استونی سفارت روسیه را احضار کرد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، وزارت امور خارجه استونی از تماس سفارت روسیه در این کشور در پی اظهارات ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه خبر داد.

رین تاسمار، وزیر امور خارجه استونی روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد که رین تاسمار معاون وزیر امور خارجه از اظهارات رئیس جمهور روسیه به سفارت روسیه در مورد منشاء این کشور، شهر ناروا استونی ابراز تاسف کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز پنجشنبه در دیدار با بازرگانان جوان روسی گفت که پیتر کبیر در طول جنگ با سوئد بین سال‌های 1700 تا 1721، زمین‌هایی را که قرار بود متعلق به روسیه اصلی باشد، از جمله شهر غیرقانونی کنونی را پس گرفت. .

عملیات نظامی روسیه در اوکراین روابط مسکو با کشورهای اروپایی از جمله استونی را تیره کرده است.

شایان ذکر است که روسیه در 24 فوریه سال جاری (26 مارس سال گذشته) عملیات نظامی ویژه ای را در اوکراین با هدف نابودی این کشور برگزار کرد. این اقدام روسیه به این دلیل انجام شد که مقامات گفتند مسکو چاره‌ای جز مقابله با سیاست‌های خصمانه غرب و همبستگی نظامی ناتو ندارد.

مقامات روسیه بارها گفته اند که اگر اوکراین قصد خود را برای بازگشت به میز مذاکره اعلام کند، مسکو به طور مسالمت آمیز پاسخ خواهد داد و قطعی برق به دلیل فقدان اراده در اوکراین رخ داده است.