اروپا از طریق مرکز ترکیه گاز روسیه را خریداری خواهد کرد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه ابراز اطمینان کرد که پس از اتمام پروژه ساخت پمپ بنزین در ترکیه، اروپا خریدار گاز روسیه خواهد بود.

رئیس جمهور روسیه به خبرنگاران گفت: پمپ بنزین در ترکیه یک پروژه واقعی است و ما می توانیم آن را به سرعت انجام دهیم و به اندازه کافی افراد خواهان امضای قرارداد خواهند بود. در مورد آن هیچ تردیدی نیست.

رهبر روسیه ادامه داد: شکی نیست که خریداران گاز زیادی به اروپا وجود دارد. خواهیم دید که چه اتفاقی می افتد در این زمستان و آینده. من مطمئن هستم که قرارداد امضا خواهد شد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در سخنرانی هفته گذشته خود در مجمع هفته انرژی روسیه پیشنهاد ساخت بزرگترین پمپ بنزین اروپا در ترکیه را داد. به گفته پوتین، زمانی که دیگر امکان انتقال مقادیر زیادی گاز از طریق نورد استریم وجود ندارد، خط لوله به یک پمپ بنزین در ترکیه ممکن است گزینه دیگری باشد. وی گفت: این امر ممکن است مستلزم ساخت یک سیستم خط لوله گاز دیگر و ایجاد هاب در ترکیه باشد که گاز را به کشورهای ثالث به ویژه کشورهای اروپایی ارسال کند. این موضوع در دیدار روسای جمهور روسیه و ترکیه در 13 اکتبر در آستانه نیز مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس جمهور روسیه همچنین به مطبوعات گفت: همیشه کسی برای خرید گاز طبیعی وجود دارد. رئیس جمهور روسیه در پاسخ به این سوال که مذاکرات برای ساخت پایانه گاز در روسیه چگونه پیش می رود و آیا خریداران احتمالی برای خرید گاز از این ترمینال ابراز تمایل کرده اند یا خیر، گفت: همیشه کسی برای خرید گاز و تقاضای گاز وجود دارد. در سرتاسر دنیا چیزهای زیادی برای این محصول وجود دارد.

به گفته پوتین، گاز طبیعی بهترین سوخت برای انتقال به انرژی سبز است و بنابراین مصرف کنندگان زیادی وجود دارد و همچنین بسیاری از کسانی که آماده خرید گاز روسیه هستند.

ماه گذشته «دمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در دیدار با رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای خود پیشنهاد ایجاد پمپ بنزین برای توزیع گاز روسیه به سایر کشورها را داده است. سخنگوی کرملین درباره پیشنهاد پوتین برای ساخت پمپ بنزین در ترکیه گفت: روسای جمهور روسیه و ترکیه خواستار بررسی سریع و دقیق این موضوع شدند. پسکوف ادامه داد: طرف ترکیه ای به این پیشنهاد واکنش مثبت نشان داد.