اسماعیلی از نمایشگاه کتاب بازدید کرد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت در آخرین ساعات پنجمین روز برپایی سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بازدید کرد.

وزیر ارشاد اسلامی در جمع خبرنگاران در خصوص مسئله قیمت کاغذ گفت: در مسئله کاغذ دو موضوع را دنبال می‌کنیم؛ یکی بحث کوتاه مدت که حل شد و آن تخصیص ارز بود و کار میان مدت و هدف بلندمدت ما این است که تلاش کنیم به خودکفایی در صنعت تولید کاغذ برسیم.

وی افزود: برای مثال در بهترین حالت سالی ۲۸۰ هزار تن نیاز کاغذ در حوزه نشر ماست، این مجموعه‌هایی که در حال فعال شدن و تکمیل ظرفیت و حل مسائل مالی شأن هستیم بیش از ۳۵۰ هزار تن می‌توانند تولید داشته باشند؛ این موضوع یک برآورد دقیق است و روی آن مطالعه شده است؛ همچنین کارگروهی در دفتر معاون اول رئیس جمهور تشکیل شده است بنده به همراه وزیر سمت و معاونین مرتبط این دو وزارت خانه به همراه مدیرعامل بانک مرتبط استان‌های درگیر تولید کاغذ در حال کار هستند و کار کاملی شکل گرفته است.

اسماعیلی گفت: رئیس جمهور به عنوان اولین شخص اجرایی کشور پیگیر تحقق این موضوع هستند و به دلیل همکاری کار و پیش برد مسیر کار کاملی شکل گرفته است.

وی افزود: ممکن است شما نسبت به سه ماه گذشته بگویید کاری پیش نرفته است اما مسیری که در حال پیشبرد آن هستیم با زمان بندی است و ابتدای سال آینده ظرفیت جدید راه اندازی می‌شود و ما می‌توانیم به این هدف گذاری برسیم، می‌دانید که بدون هدف کار کردن مشکل است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص توزیع کاغذهای احتکار شده گفت: نزدیک به ۲ هزار تن کشفیات کاغذ احتکار شده داشته‌ایم که در حال تحویل به دوستان ماست به محض اینکه کار انتقال راه بیفتد در اختیار ناشران قرار می‌گیرد.

وی در ادامه در خصوص روند دیرهنگام انتقال کاغذها به وزارت ارشاد گفت: کار در دستگاه قضائی بوده است و رئیس محترم دستگاه قضا هم بسیار کمک می‌کنند تا این انتقال به زودی انجام شود.

اسماعیلی در خصوص گلایه تخصیص ناشران از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد افزود: بحث تخصیص و تقسیم کاغذ را دوستان مان در معاونت فرهنگی با توجه به سوابق و الویت هایی که دارند انجام می‌دهند من در جزئیات تخصیص کاغذ به ناظران نیستم.

وزیر ارشاد در این بازدید که در لحظات پایانی پنجمین روز از سی‌وسومین نمایشگاه کتاب از غرفه انتشارات مکتب حاج قاسم، سروش، کتابستان، روایت فتح، مجمع ناشران انقلاب اسلامی، نشر بین‌المللی حافظ، انتشارات آیت الله مکارم شیرازی بازدید کرد.