای بر روی 15 ورزشکار مرد قدرتمند بررسی کرده اند. ما دریافتیم که دوز روزانه 750 میلی گرم PA ، در مقایسه با گروه شبه دارو ، هیچ منافعی برای افزایش اندازه عضلات یا حداکثر قدرت ندارد.

تحقیقات نشان می دهد که PA در تنظیم مقررات سیگنالینگ Mtor ، عامل اصلی رشد عضلات ، دخیل است.

تعداد کمی از مطالعات تحقیقاتی تجربی کنترل شده پیشنهاد می دهد که مکمل PA ممکن است یک استراتژی غذایی مناسب برای افزایش اندازه عضلانی و قدرت در طی یک دوره آموزشی نسبتا کوتاه و شدید مانند هشت هفته باشد.

با این حال ، لازم به ذکر است که یک مطالعه آماری قابل توجهی از اثر مکمل PA در سازگاری عضلانی به تنهایی ، گزارش شده است.

متاسفانه ، یافته های تحقیقات کنونی نسبتا دارای ابهام هستند و پاسخ به این که آیا مکمل PA مزیت رقابتی دارد ، و یا استفاده از آن موثرتر از مصرف لسیتین و کولین است یا خیر ( که هر دو بخشی از اسید فسفاتیدیک هستند ) ، دشوار است. اما همچنین سایر فسفولیپیدها در سنتز PA در بدن انسان درگیر هستند.

تحقیقات بیشتری برای ارزیابی تاثیرات مکمل های عضله سازی قبل از اینکه آن را در رژیم غذایی خود بگنجانید ، لازم است. زنانی که از درد رحمی اندومتروزی رنج می برند ، و یا کسانی که مستعد ابتلا به این بیماری هستند ، ممکن است از مصرف مکمل اسید فسفاتیدیک اجتناب کنند. تحقیقات نشان داده اند که سطح PA در زنان مبتلا به اندومتریوز به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد ، که ممکن است به دلایل مختلفی از جمله بالا و پایین رفتن تنظیم آنزیم های خاصی باشد. اما اجتناب از این مکمل در آن زمان احتمالا محتاطانه است.

میزان مصرف اسید فسفاتیدیک

در حال حاضر دوز روزانه توصیه شده 750 میلی گرم است. تحقیقات نشان داده است که 450 میلی گرم PA ، نیم ساعت قبل از تمرین و 300 میلی گرم بلافاصله پس از اتمام تمرین ، تاثیر مثبتی خواهد داشت. در روزهای استراحت ، 450 میلی گرم صبح زود و بعد از آن 300 میلی گرم مصرف کنید. اگر PA را به همراه پروتئین وی مصرف کنید ، تاثیر آن کم خواهد شد. بهتر است این مکمل را با معده خالی ( نه با غذا ) مصرف کنید.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید