استعلام از محیط زیست در بستر سامانه جامع انجام می‌شود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، حسن قاسم‌پور صبح پنجشنبه در جلسه شورای گفت‌و گوی دولت و بخش خصوصی در اردبیل اظهار کرد: محیط زیست دستگاه حاکمیتی و نظارتی است که مؤظف به پاسخگویی به استعلامات در حوزه سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع است که ما سعی می‌کنیم در کوتاه‌ترین زمان و به شکل الکترونیکی به استعلامات پاسخ دهیم.

وی تصریح کرد: ما سعی کردیم در سال‌های اخیر تسهیل فرآیندها را در بهبود فضای کسب و کار انجام دهیم و هم اکنون نیز از طریق سامانه ضوابط استقرار و بهین‌یاب استعلام‌ها به صورت الکترونیکی انجام شده و پاسخ آنها به شکل پیامک به سرمایه‌گذار و متقاضی طرح اطلاع‌رسانی می‌شود.

مدیرکل محیط زیست استان اردبیل گفت: هیئت مقررات‌زدایی ضوابط استقرار را در ۲ سال اخیر اصلاح کرده تا با تعلیل و بهبود فرآیندها ما بتوانیم بخشی از پیچیدگی کار را در فرآیند استعلامات کاهش دهیم.

قاسم‌پور افزود: در جلسات هیئت مقررات‌زدایی استعلام از محیط زیست برای واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی حذف شده و شرایط سهل و راحتی را در زوم‌بندی شهرک‌ها برای رعایت مسائل زیست محیطی شاهد هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: محیط زیست به عنوان یک مجموعه فعال در جلسات ستاد تسهیل، دفتر خدمات سرمایه‌گذاری و پنجره واحد حاضر شده و سعی می‌کند با نگاه تسهیل‌گر به استعلامات و موارد مطرح شده پاسخ دهد.

قاسم‌پور اضافه کرد: در ۲ سال اخیر و در قالب جلسات ستاد تسهیل بیش از ۱۷ مورد پرونده مرتبط با محیط زیست مطرح شده که از این تعداد ۱۵ مورد تصویب و تنها با یک مورد مخالفت شده است.

وی بیان کرد: در کمیسیون ماده ۱۱ بهبود فضای کسب و کار نیز ما سعی کردیم با اکثر پرونده‌ها موافقت کنیم که در این زمینه نیز عمده پرونده‌ها مربوط به ضوابط استقرار بوده که از ۳۷ مورد پرونده مطرح شده با ۲۷ مورد موافقت شده است.

مدیرکل محیط زیست استان اردبیل ادامه داد: در بخش ارزیابی پیوست زیست محیطی واحدهای تولیدی و صنعتی نیز از ۱۰ پرونده ارجاع شده ۷ مورد مجوز صادر شده و در سایر موارد نیز سعی بر تسهیل‌گری امور است.

قاسم‌پور تصریح کرد: در بخش معدن و همکاری با سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز سعی کردیم تا به استعلامات به صورت شفاف و روشن پاسخ دهیم تا به بهبود فضای کسب و کار منجر شود.