اسناد ثبتی ۱۶۰ هزار هکتار از مساحت دریاچه ارومیه اجرایی می شود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانحسن بابایی چهارشنبه شب در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه هم اکنون در سواحل شمالی و جنوبی دریاچه ارومیه رفع تصرفات انجام شده است، افزود: هر گونه ابنیه ایجاد شده تخریب شده است ضمن اینکه آزاد سازی سواحل انجام گرفته و صدور اسناد مالکیت به دنبال آن انجام خواهد شد.

وی با اشاره به روند صدور اسناد تک برگی، عنوان کرد: صدور اسناد تک برگی تا یک‌ماه آینده به دفاتر اسناد رسمی واگذار می‌شود همچنین حدود ۷۰ درصد خدمات ارائه شده این سازمان هوشمندسازی شده است.

معاون رئیس قوه قضائیه همچنین با بیان اینکه حمایت از دفاتر اسناد رسمی تکلیف قانونی ماست ولی رضایت مندی مردم برای ما ملاک اصلی است، گفت: اگر می‌خواهیم نزاع و ورودی پرونده به محاکم دادگستری کاهش یابد یک راه آن تثبیت مالکیت است.

بابایی با تاکید بر اینکه باید برای توسعه خدمات یک استراتژی خوبی برای آینده ترسیم کنیم گفت، باید یک استراتژی خوب و افکار بلندی در توسعه اسناد رسمی داشته باشیم و یکی از سیاست‌های اصلی سازمان توسعه اسناد در تمامی عرصه‌های ملی، زراعی و مسکونی است و این امر با کمک شما دفترداران محقق خواهد شد.

۹۰ درصد اراضی ملی کشور سند کاداستر دارند

معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان اسناد و املاک کشور با بیان اینکه وضعیت صدور اسناد کاداستر در اراضی ملی مطلوب است، گفت: تاکنون ۱۲۵ میلیون هکتار شامل ۹۰ درصد از عرصه‌های ملی دارای اسناد کاداستر شده اند.

وی با تشریح وضعیت آذربایجان غربی همچنین در خصوص صدور اسناد کاداستر گفت: اسناد ۱۰۰ درصد عرصه‌های ملی استان به صورت کاداستر صادر شده است

بابایی با اشاره به اینکه اگر برنامه صدور اسناد کاداستر نهادینه شود، حداقل ۳۰ درصد ورودی پرونده به دادگاه‌ها کم خواهد شد، عنوان کرد: برای رسیدن به نقطه مطلوب در عرصه‌های کشاورزی، باید اقدامات فنی و پیچیده‌ای انجام دهیم که سختی‌های خود را داشته و نیاز به همکاری رسانه‌ها در این امر محسوس است.

معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان اسناد و املاک کشور افزود: همچنین برای ۱۶۰ هزار هکتار از اراضی ساحلی دریاچه ارومیه سند کاداستر صادر شده است.

وی با بیان اینکه در کل کشور برای یک میلیون و ۹۲۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی سند کاداستر صادر شده که هم اکنون مشاور آن در این اراضی مشغول کشاورزی هستند.

صدور سند تک برگی تا پایان سال ۱۴۰۰ به دفاتر ثبت اسناد محول می‌شود

معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس عالی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه در راستای اجرای تکلیف قانونی و کاداست ر بافت‌های اراضی ملی کشاورزی ۳۷ میلیون هکتار عرصه اراضی ملی کاداستر شده اند، گفت: صدور سند تک برگی تا پایان سال ۱۴۰۰ به دفاتر ثبت اسناد محول می‌شود

بابایی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد اراضی ملی کشور کاداستر شده است، بیان کرد: کاداستر عرصه‌های کشاورزی در دستور کار قرار داشته و در این راستا ۱۶۴ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کاداستر می‌شود و با صدور اسناد کاداستی شاهد کاهش پرونده‌های اختلاف در مراجع قضائی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه در آذربایجان غربی کاداستر منابع طبیعی صد درصد انجام شده است، تصریح کرد: تعیین تکلیف اراضی زراعی و ملی می‌بایست هر چه زودتر در کمیسیون‌های رفع تداخل انجام شود، البته یک خلأ قانونی در کمیسیون‌ها داریم که آن هم فاقد عضو قضائی در کمیسیون‌های رفع تداخل است که تمهیدات لازم برای حضور اعضای قضائی فراهم می‌شود.

بابایی ادامه داد: در قانون تجارت نقشی که برای مشاورین املاک تعریف شده فراهم کردن مقدمات معامله است نه انجام معامله و باید حتی عملیات مقدماتی معامله در دفاتر ثبت اسناد و املاک تنظیم شود چرا که با احراز هویت و مالکیت توسط سر دفتران مشکلات عدیده ای که در اثر انجام معاملات در مشاورین املاک صورت می‌پذیرد را شاهد نخواهیم بود.

بابایی گفت، در راستای هوشمند سازی الکترونیکی کردن خدمات از نخبه ترین افراد استفاده شده است و اگر امانت داری از سوی دفاتر اسناد رسمی صورت بگیرد می‌توان ۲۰ خدمتی را که به دفاتر سپرده خواهد شد به ۴۰ خدمت افزایش داد.