اسناد باستانی کاخ اولتان پارس آباد بازیابی شد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرنگار مهر، نادر فلاحی بعدازظهر پنجشنبه از بررسی باستان شناسی بازدید کرد. باستان ژئوفیزیک سایت قلعه قدیم اولتان پارس آباد مغان گفت: این سند با باستان شناسان دانشگاه شهید بهشتی و با موافقت میراث فرهنگی اردبیل ساخته می شود.

وی با اشاره به اینکه قلعه اولتان در دوره اشکانی ساخته شده و اولین سازندگان آن اشکانیان بوده اند، تصریح کرد: رونق این محوطه باستانی در دوره ساسانی و دوره اول اسلامی بوده است و به دلیل استحکام و موقعیت مناسب آن. ، تا قرن دوازدهم هجری استفاده می شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از آغاز بررسی های باستان شناسی در این منطقه از هفته آینده خبر داد و گفت: قالاسی با وسعتی بالغ بر 50 هکتار به عنوان تالار شهر به شمار می رود که دارای اقامتگاه هایی در داخل قلعه و محوطه های صنعتی مانند کارگاه های مختلف است. خدمتکارشیشه و سفال بیرون از قلعه بود.

فلاحی با اعلام اینکه در این بررسی باستان شناسی اطلاعات دقیق تری از معماری، بناهای احتمالی و دستاوردهای این منطقه به دست می آید، افزود: قلعه اولتان شهرستان پارس آباد در تاریخ 4 اسفند 1357 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. و با توجه به مجموعه سطحی و همچنین تحقیقات انجام شده در سالهای اخیر، قدمت این ناحیه را اواخر دوره ساسانی و قرن اول اسلامی تخمین زده اند.

او هدف اصلی تحقیقات است باستان ژئوفیزیک این منطقه تهیه اسناد کامل و جامع جهت ارائه به وزارتخانه جهت ایجاد پایگاه ملی قلعه اولتان «اولتان» می باشد. قالاسیاو می داند که این یکی از خواسته های مردم محل است.

فلاحی در خصوص اهمیت برپایی اردوی ملی در کاخ اولتان خاطرنشان کرد: با راه اندازی اردوی ملی «اولتان». قالاسیبا فعال بودن سایر موزه ها، کمپ ها و اماکن تاریخی در سراسر استان، بخش میراث فرهنگی می تواند در جذب گردشگر از جنوب به شمال استان موثر باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: کاوش این کاخ در چند مرحله انجام شد و باستان شناسان سازه هایی هماهنگ پیدا کردند که در دوره های مختلف از دوره اشکانی تا اسلامی وجود دارد و بیشتر آثار به شرح زیر است. یافت. در این اثر باستانی متعلق به دوره قرن سوم و چهارم هجری قمری و تداوم نظام ساسانی است.